skip to Main Content

آزمون ورود به حرفه

آزمون نظام مهندسی, کاردانی و معماران تجربی

آزمون ورود به حرفه, آزمون رسمی کشوری است که توسط سازمان وزارت راه و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی و با همکاری سازمان سنجش آموزش کشور هر ساله برگزار می شود. آزمون ورود به حرفه در سه بخش آزمون نظام مهندسی, آزمون نظام کاردانی فنی و آزمون تعیین صلاحیت معماران تجربی در رشته ها و رده های مختلف برگزار می شود.

کلیه مهندسان, کاردانان فنی و معماران تجربی مطابق با  ماده ۱۱, ۲۱, ۲۶, ۲۸ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان, برای اخذ پروانه نظام مهندسی اشتغال به کار رسمی از وزارت راه و شهرسازی و دریافت شماره رسمی از سازمان نظام مهندسی ملزم به شرکت در این آزمون ها و بررسی صلاحیت هستند.

آزمون نظام مهندسی

آزمون نظام مهندسی در ۷ رشته و رده مختلف تخصصی مهندسی عمران, مهندسی معماری, مهندسی مکانیک, مهندسی برق, مهندسی شهرسازی, مهندسی نقشه برداری و مهندسی ترافیک برگزار می شود. آزمون نظام مهندسی عمران در سه رده محاسبات, نظارت و اجرا و همچنین آزمون نظام مهندسی معماری در سه بخش نظارت, طراحی و اجرا برگزار می شود. آزمون نظام مهندسی برق و مکانیک نیز هرکدام در دو بخش نظارت و طراحی اجرا می شود.

آزمون نظام کاردانی و معماران تجربی

علاوه بر آزمون نظام مهندسی, آزمون نظام کاردانی فنی ساختمان نیز در ۶ رشته کاردانی معماری, کاردانی عمران, تاسیسات مکانیکی, تاسیسات برقی, شهر سازی و نقشه برداری برگزار می شود. آزمون تعیین صلاحیت معماران تجربی نیز در سه پایه ۱ و ۲ و ۳ برگزار می شود. کاردانهای فنی ساختمان و معماران تجربی جهت اخذ پروانه پایه ۳، برای قبولی در آزمون نیازمند کسب حداقل ۵۰ درصد نمره هستند. این در حالی است که معماران تجربی جهت اخذ پروانه پایه ۲ نیازمند ۵۵ درصد نمره و پروانه پایه ۱ نیازمند ۶۰ درصد نمره هستند.

شرایط ثبت نام در آزمون ورود به حرفه

آزمون حرفه مهندسان به طور معمول سالی دو بار برگزار می شود و مهندسان و کاردانان فنی برای دریافت پروانه نظام مهندسی اشتغال به کار پایه سه نیازمند پاسخگویی درست حداقل ۵۰ درصد از سوالات آزمون می باشند. همچنین معماران تجربی می توانند پروانه اشتغال به کار پایه سه , دو و یک را با قبولی در این آزمون دریافت نمایند. آزمون ورود به حرفه در کلیه رشته ها و بخش ها به جز آزمون طراحی معماری به صورت تستی و جزوه باز می باشد.

جهت ثبت نام در آزمون ورود به حرفه حداقل سوابق کاری مشخصی برای مهندسان, کاردانان فنی و معماران تجربی با توجه به نوع مدرک آنان وجود دارد که برای اطلاع از آن می توانید به جدول حداقل سنوات سابقه کار حرفه ای مراجعه نمایید. جهت مشاهده جدول محاسبه سنوات مهندسی، کاردانی و معماران تجربی به بخش راهنمای ثبت نام آزمون نظام مهندسی مراجعه نمایید.

اعتبار قبولی در آزمون حرفه مهندسان, کاردانان فنی و معماران تجربی تا ۳ سال پس از زمان قبولی می باشد و چنانچه طی این دوره زمانی قبول شدگان برای دریافت پروانه اشتغال به کار درخواست ندهند, اعتبار قبولی آنان از بین رفته و ملزم به شرکت و پذیرش مجدد در آزمون می باشند. جهت اطلاع از شرایط دریافت پروانه نظام مهندسی اشتغال به کار بر روی لینک آن کلیک نمایید.

مهندسان, کاردانان فنی و معماران تجربی برای شرکت در آزمون نیازمند عضویت در سازمان نظام مهندسی نمی باشند ولی در صورت قبولی در آزمون برای ارسال درخواست دریافت پروانه اشتغال به کار و مجوز رسمی فعالیت, عضویت در سازمان نظام مهندسی یکی از لزومات پذیرش می باشد. دریافت پروانه اشتغال به کار به منزله آن است که شخص دارای شخصیت حقوقی می شود و واجد شرایط تاسیس دفاتر مهندسی یا استفاده از حق امضا خود در پروژه های ساختمانی به عنوان کارشناس رسمی می باشد. جهت اطلاع از شرایط عضویت در سازمان نظام مهندسی بر روی لینک آن کلیک نمایید.

جهت دانلود راهنمای ثبت نام آزمون نظام مهندسی, کاردانی و معماران تجربی کلیک نمایید.

