skip to Main Content

اخذ پروانه کارشناسی ماده 27

شرایط و مدارک

پروانه کارشناسی ماده 27

شرایط و مدارک

ماده 27 چیست؟

طبق ماده 27 قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان موسسات دولتی و ارگان های نظامی و انتظامی و شرکتهای دولتی و شهرداری ها با رعایت کردن آیین نامه مختص همین موضوع  ماده 27 که توسط سازمان نظام مهندسی با هماهنگی شورای مرکزی تهیه میشود میتوانند جهت ارجاع امور کارشناسی به جای کارشناسان رسمی دادگستری از مهندسان دارای پروانه اشتغال و مورد تایید سازمان استفاده نمایند.

 به همین منظور سازمان نظام مهندسی موظف است از تمامی کارشناسان پذیرفته شده به صورت مرتب شده براساس نوع رشته و الفبای اسامی آنها،دفترچه ای را تهیه و در اختیار دستگاه های قضایی سراسر استان قرار دهد که در آن مشخصات کارشناس و نوع پروانه مشخص شده است. نکته ی حائزاهمیت در تهیه ی این دفترچه بروزرسانی آن است ؛این دفترچه باید هر سال و با توجه به تصمیمات و تغییرات سازمان بروز رسانی شود تا نهایت عملکرد را در معر فی اعضای آن داشته باشد.

شرایط اخذ پروانه کارشناسی ماده 27 عمومی

1. متقاضی باید عضو سازمان نظام مهندسی استان باشد. افراد دارای مدرک کارشناسی یا بالاتر در هرکدام از رشته های اصلی مهندسی (رشته های 7 گانه مهندسی عمران، معماری، مکانیک، برق، نقشه برداری، شهرسازی و ترافیک) یا رشته های مرتبط میتوانند با اطلاع از شرایط عضویت در سازمان نظام مهندسی درخواست عضویت در این سازمان را نمایند.

2. مهندس مورد نظر باید پروانه ی اشتغال به کار مهندسی در رشته ی مورد نظر را دارا باشد. پس از شرکت در آزمون ورود به حرفه و اخذ رتبه ی قبولی با جواب دادن به 50% سوالات و داشتن سنوات لازم گواهی اشتغال به کار توسط وزارتخانه ها و شهرداری ها تعیین صلاحیت شده و در صورت تایید آن پروانه اشتغال به کار مهندسی از سوی سازمان نظام مهندسی برای فرد مورد نظر صادر میگردد .گواهی اشتغال به کارشامل نام و مشخصات پروژه ای که متقاضی در ان مشغول به کار بوده  و مدت زمان حضور ایشان در ان پروژه با  درج تاریخ شروع و پایان  مدت زمان اشتغال به کار و نام و مشخصات و شماره ی پروانه ی مسئول صادر کننده ی گواهی به همراه سمت ایشان در آن پروژه میباشد.

داشتن پروانه پایه 1 در صلاحیت های رشته درخواستی برای آزمون ماده 27 الزامی است.

3. متقاضی باید دارای 10 سال سابقه کار مفید در رشته مورد نظر باشد. یکی دیگر ازشروط لازم برای دریافت پروانه کارشناسی عمومی در هریک از7 رشته ی اصلی یا رشته های مرتبط داشتن 10 سال سابقه ی کار مفید در رشته ی مورد نظرپس از فراغت ازتحصیل است.

4. اخذ رتبه قبولی در آزمون مربوطه. آزمون ماده 27 هر سه سال یکبار با برنامه ریزی های شورای مرکزی و سازمان نظام مهندسی استان توسط دفتر مقررات ملی بطور همزمان برای تمامی رشته ها برگزار میشود و برای اخذ پروانه ی کارشناسی ماده 27 قبولی در این آزمون الزامی است. متقاضی شرکت در آزمون کارشناسی ماده 27 باید شرایط و مدارک شرکت در آزمون ماده 27 اعلامی از سوی سازمان نظام مهندسی را دارا بوده و سپس اقدام به ثبت نام در آزمون نماید.

نمونه سوالات آزمون کارشناسی ماده 27 برگزار شده در سالهای قبل را در همینجا به طور رایگان دانلود نمایید.

5. گذراندن دوره های آموزش کارشناسی. پس از قبولی در ازمون ماده 27 متقاضی موظف است که قبل از دریافت پروانه کارشناسی مذکور در دوره ی آموزشی که توسط سازمان استان برگذارمیشود شرکت کند و دوره ی تعیین شده را طی نماید .این دوره به منظور ارتقاء دانش و مهارت های علمی و عملی مهندسین توسط سازمان استان برگذار میشود.لازم به ذکر است که محتوا و مدت دوره های کارشناسی برای تمامی رشته ها بضورت یکسان میباشد و تعیین هزینه های این دوره از طرف شورای مرکزی تعیین و اعلام میشود .

