skip to Main Content

شرایط شرکت در آزمون کارشناسی ماده 27

زمانبندی، مدارک، منابع

آزمون کارشناسی ماده 27

مدارک و منابع

آزمون کارشناسی ماده 27

از اصلی ترین شرایط اخذ پروانه کارشناسی ماده 27 قبولی در آزمون کارشناسی عمومی ماده 27 است. آزمون کارشناسی ماده 27 نظام مهندسی هر 3 سال یک بار با برنامه ریزی شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی در 7 رشته اصلی عمران، معماری ،تاسیسات برقی،تاسیسات مکانیکی، شهرسازی،نقشه برداری و ترافیک در سطوح عمومی و تخصصی برگزار می شود. آزمون کارشناسی ماده 27 ویژه ی مهندسین دارای پایه 1 پروانه ی نظام مهندسی اشتغال (دارای عضویت در سازمان نظام مهندسی) با سابقه ی کاری 10ساله پس از اخذ مدرک کارشناسی می باشد.

  • لازم بذکر است که این آزمون بصورت جزوه بسته برگزار میشود .

شرایط شرکت در آزمون ماده 27

دارا بودن مدرک کارشناسی پیوسته یا مدرک پیوسته در مقاطع بالاتر (کارشناسی ارشد پیوسته و …) در یكی از هفت(7 ) رشته اصلي مهندسی معماري، عمران، تاسیسات مكانیكی، تاسیسات برقی، شهرسازي، نقشه برداري و ترافیك مطابق آخرین مصوبات کمیسیون موضوع تبصره 2 ماده 7 قانون. درخصوص کارشناسی ناپیوسته در رشته هاي اصلی مهندسی و همچنین کارشناسی ارشد در رشته هاي شهرسازي و ترافیك ملاک عمل، آخرین مصوبات کمیسیون فوق الذکر می باشد.

تذکر مهم:

بدینوسیله تاکید ميگردد متقاضیان مي بایست دقت نمایند در زمان ثبت نام آزمون، با توجه به مدرك تحصیلي خود، شرایط لازم را از حیث امكان اخذ پروانه کارشناسي مطابق با آخرین ضوابط و مصوبات کمیسیون فوق الذکر دارا باشند. بدیهي است درصورت عدم رعایت این قبیل موارد ، صرف ثبت نام و قبولي در آزمون هیچگونه حقي را براي داوطلبان ایجاد نخواهد کرد و قبولي ایشان کان لم یكن تلقي شده و هر گونه مسئولیت ناشي از آن بر عهده داوطلب ميباشد، ضمن آنكه دفتر مقررات ملّي و کنترل ساختمان نیز پاسخگوي اینگونه افراد نخواهد بود.

شرایط شرکت در آزمون صلاحیت کارشناسي ماده 27 :

  1. عضویت معتبر در سازمان نظام مهندسی ساختمان استان
  2. دارا بودن پروانه اشتغال به کار مهندسی اصلي معتبر پایه یک در رشته مورد تقاضا.
  3. داشتن همزمان پایه 1 در صلاحیتهاي (طراحی، نظارت و اجرا ) براي رشته هاي معماري و عمران و نیز صلاحیتهاي (طراحی و نظارت ) به صورت همزمان براي رشته هاي تاسیسات برقی و مكانیکی.
  4. نداشتن محرومیت ناشی از محكومیت قطعی انتظامی درجه 3 و بالاتر در زمان ثبت نام.

توجه: متقاضیانی که شرایط لازم را تا روز برگزاری آزمون احراز ننمایند امكان ثبت نام و شرکت در آزمون را ندارند و در صورت نداشتن شرایط لازم و ورود اطلاعات نادرست جهت ثبت نام و قبولی در آزمون، قبولی آنان کانلمیكن تلقی شده و با آنها مطابق ضوابط و مقررات برخورد خواهد شد.
تذکر: سایر شرایط لازم براي اخذ پروانه کارشناسی مطابق مفاد ماده 2 دستورالعمل مذکور میباشد.

دانلود دستورالعمل

شرایط برگزاری آزمون ماده 27

آزمون ماده ی 27 نظام مهندسی هر 3 سال یکبار در همه ی رشته ها ازجمله عمران، معماری، تاسیسات برقی، تاسیسات مکانیکی، شهرسازی، ترافیک و نقشه برداری؛ بطور همزمان برگزار میشود. به این صورت که در تمامی رشته ها شروع آزمون در یک ساعت و در یک روز بوده و هماهنگ باهم در پایان ساعت تمامی مراقبین در حوزه های امتحانی درتمامی رشته ها موظف به جمع اوری اوراق امتحانی اند. پس از جمع آوری اوراق امتحانی تمامی آنها مهر شده و یک نسخه از صورتجلسه ی شروع و پایان آزمون آن به دبیرخانه ی هیات آزمون جهت برسی و تایید برگذاری ارسال میشود .

  • آزمون کلیه رشته ها بصورت تستی و چهار گزینه اي بوده و بصورت جزوه بسته برگزار خواهد شد.
  • حدنصاب قبولی در آزمون هاي کارشناسی رسمی در تمامی رشته ها اخذ حداقل نصاب نمره 70 از 100 میباشد.
  • پذیرفته شدگان در آزمون کتبی، به مصاحبه حضوري دعوت میشوند. نمره نهایی شامل 70 % نمره آزمون کتبی و 30 % نمره مصاحبه حضوري است خواهد بود.

زمان برگزاری آزمون کارشناسان ماده 27: آزمون کارشناسان ماده 27 در 7 رشته اصلی همزمان با برگزاری آزمون نظام مهندسی در روزهای 13 تا 15 مرداد ماه 1400 برگزار خواهد شد. و داوطلبان می توانند با رعایت شرایط مندرج در آخرین دستورالعمل ابلاغی وزارت راه و شهرسازی از روز دوشنبه ۱۷ خرداد لغایت پنجشنبه ۲۰ خرداد به مدت ۴ روز نسبت به ثبت نام اقدام نمایند. ثبت نام از طریق سایت دفتر مقررات ملی به نشانی inbr.ir صورت خواهد گرفت.

مدت اعتبار قبولی در آزمون کتبی حداکثر به مدت 3 سال از تاریخ آزمون می باشد و در صورتی که ظرف مدت مذکور مراحل صدور پروانه تكمیل و طی نگردد، قبولی در آزمون کان لم یكن خواهد بود.

دانلود دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون کارشناسی ماده 27

درصورتی که تعداد متقاضیان یک استان کمتر از 5نفر در هررشته باشد،هیات تشخیص استان با استان دیگر هماهنگی به عمل آورده و متقاضیان به استان دیگر برای آزمون معرفی میشوند .

دانلود رایگان نمونه سوالات آزمون کارشناسی ماده 27 برگزار شده در دوره های گذشته را از اینجا دریافت نمایید.

منابع آزمون کارشناسی ماده 27

جهت دسترسی به منابع آزمون کارشناسی ماده 27 کلیک نمایید.

جهت دریافت به روز ترین اخبار مرتبط با آزمون کارشناسی ماده 27 اینستاگرام آزمون یار را دنبال کنید.

www.instagram.com/eazmoonyar

این مطلب 5 دیدگاه دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top