skip to Main Content
آزمون نظام - سه عکس کتاب و یک عکس از مهندسان

نحوه مطالعه آزمون نظام مهندسی

راهنمای مطالعه و پاسخگویی سوالات آزمون

آزمون ورود به حرفه مهندسان ساختمان، کاردانان فنی ساختمان و معماران تجربی سالی ۲ بار توسط سازمان نظام مهندسی و وزارت راه و شهرسازی برگزار میگردد. جهت دریافت پروانه نظام مهندسی اشتغال به کار توسط مهندسان و … قبولی در آزمون نظام مهندسی برای مهندسان, آزمون کاردانان فنی برای کاردانان و آزمون صلاحیت حرفه ای معماران تجربی برای معماران تجربی ضروری است.

شرکت در آزمون ورود به حرفه دارای شرایط خاصی می باشد که در دفترچه راهنمای آزمون نظام مهندسی توسط دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان آورده شده است. با داشتن شرایط یاد شده در دفترچه حضور در آزمون ورود به حرفه  امکان پذیر می باشد. همواره متناسب با تغییر شرایط منابع آزمون ورود به حرفه نیز مورد بازنگری واقع می شوند که قبولی در چنین آزمونی نیازمند دقت در شرایط دفترچه، دقت در انتخاب دقیق منابع بر اساس موارد درج شده در سایت دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان و استفاده صحیح از منابع و همچنین انتخاب روش اجرای صحیح کار می باشد. لذا موارد ذیل برای افزایش توان متقاضیان شرکت در آزمون در مسیر موفقیت ارائه شده که امیدواریم مفید باشد.

توصیه های آزمون یار

 • آزمون ها کتاب باز است، یعنی هرگونه نوشته و مکتوبی را میتواند به محل آزمون برده و بدون به اشتراک گذاری با سایر داوطلبین استفاده نمایید.
 • اولویت منابع با مباحث ۲۲ گانه مقررات ملی ساختمان می باشد و بعد از آن سایر منابع.
 • برای رسیدن به موفقیت نیاز به برنامه ای اجرایی در مطالعه ، روش کار و اجرا می باشد.

نحوه مطالعه برای آزمون نظام مهندسی

پس از تهیه منابع آزمون ذکر شده در سایت دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان که به صورت کلی شامل تمامی منابع آزمون نمی باشد که در نوشته ای دیگر به بررسی آن پرداخته خواهد شد،اقدامات ذیل را انجام دهید:

 • در پشت جلد همه مباحث مقررات ملی ساختمان عناوین مباحث به صورت کامل ذکر شده است که در ابتدا باید آن را به طور کامل به خاطر بسپارید به گونه ای که ملکه ذهنتان شده و بدون هیچ درنگی با شنیدن شماره مبحث عنوان آن را به خاطر بیاورید.
 • مباحثی که با عنوان منابع شما معرفی شده اند با دقت در تاریخ ویرایش فهرست مطالب آن مطالعه گردد به گونه ای که تقریبا به آن ها مسلط شوید.
 • سرفصل عناوین را به صورت دفتر تلفن با برچسب های رنگی در بیرون کتاب دسته بندی نمایید.
 • منابع آزمون را به صورت روزنامه وار یک بار مطالعه نمایید.
 • از آزمون های مشابه استفاده نمایید و طبق روشی که در نحوه انجام آزمون عنوان خواهد شد آزمون دهید.
 • نتیجه با توجه به پاسخ نامه در آزمون های آزمایشی ملاک نمی باشد و فقط اهمیت موضوع در تشخیص منبع و مشاهده پاسخ با توجه به سوال در منابع می باشد.
 • سایر منابع مورد نیاز عبارتند از دستوالعمل های صادر شده جدید ایمنی،حفاظت،روش کار سازمان های ذی ربط مانند آیین نامه حفاظت از چاه ها، آیین نامه حفاظت کارگاه های ساختمانی-دستورالعمل گودبرداری، اخلاق حرفه ای

روش تست زنی در آزمون نظام مهندسی

در ابتدای آزمون برای پاسخگوی به موارد سوال شده از ذهن خود آگاه استفاده می نماییم و سپس ذهن ناخودآگاهمان با استفاده از اطلاعات ذخیره شده به صورت بسیار صحیح به حل مسئله می پردازد لذا پیشنهاد میگردد:

 • پس از آماده نمودن شرایط منابع را در مقابل صندلی خود به صورت مرتب بچینید.
 • در زمان مشخص آزمون خود را شروع نمایید.
 • سوالات را یکبار روزنامه وار مطالعه نمایید.
 • در کنار شماره هر سوال علامت * به معنای ساده + به معنای متوسط و – به معنای سخت درج نمایید.
 • با توجه به اینکه برای قبولی شما پاسخ به ۵۰% سوالات به صورت صحیح و بدون غلط لازم است لذا توجه داشته باشید هر سوالی را که در منابع مشاهده می نمایید پاسخ دهید.
 • تا می توانید از پاسخ سوالات به صورت ذهنی پرهیز نمایید چون ممکن است در منابع جدید تغییر کرده باشد.
 • زمانبندی آزمون را مد نظر داشته باشید و در ۱۵ دقیقه آخر در صورتی که به ۵۰% سوالات نتوانسته بودید پاسخ دهید پاسخ های خالی را به صورت تصادفی پر نمایید.
 • تکرار انجام آزمون آزمایشی نظام مهندسی پیش از آزمون اصلی بسیار به زمانبندی آزمون و کاهش استرس کمک خواهد کرد.

