skip to Main Content

مهمترین مباحث در آزمون نظام مهندسی برق نظارت

مباحث با بیشترین تعداد سوال

آزمون نظام مهندسی مانند هر آزمون ورودی دیگری به داشتن منابع بالا جهت مطالعه معروف است. از طرفی بیشتر این منابع کاملا تخصصی هستند و طبیعتا یادگیری آنها نیازمند صرف وقت زیاد و البته تمرکز کافی است. این منابع در برخی کتابهای مباحث 22 گانه مقررات ملی در بین رشته ها و صلاحیت های مختلف یکسان و عمومی هستند مانند مبحث 2 مقررات ملی ساختمان. ولی بیشتر منابع اعلامی برای هر رشته و البته هر صلاحیت حتی آنها که جزو مباحث 22 گانه می باشند کاملا تخصصی یک رشته خاص می باشند. مانند مبحث 9 و 10 که منبع اصلی رشته مهندسی عمران هستند یا مبحث 16 که کتابی با بیشترین تعداد سوال در آزمون نظام مهندسی مکانیک است. علاوه بر اینها نکته دیگری که قبولی در آزمون نظام مهندسی را سخت می کند مفهومی تر شدن سوال های آزمون در دوره های اخیر می باشد. حتی با وجود کتاب باز بودن آزمون نظام مهندسی، به دلیل مفهومی بودن سوال ها مهندس شرکت کننده در آزمون نیازمند تسلط موضوعی کامل روی مباحث و منابع است تا بتواند به سوالات پاسخ دهد. با توجه به نکات گفته شده یعنی تعداد منابع بالا، مفهومی بودن سوالات، نیاز به تسلط کامل به موضوعات و صد البته کم بودن وقت مطالعه مهندسان به دلیل مشغله های کاری، راه حل قبولی در آزمون نظام مهندسی چیست؟؟؟ در این مقاله به بررسی مهم ترین منابع آزمون نظام مهندسی برق نظارت میپردازیم.

مطالعه مباحث با بیشترین تعداد سوال در آزمون نظام مهندسی برق نظارت

دفتر مقررات ملی ساختمان برای منابع آزمون نظام مهندسی برق نظارت 12 منبع رسمی و 2 منبع غیر رسمی اعلام کرده است. منابع رسمی به این معنی است که دفتر مقررات برای این منابع کتاب های رسمی قرار داده است. در عین حال منابع غیر رسمی منابعی هستند که برای آنها کتاب خاصی معرفی نشده و از داوطلب انتظار می رود اطلاعات لازم مطابق با آن موضوع را داشته باشد. همانطور که گفته شد برخی از این منابع تخصصی تر برای آزمون برق نظارت هستند پس بالطبع سوالات بیشتری از آنها در آزمون می آید. با توجه به مشکلاتی که در پاراگراف قبل گفتیم، منطقی ترین روش و البته کارآمدترین راه برای مطالعه و آماده سازی خود برای شرکت و قبولی در آزمون برق نظارت آن است که سعی کنید وقت و تمرکز بیشتری بر روی منابعی که سوالهای بیشتری از آن ها معمولا در آزمون می آید، بگذارید و تسلط خود را بر روی این منابع بالا ببرید. این اولویت بندی منابع به سادگی باعث می شود شما سوالات بیشتری را در آزمون به درستی پاسخ داده و شانس قبولی بیشتری داشته باشید.

بر همین اساس و با هدف اینکه مشخص شود کدام منابع آزمون نظام مهندسی برق نظارت مهم تر هستند، تیم گروه آموزشی آزمون یار سوالات آزمون های برق نظارت برگزار شده از سال 96 تا به امسال را با دقت بررسی کرده اند و با تعیین اینکه هر سوال مربوط به کدام منبع است جدولی از بودجه بندی تعداد سوالات هر منبع ایجاد کرده اند. با توجه به اینکه حجم جدول بالا است، در زیر خلاصه این جدول را به صورت کمترین و بیشترین تعداد سوال آمده از هر مبحث را در جدول زیر برای شما قرار داده ایم.

جدول تعداد سوالات منابع آزمون نظام مهندسی برق نظارت

مطابق با بودجه بندی موجود در جدول بالا کاملا واضح نشان داده شده است که از بین 12 منبع رسمی موجود برای آزمون برق نظارت، 5 تا از منابع هر ساله بیشترین تعداد سوال را در آزمون به خود اختصاص می دهند که  4 مورد از پر سوالترین این لیست جزو منابع اختصاصی رشته برق به حساب می آیند.

  1. مبحث 13 مقررات ملی ساختمان
  2. مبحث 15 مقررات ملی ساختمان
  3. نشریه 110
  4. راهنمای مبحث 13
  5. قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان

از اینجا می توانید کتاب های کامل این منابع را دانلود نمایید.

همانطور که مشاهده می کنید مبحث 13 مقررات ملی ساختمان (طرح و اجرای تاسیسات برقی) به تنهایی بین 30 تا 42 سوال را در آزمون های سالهای قبل برق نظارت داشته است. این یعنی معمولا بالای 50 درصد سوالاهای آزمون از مبحث 13 می آید. این نکته برای داوطلبان آزمون نظام مهندسی برق نظارت هم می تواند عالی باشد و هم خطرناک که در ادامه مقاله دلیلش را می گوییم.

