skip to Main Content

نمونه سوالات آزمون کارشناسی ماده ۲۷

به همراه پاسخنامه

نمونه سوالات آزمون کارشناسی ماده ۲۷

به همراه پاسخنامه

کارشناس ماده ۲۷ کیست؟

کارشناس عمومی ماده ۲۷ به فردی اطلاق می شود که موفق به قبولی در آزمون کارشناسی ماده ۲۷ و گذراندن شرایط اخذ پروانه کارشناسی شده اعلام شده از سوی سازمان نظام مهندسی شده است. در این شرایط کارشناس ماده ۲۷ صلاحیت آن را دارا خواهد بود که سازمانها جهت امور مربوط به کارشناسی همان رشته به جای کارشناس رسمی دادگستری به آنان مراجعه نمایند.

جهت اخذ پروانه کارشناسی ماده ۲۷ شرایط و مدارک خاصی لازم است که مهم ترین آن قبولی در آزمون ماده ۲۷ است. اما نکته حائز اهمیت اینست که تنها متقاضیانی که دارای پروانه نظام مهندسی اشتغال به کار در هفت رشته اصلی مهندسی عمران، معماری، مکانیک، برق، شهرسازی، نقشه برداری و ترافیک هستند می توانند برای شرکت در این آزمون درخواست دهند. علاوه بر آن متقاضیان باید حداقل ۱۰ سال سابقه کاری در همان رشته از زمان فارغ التحصیل شدن هستند. با داشتن این ویژگی ها متقضیان شرکت در آزمون کارشناسی ماده ۲۷ مدارک خود را جهت ثبت نام آزمون به سازمان نظام مهندسی استان تحویل می دهند و پس از بررسی این مدارک توسط هیئت تشخیص مربوطه، واجد صلاحیت بودن یا عدم صلاحیت داشتن آنها جهت شرکت در آزمون اعلام می شود.

آزمون کارشناسی ماده ۲۷

زمان برگزاری و ثبت نام آزمون معمولا ۳ ماه قبل از آن توسط سازمان نظام مهندسی اعلام می شود و تا ۳۵ روز قبل از آزمون نتایج صلاحیت متقاضیان برای آنها پست می شود. متقاضیان فرصت دارند تا ۵ روز بعد درخواست تجدید نظر خود را ارسال کنند.

آخرین بار این آزمون در سال ۱۳۹۰ برگزار شده.بر نا بر اعلام سازمان نظام مهندسی احتمالا این آزمون در سال ۹۸ نیز برگزار خواهد شد. آزمون به صورت جزوه باز و سراسری در تمام کشور برگزار می شود. سوالات آزمون به دو صورت عمومی برای تمامی رشته ها و تخصصی مرتبط با همان رشته برگزار می شود. برخی منابع آزمون کارشناسی ماده ۲۷ تخصصی و عمومی اعلام شده برای این آزمون منبع رسمی برای آنها اعلام نشده است و  برای مطالعه آنها می توان از هرمنبع مرتبطی استفاده نمود.

دانلود رایگان نمونه سوالات آزمون کارشناسی ماده ۲۷ سالهای گذشته به همراه پاسخنامه آنها به تفکیک رشته در جدول زیر قرار دارد.

جهت دریافت به روز ترین اخبار مرتبط با آزمون کارشناسی ماده ۲۷ اینستاگرام آزمون یار را دنبال کنید.

www.instagram.com/eazmoonyar

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top