skip to Main Content

شرایط عضویت در نظام مهندسی

شرایط و مدارک

مهندسان فارغ التحصیل شده در رشته های مرتبط به حوزه ساختمان برای فعالیت قانونی نیازمند دارا بودن کلیه شرایط عضویت در نظام مهندسی و دریافت عضویت رسمی در سازمان نظام مهندسی ساختمان هستند. عضویت در این سازمان و دریافت شماره رسمی نظام مهندسی برای مهندسان فرصت ورود به بازار کار و موقعیت های شغلی مناسبی را به همراه دارد. این در حالیست که علاوه بر عضویت مهندسان نیازمند اخذ پروانه اشتغال به کار از وزارت راه و شهرسازی نیز هستند.

در صورت دریافت پروانه اشتغال به کار و شماره عضویت رسمی از سازمان نظام مهندسی مهندسان قادر به فعالیت در کارهای تجاری و خدماتی همچون تاسیس شرکت و دفاتر مهندسی یا پیوستن به دفاتر مهندسی موجود و استفاده از امتیاز سهمیه موجود خود برای فعالیت, هستند.

مدارک و شرایط عضویت در نظام مهندسی

شرایط عضویت در نظام مهندسی داشتن حداقل مدرک لیسانس و بالاتر در رشته های مهندسی ذکر شده از دانشگاههای مختلف مورد تایید وزارت علوم است. برای دریافت عضویت باید با در دست داشتن مدارک شامل فتوکپی برابر اصل مدرک تحصیلی, فتوکپی برابر اصل شناسنامه و عکس, به سازمان نظام مهندسی موجود در شهر خود مراجعه کرده و با تکمیل فرم مربوطه و پرداخت مبلغ حق عضویت درخواست خود را رسمی نمایند.

شرایط اخذ پروانه اشتغال به کار

مهندسان, کاردانان فنی و معماران تجربی در 7 رشته مهندسی معماری, مهندسی عمران, مهندسی برق, مهندسی مکانیک, مهندسی شهرسازی, مهندسی نقشه برداری و مهندسی ترافیک برای دریافت مجوز اشتغال به کار در رشته و حوزه فعالیت مدنظر خود نیازمند آن هستند تا در آزمون نظام مهندسی شرکت نمایند.

مهندسان پس از گذشتن بین سه سال (برای لیسانس) و یک سال (برای دکترا) از زمان فارغ التحصیلی این امکان برای آنها فراهم می شود که برای اخذ پروانه اشتغال به کار در آزمون نظام مهندسی شرکت نمایند. برای کاردانان این زمان بین 5 تا 6 سال بسته به نوع مدرک است تا امکان شرکت در آزمون کاردانان فنی ساختمان فراهم شود. همچنین معماران تجربی نیازمند 7 تا 19 سال (بسته به شرایط مندرج در قانون) سنوات کاری برای شرکت در آزمون معماران تجری هستند.

آزمون نظام مهندسی در رشته های مختلف و حوزه های تخصصی همچون نظارت, اجرا, طراحی و محاسبات, معمولا سالی دو بار توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان برگزار می شود. پذیرش در این آزمون به مهندسان فرصت دریافت پروانه اشتغال به کار از وزارت راه و شهرسازی و امکان فعالیت به عنوان کارشناس رسمی این وزارت را به آنها می دهد.

اغلب مهندسان جهت پذیرش در این آزمون ها اقدام به شرکت در دوره های آمادگی آزمون نظام مهندسی و انجام چندین آزمون آزمایشی نظام مهندسی آنلاین می نمایند. آزمون آزمایشی نظام مهندسی و دوره های آمادگی آزمون ورود به حرفه به تفکیک تمامی رشته ها همچون مهندسی عمران, معماری, برق و … و گرایش های آنها همچون (طراحی, نظارت, محاسبات, اجرا) توسط گروه آموزشی آزمون یار برگزار شده و در دسترس مهندسان گرامی قرار گرفته است.

 

گروه آموزشی آزمون یار بزرگترین مرجع برگزار کننده آزمون های آنلاین، دوره های آموزشی و پکیج های آمادگی آزمون نظام مهندسی و کاردانی همیار شما مهندسان عزیز تا کسب موفقیت است.

 

سوالات خود را از طریق بخش دیدگاه از ما بپرسید.

آزمون نظام مهندسی - پس زمینه روشن با متن محصولات سایت

آزمون نظام مهندسی - عکس سایت آموزش یار در لپ تاپ

آزمون نظام مهندسی - عکس سایت آزمون یار در تبلت در دست گرفته شده

آزمون نظام مهندسی - عکس برگه آزمون با مداد و پس زمینه سفید و خاکستری

آزمون نظام مهندسی - عکس چراغ مطالعه و کتاب با پس زمینه رزد و سفید

آزمون نظام مهندسی - عکس انگشت اشاره شده به برگه آزمون و تبلت با پس زمینه خاکستری و سفید

این مطلب 69 دیدگاه دارد
 1. سلام من کاردانی معماری داخلی از دانشگاه علمی کاربردی، و کارشناسی معماری محیط بیرونی از دانشگاه علمی کاربردی دارم، سه سال هم از پایان تحصیلم گذشته، در کدام رشته های معماری نظام مهندسی میتونم شرکت کنم؟

  1. با سلام
   شما می توانید در هر سه صلاحیت نظارت و اجرا و طراحی آزمون نظام مهندسی شرکت کنید
   موفق باشید

 2. باسلام؛ بنده سال ۸۶ مدرک کاردانی مو گرفتم و خرداد ۱۴۰۰ کارشناسی(فاصله ۱۴ ساله بین مدرک کاردانی و کارشناسی) می خوام بدونم اسفند امسال مجاز ب شرکت در آزمون نظارت نظام هستم .

  1. با سلام
   سوابق كارداني براي آزمون ورود به حرفه مهندسان به غیر از رشته های معماری(طراحی) و عمران (محاسبات)،در صورت هم رشته بودن با رشته آزمون، از تاریخ اخذ مدرك كارداني تا زمان اخذ مدرك مهندسي بازاي هر 5 سال كامل یك سال و حداكثر دو سال به سنوات مهندسي اضافه خواهد شد. در صورت هم رشته نبودن ، سنوات كارداني قابل محاسبه براي آزمون مهندسي نميباشد به عنوان مثال سنوات كارداني رشته نقشه برداري قابل محاسبه براي آزمون عمران و سنوات كارداني رشته عمران قابل محاسبه براي آزمون نقشه برداري نيست.
   این متن دقیق دفترچه ثبت نام آزمون است. با این حساب شما حتی اگر مدارکتون با آزمون هم رشته هم باشد باز هم باید یک سال کامل از تاریخ فارغ التحصیلی لیسانستون بگذره یعنی تا خرداد 1401
   موفق باشید

 3. سلام
  وقت شما به خیر
  اگر در هر سه صلاحیت طراحی ، نظارت و اجرای رشته معماری شرکت کنیم و قبول بشیم ، آیا هر سه صلاحیت در پروانه ما ثبت میشه یا فقط باید یکی از اون ها رو انتخاب و در همون زمینه فعالیت کنیم؟

  1. با سلام
   تا جایی که من اطلاع دارم هر سه صلاحیت برای شما در نظام مهندسی ثبت میشه ولی فقط در یکی از آنها می تونید فعالیت داشته باشید.
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top