skip to Main Content

معرفی سازمان نظام مهندسی

اهداف و شرایط

معرفی سازمان نظام مهندسی

سازمان نظام مهندسی ساختمان, سازمانی است که به صورت غیر انتفاعی و مستقل تشکیل شده است. این سازمان که بر طبق قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان سال 1374 تشکیل شده است, در حوزه مهندسی فعالیت دارد و سیاست اصلی سازمان ایجاد ساختاری منظم در فعالیت های مهندسی کل کشور است. هسته اصلی سازمان نظام مهندسی, نظارت بر اجرای قانونمند خدمات مهندسی و همچینن افزایش سطح دانش و مهارت مهندسان با ایجاد و گسترش مقررات خاص در این حوزه همچون مقررات نظام مهندسی, مقررات 22 گانه و استاندارد 2800 است.

اهداف

علاوه بر این موارد, ایجاد زیر ساخت ارتباطی مناسب بین صاحبان فن و مهندسان در حوزه مهندسی ساختمان با متقاضیان, کارفرمایان و مالکان از جمله وظایف این سازمان است. نظام مهندسی ساختمان در جهت تدوین, اجرا و کنترل قوانین و مقررات ملی ساختمان و تنظیم سیاست های قیمت گذاری خدمات مهندسی در تمامی استان های ایران با وزارت راه و شهرسازی همکاری و تعامل می نماید.

نظام مهندسی ساختمان دارای شعبه در هر استان می باشد. هرکدام از شعبه های استانی به صورت شعبه مستقل از لحاظ حقوقی است که بر مهندسان فعال در همان استان نظارت کرده و  به ارزشیابی ظرفیت موجود آنها می پردازند. عضویت در این سازمان برای هر مهندسی پس از فارغ التحصیلی مقدور بوده و الزامی به قبولی در آزمون نظام مهندسی به عنوان شرطی برای عضویت وجود ندارد. جهت اطلاع از شرایط عضویت در سازمان نظام مهندسی بر روی لینک آن کلیک نمایید.

قوانین

مهندسان فعال در حوزه ساختمان باید برای دریافت مجوز اشتغال به کار در آزمون نظام مهندسی برگزار شده توسط سازمان که معمولا سالی دو بار است و در حوزه مدنظر خود همچون نظارت, اجرا و … شرکت نمایند و در صورت قبولی در آزمون ورود به حرفه مهندسان امکان دریافت پروانه اشتغال در حوزه ساختمان به صورت رسمی و قانونی برای آنان فراهم می شود. علاوه بر آن امکان برخورداری از تسهیلات و امکانات فراهم شده توسط نظام مهندسی استانی را نیز خواهند داشت. جهت اطلاع از شرایط اخذ پروانه نظام مهندسی بر روی لینک آن کلیک نمایید.

با توجه به شرایط نسبتا دشوار قبولی در آزمون نظام مهندسی, مهندسان هفت رشته شامل (مهندسی عمران, مهندسی معماری, مهندسی برق, مهندسی مکانیک, مهندسی شهرسازی, مهندسی نقشه برداری و مهندسی ترافیک) جهت قبولی و کسب موفقیت در آزمون ورود به حرفه بهتر است پیش از برگزاری آزمون در دوره های آمادگی آزمون نظام مهندسی و آزمون آزمایشی نظام مهندسی شرکت نمایند و با آمادگی کافی اقدام به شرکت در آزمون ورود به حرفه نمایند.

جامع ترین مرجع برگزاری دوره های آموزشی آمادگی نظام مهندسی و آزمون آزمایشی ورود به حرفه آنلاین, گروه آموزشی آزمون یار است که به صورت آنلاین برای تمامی هفت رشته مهندسی اقدام به برگزاری دوره های آمادگی آزمون ورود به حرفه و آزمون آنلاین ورود به حرفه کرده است.

 

گروه آموزشی آزمون یار بزرگترین مرجع برگزار کننده آزمون های آنلاین، دوره های آموزشی و پکیج های آمادگی آزمون نظام مهندسی و کاردانی همیار شما مهندسان عزیز تا کسب موفقیت است.

 

سوالات خود را از طریق بخش دیدگاه از ما بپرسید.

آزمون نظام مهندسی - پس زمینه روشن با متن محصولات سایت

آزمون نظام مهندسی - عکس سایت آموزش یار در لپ تاپ

آزمون نظام مهندسی - عکس سایت آزمون یار در تبلت در دست گرفته شده

آزمون نظام مهندسی - عکس برگه آزمون با مداد و پس زمینه سفید و خاکستری

آزمون نظام مهندسی - عکس چراغ مطالعه و کتاب با پس زمینه رزد و سفید

آزمون نظام مهندسی - عکس انگشت اشاره شده به برگه آزمون و تبلت با پس زمینه خاکستری و سفید

این مطلب 2 دیدگاه دارد
 1. سلام خسته نباشید
  برای اخذ پروانه در مقطع کارشناسی حتما باید سه سال سابقه کار داشته باشیم یا سه سال از فارغ التحصیلان گذشته باشه؟
  ممنون

  1. سلام
   برای شرکت در آزمون باید سه سال از فارغ التحصیلی شما گذشته باشد
   بعد از قبولی نیاز به تعهد سابقه کار مرتبط از طرف دو مهندس ارشد عضو سازمان دارید
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top