skip to Main Content

نحوه مطالعه آزمون نظام مهندسی

راهنمای مطالعه و پاسخگویی سوالات آزمون

آزمون ورود به حرفه مهندسان ساختمان، کاردانان فنی ساختمان و معماران تجربی سالی ۲ بار توسط سازمان نظام مهندسی و وزارت راه و شهرسازی برگزار میگردد. جهت دریافت پروانه نظام مهندسی اشتغال به کار توسط مهندسان و … قبولی در آزمون نظام مهندسی برای مهندسان, آزمون کاردانان فنی برای کاردانان و آزمون صلاحیت حرفه ای معماران تجربی برای معماران تجربی ضروری است.

شرکت در آزمون ورود به حرفه دارای شرایط خاصی می باشد که در دفترچه راهنمای آزمون نظام مهندسی توسط دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان آورده شده است. با داشتن شرایط یاد شده در دفترچه حضور در آزمون ورود به حرفه  امکان پذیر می باشد. همواره متناسب با تغییر شرایط منابع آزمون ورود به حرفه نیز مورد بازنگری واقع می شوند که قبولی در چنین آزمونی نیازمند دقت در شرایط دفترچه، دقت در انتخاب دقیق منابع بر اساس موارد درج شده در سایت دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان و استفاده صحیح از منابع و همچنین انتخاب روش اجرای صحیح کار می باشد. لذا موارد ذیل برای افزایش توان متقاضیان شرکت در آزمون در مسیر موفقیت ارائه شده که امیدواریم مفید باشد.

توصیه های آزمون یار

 • آزمون ها کتاب باز است، یعنی هرگونه نوشته و مکتوبی را میتواند به محل آزمون برده و بدون به اشتراک گذاری با سایر داوطلبین استفاده نمایید.
 • اولویت منابع با مباحث ۲۲ گانه مقررات ملی ساختمان می باشد و بعد از آن سایر منابع.
 • برای رسیدن به موفقیت نیاز به برنامه ای اجرایی در مطالعه ، روش کار و اجرا می باشد.

نحوه مطالعه برای آزمون نظام مهندسی

پس از تهیه منابع آزمون ذکر شده در سایت دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان که به صورت کلی شامل تمامی منابع آزمون نمی باشد که در نوشته ای دیگر به بررسی آن پرداخته خواهد شد،اقدامات ذیل را انجام دهید:

 • مباحثی که مرتبط با رشته و صلاحیت مدنظر شماست را برحسب اهمیت و سختی مطالب اولویت بندی کنید و سعی کنید مباحث مهم تر را ابتدا مطالعه کنید.
 • در پشت جلد همه مباحث مقررات ملی ساختمان عناوین مباحث به صورت کامل ذکر شده است که در ابتدا باید آن را به طور کامل به خاطر بسپارید به گونه ای که ملکه ذهنتان شده و بدون هیچ درنگی با شنیدن شماره مبحث عنوان آن را به خاطر بیاورید.
 • سرفصل عناوین را به صورت دفتر تلفن با برچسب های رنگی در بیرون کتاب دسته بندی نمایید. برای این منظور می توانید از لیبل مباحث مقررات ملی استفاده نمایید.
 • منابع آزمون را به صورت روزنامه وار یک بار مطالعه نمایید.
 • پس از مطالعه هرکدام از منابع و مباحث نمونه سوالات مرتبط با آن مطلب را تمرین نمایید. می توانید از کتاب های نمونه سوالات آزمون نظام مهندسی استفاده نمایید.
 • پس از مطالعه مباحث و تمرین و تکرار نمونه سوالات، حال زمان آن است که آزمون های مشابه را شرکت کنید. آزمون های آنلاین نظام مهندسی بهترین راه برای این بخش هستند.
 • دقت کنید نتیجه آزمون های آنلاین چندان ملاک نمی باشد و فقط اهمیت موضوع در سرعت عمل شما در تشخیص منبع سوال و یافتن پاسخ می باشد.
 • برای آمادگی بیشتر در جلسه آزمون بهتر است از ابزاری مانند فهرست ویژه مباحث مقررات ملی استفاده نمایید تا بتوانید در کمترین زمان پاسخ سوالات را بیابید.