آزمون آزمایشی نظام مهندسی

گروه آموزشی آزمون یار با راه اندازی سایت آزمون یار شامل آزمون آنلاین نظام مهندسی, بستری را برای مهندسان, کاردانان و معماران تجربی فراهم آورده است تا اقدام به یادگیری مباحث و مواد آزمون ورود به حرفه نمایند. آزمون آزمایشی نظام مهندسی آنلاین با توجه به نیاز مهندسان به تفکیک رشته ها و گرایش های مختلف مهندسی عمران, مهندسی معماری, مهندسی برق, مهندسی مکانیک, مهندسی شهرسازی و مهندسی نقشه کشی در دسترس متقاضیان است. مهندسان می توانند به راحتی با انجام آزمون آنلاین نظام مهندسی خود را در محیط واقعی قرار داده و با چندین بار تکرار آزمون آزمایشی ورود به حرفه, بر شرایط آزمون اصلی مسلط شوند. همچنین با در اختیار قرار دادن منبع اصلی هر سوال از مباحث و منابع پرکاربرد در آزمون هاس سال های اخیر مطلع شوند.

این نکته قابل ذکر است که بهتر است پیش از شرکت در آزمون آنلاین نظام مهندسی آشنایی با مباحث و مواد آزمون داشته باشید. جهت بر طرف کردن این نیاز, گروه آزمون یار اقدام به برگزاری دوره های آمادگی آزمون ورود به حرفه به صورت آنلاین می نماید. شرکت در دوره آمادگی آزمون ورود به حرفه که توسط اساتید مجرب این حوزه برگزار می شود, در کسب موفقیت در آزمون بسیار تاثیر گذار است.

گروه آموزشی آزمون یار, همیار مهندسان تا کسب موفقیت

کلیه سوالات آزمون آنلاین نظام مهندسی آزمون یار منطبق با آخرین ویرایش مباحث مقررات ملی اعلام شده می باشد.

گروه آموزشی آزمون یار برگزار کننده ی دوره های آموزشی نظام مهندسی و آزمون آزمایشی نظام مهندسی به صورت کاملا آنلاین همیار شما مهندسان عزیز تا کسب موفقیت است.

 

سوالات خود را از طریق بخش دیدگاه از ما بپرسید.

آزمون نظام مهندسی - پس زمینه روشن با متن محصولات سایت

آزمون نظام مهندسی - عکس سایت آموزش یار در لپ تاپ

آزمون نظام مهندسی - عکس سایت آزمون یار در تبلت در دست گرفته شده

آزمون نظام مهندسی - عکس برگه آزمون با مداد و پس زمینه سفید و خاکستری

آزمون نظام مهندسی - عکس چراغ مطالعه و کتاب با پس زمینه رزد و سفید

آزمون نظام مهندسی - عکس انگشت اشاره شده به برگه آزمون و تبلت با پس زمینه خاکستری و سفید

این مطلب 2 دیدگاه دارد
 1. سلام
  برای آزمون نظارت و اجرا معماری بین کتاب‌های ١-کلید واژه طلایی ٢-شرح و درس ٣-پاسخ یاب سریع، کدام یک بهتره؟
  در کل ‌شما چه پیشنهاد میکنید؟
  کتابی نیست که تمامی نیازمون داخلش باشه و احتیاجی به دیگر کتاب‌ها نداشته باشیم؟

  1. سلام دوست عزیز
   یک قانون کلی وجود دارد و اون اینه که شما از اول هر روشی رو برای مطالعه و تست زنی انتخاب کنید و با همون روش به میزان کافی تمرین کنید تا تسلط و سرعت کافی در استفاده از آن روش را در آزمون به دست بیاورید، همان روش برای شما کارایی خواهد داشت.
   پس نمی توان گفت کدام یک از این موارد برای شما بهتر است.
   فقط توصیه من به شما این است که دو روش را بکار نبرید چون باعث اتلاف وقت در زمان آزمون شده و نتیجه موفقیت آمیز نخواهد بود.
   اما با توجه به اینکه من با برخی از افراد قبول شده در آزمون صحبت کرده ام و نتیجه را در همین مقاله نوشته بودم، همه ان افراد بلاتفاق این نکته رو بیان می کردند که تمرین و تست زنی آزمون های آزمایشی در حالتی که سوالات دارای راهنما منبع بوده است در افزایش میزان آمادگی آنها در یافتن پاسخ در آزمون و تست زنی بسیار کمک کرده است.
   بهتر از همه آن است که شما طبق راهنما این مقاله یک بار روزنامه وار کتابها را بخوانید و سپس شروع به تست زنی آزمون ها و سوالات آزمایشی نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top