6. عدم سابقه ی کیفری و محکومیت انتظامی درجه 3 و بالاتر. از دیگرشروط دریافت پروانه کازشناسی ماده 27 علاوه بر موارد فوق که ذکر شد مورد بعدی را میتوان عدم سابقه ی کیفری نام برد منظور از سابقه ی کیفری یا سوءسابقه همان اعتبار افراد است که براثر مرتکب شدن به بعضی از جرائم بطورموقت یا دائم ساقط میشود . اشخاصی که مرتکب به بعضی از جرائم خاص میشوند بر مبنای قانون صلاحیت و قانون اعتبار به صورت دائم یا موقت اعتبار خود را در انجام یا عهده دارشدن برخی پست ها وسمت ها از دست میدهند .آنها همچنین گاهی بخاطر جرم مرتکب شده حقوق اجتماعی که همه ی افراد جامعه از آن برخوردارند را هم از دست میدهند .لازم به ذکر است که تمامی این موارد سلب اعتبار افراد بر اساس قانون میباشد. بنابراین براساس قانون فردی که متقاضی دریافت پروانه ی کارشناسی میباشد باید گواهی عدم سوء پیشینه نیز دریافت نماید .

جهت اطلاع از نحوه انتخاب کارشناسان ماده 27، وظایف و حدود صلاحیت کارشناسان و درصد حق الزحمه آنان فایل های زیر را دانلود و مطالعه نمایید.

دستورالعمل اخذ پروانه کارشناسی ماده 27

آیین نامه اجرایی ماده 27 قانون نظام مهندسی

حدود صلاحیت کارشناس عمومی ماده 27 در رشته های مختلف

7. برخورداری از سلامت روحی و جسمی مناسب با کار کارشناسی. شخصی که متقاضی دریافت پروانه ی کارشناسی میشود باید از لحاظ روحی و جسمی توانایی پیش بردن کار را داشته باشد . کارشناسی نیازمند حوصله-صبرو همچنین جدیت در کار است یکی از عوامل بر هم زدن توازن و توانایی های فردی استرس شغلی بوده است گاها این استرس شغلی منجر به رها کردن شغل ازطرف کارمند میشود و فرد تعهد خود را نسبت به سازمانی که در ان مشغول به کار است از دست میدهد .سلامت روحی و جسمی کارمند در گرو رضایت شغلی است .این رضایت شغلی پتانسیل کارمند یا کارشناس سازمان را در انجام امور ارتقاء داده همچنین تعهد او مستحکم تر خواهد شد .

ابطال و تمدید پروانه کارشناسی ماده 27

مدت اعتبار پروانه ی کارشناسی 4 ساله میباشد و در صورت عدم وجود مشکلی جهت تمدید این پروانه تمدید خواهد شد .چنانچه کارشناسان عضو سازمان در مدت اعتبار پروانه ی خود، یکی از شرایط اخذ پروانه ی کارشناسی ازجمله ؛ابطال یا توقیف پروانه، تعلیق عضویت، ایشان موظف هستند که مراتب را ظرف مدت 10 روز کتبا به سازمان نظام مهندسی استان اعلام نمایند در صورت عدم اطلاع به سازمان استان ،این سازمان به محض اطلاع از این موضوع پرونده را جهت رسیدگی به شورای انتظامی ارجاع میدهد .

شرایط اخذ پروانه کارشناسی تخصصی ماده 27

فردی که متقاضی دریافت پروانه کارشناسی تخصصی ماده 27 است باید به این توجه کند که از شروط لازم برای اخذ این پروانه ابتدا دریافت کردن پروانه ی کارشناسی عمومی ماده 27 است. به این ترتیب که پس از اعلام دفتر مقررات ملی مبنی بر ثبت نام متقاضیان دریافت پروانه عمومی و ثبت نام درسامانه و شرکت در آزمون کارشناسی عمومی و کسب رتبه ی قبولی و همچنین پس از شرکت در دوره های آموزش کارشناسی، پروانه ی کارشناسی عمومی برای شخص صادر میشود . در این صورت یکی از شروط اخذ پروانه ی کارشناسی تخصصی تحقق یافته است.

شرط بعدی جهت اخذ این پروانه داشتن سابقه کاری است به این صورت که کارشناس مورد نظر پس از دریافت پروانه کارشناسی عمومی اقدام به کسب و جمع اوری سابقه ی کاری نماید.  حداقل میزان سنوات لازم برای دریافت پروانه ی کارشناسی تخصصی 2سال سابقه ی کار مفید می باشد پس این موارد آخرین شرط شرکت و قبولی در آزمون تخصصی می باشد.

 

جدیدیترین اخبار مرتبط با آزمون ماده 27 را در پیج اینستاگرام ما دنبال کنید:  www.instagram.com/eazmoonyar

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top