روش تست زنی در آزمون نظام مهندسی

در ابتدای آزمون برای پاسخگوی به موارد سوال شده از ذهن خود آگاه استفاده می نماییم و سپس ذهن ناخودآگاهمان با استفاده از اطلاعات ذخیره شده به صورت بسیار صحیح به حل مسئله می پردازد لذا پیشنهاد میگردد:

 • پس از آماده نمودن شرایط منابع را در مقابل صندلی خود به صورت مرتب بچینید.
 • در زمان مشخص آزمون خود را شروع نمایید.
 • سوالات را یکبار روزنامه وار مطالعه نمایید.
 • در کنار شماره هر سوال علامت * به معنای ساده + به معنای متوسط و – به معنای سخت درج نمایید.
 • با توجه به اینکه برای قبولی شما پاسخ به ۵۰% سوالات به صورت صحیح و بدون غلط لازم است لذا توجه داشته باشید هر سوالی را که در منابع مشاهده می نمایید پاسخ دهید.
 • تا می توانید از پاسخ سوالات به صورت ذهنی پرهیز نمایید چون ممکن است در منابع جدید تغییر کرده باشد.
 • زمانبندی آزمون را مد نظر داشته باشید و در ۱۵ دقیقه آخر در صورتی که به ۵۰% سوالات نتوانسته بودید پاسخ دهید پاسخ های خالی را به صورت تصادفی پر نمایید.
 • تکرار انجام آزمون آزمایشی نظام مهندسی پیش از آزمون اصلی بسیار به زمانبندی آزمون و کاهش استرس کمک خواهد کرد.

آزمون آزمایشی نظام مهندسی

گروه آموزشی آزمون یار با راه اندازی سایت آزمون یار شامل آزمون آنلاین نظام مهندسی, بستری را برای مهندسان, کاردانان و معماران تجربی فراهم آورده است تا اقدام به یادگیری مباحث و مواد آزمون ورود به حرفه نمایند. آزمون آزمایشی نظام مهندسی آنلاین با توجه به نیاز مهندسان به تفکیک رشته ها و گرایش های مختلف مهندسی عمران, مهندسی معماری, مهندسی برق, مهندسی مکانیک, مهندسی شهرسازی و مهندسی نقشه کشی در دسترس متقاضیان است. مهندسان می توانند به راحتی با انجام آزمون آنلاین نظام مهندسی خود را در محیط واقعی قرار داده و با چندین بار تکرار آزمون آزمایشی ورود به حرفه, بر شرایط آزمون اصلی مسلط شوند. همچنین با در اختیار قرار دادن منبع اصلی هر سوال از مباحث و منابع پرکاربرد در آزمون هاس سال های اخیر مطلع شوند.

این نکته قابل ذکر است که بهتر است پیش از شرکت در آزمون آنلاین نظام مهندسی آشنایی با مباحث و مواد آزمون داشته باشید. جهت بر طرف کردن این نیاز, گروه آزمون یار اقدام به برگزاری دوره های آمادگی آزمون ورود به حرفه به صورت آنلاین می نماید. شرکت در دوره آمادگی آزمون ورود به حرفه که توسط اساتید مجرب این حوزه برگزار می شود, در کسب موفقیت در آزمون بسیار تاثیر گذار است.

گروه آموزشی آزمون یار, همیار مهندسان تا کسب موفقیت

کلیه سوالات آزمون آنلاین نظام مهندسی آزمون یار منطبق با آخرین ویرایش مباحث مقررات ملی اعلام شده می باشد.

گروه آموزشی آزمون یار بزرگترین مرجع برگزار کننده آزمون های آنلاین، دوره های آموزشی و پکیج های آمادگی آزمون نظام مهندسی و کاردانی همیار شما مهندسان عزیز تا کسب موفقیت است.

 

سوالات خود را از طریق بخش دیدگاه از ما بپرسید.

آزمون نظام مهندسی - پس زمینه روشن با متن محصولات سایت

آزمون نظام مهندسی - عکس سایت آموزش یار در لپ تاپ

آزمون نظام مهندسی - عکس سایت آزمون یار در تبلت در دست گرفته شده

آزمون نظام مهندسی - عکس برگه آزمون با مداد و پس زمینه سفید و خاکستری

آزمون نظام مهندسی - عکس چراغ مطالعه و کتاب با پس زمینه رزد و سفید

آزمون نظام مهندسی - عکس انگشت اشاره شده به برگه آزمون و تبلت با پس زمینه خاکستری و سفید

