skip to Main Content

آزمون کارشناس رسمی دادگستری

شرایط، مدارک و نمونه سوال

آزمون کارشناس رسمی دادگستری

شرایط و مدارک آزمون به همراه نمونه سوال و پاسخنامه

کارشناس رسمی دادگستری کیست؟

کارشناس رسمی دادگستری شخصی است که در رشته خود دارای تخصص و تجربه کافی بوده و به همین دلیل در زمان وقوع مشکلات و مسائل فنی و تخصصی به قضات جهت بررسی و رای کمک می کنند. در واقع  قضات هنگام بروز این مشکلات پرونده مربوطه را کارشناس رسمی دادگستری مرتبط با موضوع پرونده ارجاع می دهد تا تمام جوانب و زوایای مورد را به دقت بررسی کرده و اطلاعات کافی جهت صدور رای به قاضی داده شود. در واقع با توجه به اینکه قضات دارای دانش تخصصی در مسائل فنی مختلف نیستند جهت دریافت صحت موضوع و صدور رای دقیق و درست نیازمند نظر تجربی و تخصصی کارشناسان رسمی دادگستری هستند. کارشناسان رسمی از طرف شورای عالی کارشناسان رسمی دادگستری معرفی می شوند و عضو این شورا هستند.

شرایط اخذ پروانه کارشناس رسمی دادگستری

اولین مرحله جهت اخذ پروانه کارشناسی رسمی ثبت نام و قبولی در آزمون کارشناس رسمی دادگستری که به صورت کتبی برگزار می شود است. جهت ثبت نام در آزمون داوطلب باید مدرک کارشناسی همان رشته مورد تقاضا را داشته و بین 5 تا 15 سال سابقه کار تجربی و حرفه ای در همان رشته داشته باشند. در صورت قبولی در آزمون کارشناسی دادگستری داوطلبان باید آزمون شفاهی را نیز با موفقیت بگذرانند.  چنانچه داوطلب موفق به اخذ نمره قبولی در هردو آزمون کتبی و شفاهی شود جهت مصاحبه به کمیسیون ماده 13 فرستاده می شود. در صورت موافقت کمیسیون متقاضی تا یک سال دوره کارآموزی را باید با موفقیت طی نماید تا در نهایت موفق به اخذ پروانه کارشناسی رسمی دادگستری در همان رشته شود.

متقاضیان کارشناسی رسمی دادگستری جهت شرکت در آزمون نیازمند عضویت در سازمان نظام مهندسی نمی باشند. صرفا مسزان سنوات کار تجربی در وحله اول مهم است.

تعرفه دستمزد کارشناسان رسمی دادگستری

شرایط ارتقا صلاحیت کارشناسان دادگستری

آیا می توان پروانه کارشناسی رسمی دادگستری در چند رشته گرفت؟

متقاضیان اخذ پروانه کارشناسی رسمی دادگستری تنها می توانند در یک رشته کارشناسی رسمی شرکت کرده و تنها یک پروانه کارشناسی رسمی دادگستری در رشته مورد تقاضا دارا باشند. در صوررت تمایل به اخذ پروانه جدید در رشته دیگری ابتدا باید پروانه قبلی را باطل نمایند.

شرایط آزمون کارشناس رسمی دادگستری

آزمون کارشناس رسمی دادگستری معمولا هر دو سال و گاها با فاصله زمانی بیشتر از طرف مرکز کانون وکلا کارشناسان رسمی برگزار می شود. این آزمون به صورت کتبی و 4 گزینه می باشد. آزمون جزوه باز نمی باشد و داوطلب حق استفاده از کتاب را در جلسه آزمون ندارد. جهت قبولی در آزمون کارشناس رسمی دادگستری نیازمند اخذ حداقل نمره 12 از 20 می باشید. جهت ثبت نام در آزمون کارشناسی رسمی دادگستری متقاضی باید 25 سال سن تمام داشته باشد. علاوه بر آن باید به میزان اعلام نیاز هر استان برای رشته مورد نظر دقت کرد زیرا بعضی مواقع استان متقاضی هیچ ظرفیتی برای رشته مورد نظر اعلام نمی کند.

جهت ثبت نام در هر رشته نیازمند مدرک تحصیلی و سنوات کاری می باشید. اما نوع مدرک و میزان سنوات برای رشته های کارشناسی رسمی دادگستری 3 نوع می باشد. جهت اطلاع از اینکه رشته مورد تقاضای شما جزو کدام دسته می باشد باید دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون کارشناس رسمی دادگستری را مطالعه نمایید. ضمنا می توان سنوات را تا آخرین روز ثبت نام آزمون در نظر گرفت.

  1. بعضی رشته ها نیازمند مدرک کارشناسی مطابق با همان رشته و حداقل 5 سال سابقه کار حرفه ای می باشند.
  2. بعضی رشته ها نیازمند مدرک کارشناسی در هر رشته ای و حداقل 15 سال سابقه کار حرفه ای در رشته مورد تقاضا برای آزمون می باشند.
  3. در مورد تعدادی از رشته ها مدرک کارشناسی ارشد یا دکتری نیاز است.

دفترچه آزمون کارشناس رسمی دادگستری را از این قسمت دانلود نمایید.

آزمون کارشناسی رسمی راه و ساختمان

آزمون کارشناس رسمی راه و ساختمان با کد 41 جزو آن دسته از رشته هایی در آزمون است که متقاضی باید مدرک کارشناسی عینا مطابق با مدارک اعلامی در دفترچه برای این رشته باشد. علاوه بر آن حداقل سابقه کار حرفه ای برای این آزمون 5 سال است. رشته هایی که می توانند در این آزمون شرکت کنند شامل: مهندسی عمران، عمران، مهندسی معماری، معماری و مهندسی راه و ساختمان است.

زمان ثبت نام و برگزاری آزمون کارشناسی رسمی دادگستری

فاصله زمانی بین هرآزمون کارشناسی رسمی دادگستری بین دو تا 5 سال است. تاریخ برگزاری آخرین آزمون کارشناسی رسمی روز پنج شنبه 99/06/20 بوده است. هم چنین کارنامه نتایج آزمون در تاریخ 99/08/19 منتشر شد. در حال حاضر زمان آزمون بعدی اعلام نشده است. در صورت اعلام تاریخ آزمون بعدی به سرعت در پیج اینستاگرام آزمون یار اطلاع رسانی خواهد شد. ما را در اینستاگرام دنبال کنید

منابع آزمون کارشناس رسمی دادگستری

منبع رسمی برای آزمون کارشناسی رسمی از سوی شورای عالی کارشناسان رسمی اعلام نشده است و سوالات آزمون براساس دروس تخصصی دانشگاهی هر رشته طرح می شود. علاوه بر آن سوالات تا حد امکان به نحوی طرح می شود که جواب های آن به تجربه کاری متقاضیان بستگی داشته باشد.

نمونه سوالات آزمون کارشناسی رسمی دادگستری راه و ساختمان به همراه پاسخنامه

در زیر نمونه سوالات برگزار شده آزمون کارشناسی رسمی دادگستری در سالهای قبل به همراه پاسخنامه آن جهت دانلود رایگان در دسترس شما عزیزان قرار گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top