در ادامه بررسی جدول بودجه بندی مشاده می کنید که 3 منبع دیگر یعنی مبحث 15 مقررات ملی ساختمان (آسانسورها و پلکان برقی)، راهنمای مبحث 13 و نشریه 110 نیز به صورت جداگانه هرکدام با داشتن سهم حدود 8 درصدی در سوالات آزمون، چه منابع مهمی برای رشته برق به حساب می آیند. با در نظر گرفتن اطلاعات به دست آمده حال باید به این امر بپردازیم که چه روش مطالعه ای با توجه به این بودجه بندی کارآمد تر خواهد بود.

اولویت بندی مطالعه مباحث با در نظر گرفتن بودجه بندی سوالات آزمون برق نظارت

در کل منابع اعلامی برای آزمون نظام مهندسی برق نظارت را می توانیم در چهار دسته طبقه بندی کنیم. 

  • منابع اختصاصی رشته برق شامل: مبحث 13 و مبحث 15 مقررات ملی
  • منابع عمومی شامل: مبحث 1، 2، 3، 12، 19، 21، 22،قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان
  • منابع فرعی شامل: راهنمای مبحث 13 و نشریه 110
  • و دسته چهارم که همان منابعی غیر رسمی هستند و کتابی برای آنها معرفی نشده است

مطابق با بودجه بندی نشان داده شده در بالا بیشتر از 60 درصد سوالها معمولا از همان دو منبع اختصاصی می آیند. بیشتر از 10 درصد سوالها معمولا از دو منبع فرعی طرح می شوند و منابع عمومی معمولا 15 درصد یا بیشتر از این بودجه را شامل می شونددر حالی که منابع عمومی شامل 8 کتاب می باشد. 

همین توضیح ساده اما هوشمندانه نشان می دهد که داوطلب چگونه باید منابع را اولویت بندی و زمان خود را برای مطالعه آنها تقسیم نماید. مشخصا باید تمرکز و وقت زیادی را روی 2 منبع اختصاصی گذاشت و در راه یادگیری کامل این 2 منبع باید از هر وسیله کمک آموزشی نهایت استفاده را کرد. چرا که شانس قبولی با تنها این دو منبع بسیار بالا می رود. در کنار این دو منبع حتما تمرکز و مطالعه کافی روی سه منبع دیگر یعنی نشریه 110، راهنمای مبحث 13 و در عین حال کتاب قانون نظام مهندسی بگذارید تا آمادگی خود را در بیشترین سطح قرار دهید. محصولات مانند دوره های آموزشی ویدیویی، کتاب های نمونه سوالات آزمون که دارای اشاره به منبع سوال هستند، آزمون های آنلاین نظام مهندسی مشابه سازی شده با آزمون اصلی، پس از مطالعه با دقت هرکدام از این 5 منبع به سادگی باعث تثبیت مطالب این موارد در ذهن شما شده و صد البته که با تمرین سوال سرعت شما در پاسخگویی بسیار بالا خواهد رفت.

برای دسترسی به کلیه محصولات قبولی در آزمون نظام مهندسی برق نظارت کلیک نمایید.

اما گول نخورید. همانطور که گفتیم بودجه بندی منابع آزمون نظام مهندسی برق نظارت در عین عالی بودن می تواند خطرناک باشد چرا که نکات گفته شده نباید شما را فریب دهد و اصلا بدین معنی نیست که دیگر می توانید با خیال راحت کتابهای دیگر منابع عمومی را کنار گذارید. این یعنی ریسک شکست. حتما باید حداقل یکبار منابع عمومی را بخوانید چرا که تجربه نشان داده هرساله سهم منابع عمومی و فرعی در آزمون کمی بالا می رود. اولویت بندی براساس بودجه بندی منابع این را به شما نشان می دهد که وقت و تمرکز مطالعه خود را در کدام کفه ترازو منابع آزمون بیشتر کنید ولی در عین حال باید منابع دیگر را هم از دست ندهید. پیشنهاد ما برای منابع عمومی آن است که کتاب این مباحث را به صورت روزنامه وار مطالعه کنید و برای هرکدام یکسری نمونه سوال حل نمایید. هم چنین بهتر است برای این منابع در آزمون از ابزار فهرست تکمیلی ویژه استفاده نمایید تا پیدا کردن پاسخ سوال از بین این منابع آسانتر شود.

تمام بررسی های انجام شده توسط کارشناسان گروه آموزشی آزمون یار و تهیه بودجه بندی های منابع آزمون برق نظارت هر سال تنها در این راستا صورت می گیرد تا مهندسان با روش مطالعه کارآمدتر شانس موفقیت بیشتری داشته باشند.

 

گروه آموزشی آزمون یار بزرگترین مرجع برگزار کننده آزمون های آنلاین، دوره های آموزشی و پکیج های آمادگی آزمون نظام مهندسی و کاردانی همیار شما مهندسان عزیز تا کسب موفقیت است.

 

سوالات خود را از طریق بخش دیدگاه از ما بپرسید.

آزمون نظام مهندسی - پس زمینه روشن با متن محصولات سایت

آزمون نظام مهندسی - عکس سایت آموزش یار در لپ تاپ

آزمون نظام مهندسی - عکس سایت آزمون یار در تبلت در دست گرفته شده

آزمون نظام مهندسی - عکس برگه آزمون با مداد و پس زمینه سفید و خاکستری

آزمون نظام مهندسی - عکس چراغ مطالعه و کتاب با پس زمینه رزد و سفید

آزمون نظام مهندسی - عکس انگشت اشاره شده به برگه آزمون و تبلت با پس زمینه خاکستری و سفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top