این مطلب 8 دیدگاه دارد
 1. باعرض سلام واحترام خدمت شما ممنون از راهنمایاتون سپاس گزارم.بنده دوتا سوال داشتم خدمتتون اول اینکه من مدرکمو کارشناسی برق رو99گرفتم از کی شروع کنم صدرصد موفق میشم؟دوم ازاینکه نرم افزاربرنامه نویسی مورد نیاز برای نظام مهندسی برق بجز اتوکد الکتریکال دیگه چیا هس.ممنون میشم راهنمایی کنین

  1. با سلام
   باید 3 سال کامل از مدرک کارشناسیتون بگذره تا بتونید در آزمون شرکت کنید و در این مدت سابقه کاری مرتبط داشته باشید
   برای قبولی در آزمون با دو سه ماه مطالعه هم میشه قبول شد. در واقع زمان مطالعه مهم نیست شیوه صحیح مطالعه مهمه چون آزمون نظام مهندسی با آزمون های سراسری دیگه فرق داره
   شما باید زمان مناسبی رو صرف تمرین و تکرار کنید تا سرعت عملتون بالا بره و تسلطتون به موضوعات مباحث به حد کافی باشه تا در کمترین زمان پاسخ سوال و در بین مباحث پیدا کنید و همه اینا فقط با تمرین به دست میاد
   در مورد نرم افزار برق اطلاعی ندارم
   موفق باشید

 2. سلام به شما عزیزان و و عرض تبریک سال نو . سرفصلهای مبحث ۹ که برای نظام مهندس باید مطالعه شود کدام فصلها هستند؟

 3. سلام بنده سال 1364 مدرک کاردانی عمران اخذ نموده ام ودر سال 1399 موفق به دریافت مدرک کارشناسی مهندسی اجرایی عمران شده ام .ایا می توانم درازمون نظام مهندسی سال 1400 شرکت کنم؟ ایا سوابق کاردانی در سوابق مهندسی منظور میشه یا باید سه سال از تاریخ اخذ مدرک کارشناسی بگذره ممنون اگه پاسخ بدید

  1. سلام
   اول اینکه ثبت نام آزمون جاری تموم شده
   دوم اینکه سوابق كاردانی براي آزمون ورود به حرفه مهندسان به غیر از رشته های معماری(طراحی) و عمران(محاسبات)، در صورت هم رشته بودن مدرک با رشته آزمون، از تاریخ اخذ مدرك كاردانی تا زمان اخذ مدرك مهندسی به ازاي هر 5 سال كامل یك سال و حداكثر دو سال به سنوات مهندسی اضافه خواهد شد (سنوات كمتر از 5 سال به تناسب در نظر گرفته میشود). در صورت هم رشته نبودن، سنوات كاردانی قابل محاسبه براي آزمون مهندسی نمیباشد
   موفق باشید

 4. سلام
  برای آزمون نظارت و اجرا معماری بین کتاب‌های ١-کلید واژه طلایی ٢-شرح و درس ٣-پاسخ یاب سریع، کدام یک بهتره؟
  در کل ‌شما چه پیشنهاد میکنید؟
  کتابی نیست که تمامی نیازمون داخلش باشه و احتیاجی به دیگر کتاب‌ها نداشته باشیم؟

  1. سلام دوست عزیز
   یک قانون کلی وجود دارد و اون اینه که شما از اول هر روشی رو برای مطالعه و تست زنی انتخاب کنید و با همون روش به میزان کافی تمرین کنید تا تسلط و سرعت کافی در استفاده از آن روش را در آزمون به دست بیاورید، همان روش برای شما کارایی خواهد داشت.
   پس نمی توان گفت کدام یک از این موارد برای شما بهتر است.
   فقط توصیه من به شما این است که دو روش را بکار نبرید چون باعث اتلاف وقت در زمان آزمون شده و نتیجه موفقیت آمیز نخواهد بود.
   اما با توجه به اینکه من با برخی از افراد قبول شده در آزمون صحبت کرده ام و نتیجه را در همین مقاله نوشته بودم، همه ان افراد بلاتفاق این نکته رو بیان می کردند که تمرین و تست زنی آزمون های آزمایشی در حالتی که سوالات دارای راهنما منبع بوده است در افزایش میزان آمادگی آنها در یافتن پاسخ در آزمون و تست زنی بسیار کمک کرده است.
   بهتر از همه آن است که شما طبق راهنما این مقاله یک بار روزنامه وار کتابها را بخوانید و سپس شروع به تست زنی آزمون ها و سوالات آزمایشی نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top