زمان برگزاری آزمون نظام مهندسی، کاردانی و معماران تجربی

به اطلاع کلیه متقاضیان آزمون‌های ورود به حرفه مهندسان می‌رساند، با توجه به استعلامات به عمل آمده از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای برگزاری آزمون‌های مذکور در نیمه دوم سالجاری و مخالفت آن وزارتخانه، امکان برگزاری آزمون‏های مذکور تا پایان سال ۱۳۹۹ مقدور نخواهد بود. لذا تاریخ دقیق برگزاری آزمون‌ها و ثبت‌نام از داوطلبان به محض کسب موافقت از ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا اطلاع‌رسانی خواهد شد.

آزمون آزمایشی نظام مهندسی

از تاثیر گذار ترین روش ها جهت افزایش قبولی در آزمون نظام مهندسی شرکت در آزمون آزمایشی نظام مهندسی است. آزمون آزمایشی نظام مهندسی به صورت آنلاین و به سه روش آزمون با سوالات ثابت, آزمون با سوالات متغیر و آزمون سفارشی پیمانه ای در دسترس است. این آزمون ها به تفکیک هر رشته و گرایش در سایت و اپلیکیش آزمون یار در هر دو نسخه اندروید و ios در دسترس مهندسان قرار گرفته است. تمامی آزمون ها منطبق با آخرین ویرایش کتاب ها و منابع آزمون, به همراه ارائه منبع دقیق هر سوال, پاسخنامه و نمودار آماری تحلیل نحوه پاسخگویی شما است.

دوره های آمادگی آزمون نظام مهندسی

علاوه بر آزمون آنلاین نظام مهندسی, دوره های آمادگی آزمون آزمون نظام مهندسی ارائه شده توسط گروه آموزشی آزمون یار به صورت برگزاری دوره ها و کلاس های آنلاین با بکارگیری مجربترین اساتید مرتبط در تمامی مباحث مواد آزمون شامل مباحث ۲۲ گانه مقررات ملی و .. مهم ترین ابزار در کسب آمادگی پیش از آزمون است.

کلیه سوالات آزمون آنلاین نظام مهندسی آزمون یار منطبق با آخرین ویرایش مباحث مقررات ملی اعلام شده می باشد.

 

گروه آموزشی آزمون یار بزرگترین مرجع برگزار کننده آزمون های آنلاین، دوره های آموزشی و پکیج های آمادگی آزمون نظام مهندسی و کاردانی همیار شما مهندسان عزیز تا کسب موفقیت است.

 

سوالات خود را از طریق بخش دیدگاه از ما بپرسید.

 

آزمون نظام مهندسی - پس زمینه روشن با متن محصولات سایت

آزمون نظام مهندسی - عکس سایت آموزش یار در لپ تاپ

آزمون نظام مهندسی - عکس سایت آزمون یار در تبلت در دست گرفته شده

آزمون نظام مهندسی - عکس برگه آزمون با مداد و پس زمینه سفید و خاکستری

آزمون نظام مهندسی - عکس چراغ مطالعه و کتاب با پس زمینه رزد و سفید

آزمون نظام مهندسی - عکس انگشت اشاره شده به برگه آزمون و تبلت با پس زمینه خاکستری و سفید

ویدیو امکانات و ویژگی های آزمون آنلاین نظام مهندسی در اپلیکیشن آزمون یار

سوالات متداول آزمون نظام مهندسی

۱- برای شرکت در آزمون نظام مهندسی و کاردانی چه شرایطی نیاز است؟

دارا بودن مدرک لیسانس در رشته مورد نظر و داشتن حداقل سنوات سابقه کار حرفه ای اعلام شده در دفترچه راهنما (قابل دانلود در همین صفحه) که برای مدرک لیسانس حداقل ۳ سال است.

۲- چه رشته ها در چه صلاحیت هایی می توانند در آزمون نظام مهندسی و کاردانی شرکت کنند؟

آزمون نظام مهندسی: رشته های هفت گانه مهندسی عمران (صلاحیت: نظارت، اجرا، محاسبات)، معماری (صلاحیت: طراحی، نظارت، اجرا), مکانیک (صلاحیت: نظارت و طراحی)، برق (صلاحیت: نظارت و طراحی)، شهرسازی، نقشه برداری و ترافیک.

آزمون نظام کاردانی: شش رشته عمران، معماری، مکانیک، برق، شهرسازی، نقشه برداری

۳- آیا می توان در همه صلاحیت های یک رشته شرکت کرد؟

داوطلب می تواند در همه صلاحیت های یک رشته شرکت کند. برای شرکت در هر صلاحیت نیاز به ثبت نام جداگانه است.

۴- آزمون نظام مهندسی و کاردانی چه زمانی برگزار می شود؟

آزمون نظام مهندسی و کاردانی معمولا سالی یک یا دوبار برگزار می شود و زمان قطعی برگزاری توسط دفتر مقررات ملی ساختمان در سایت inbr.ir اعلام می شود.

۵- نمره قبولی در آزمون چند درصد است؟

جهت قبولی در آزمون باید نیمی از سوالات را به درستی پاسخ دهید و ۵۰ درصد نمره را کسب کنید. آزمون نمره منفی دارد.

این مطلب 10 دیدگاه دارد
  1. سلام
   ۱- کارت پایان خدمت یا معافیت
   ۲- عدم عضویت در سازمان استان
   ۳- برای دارندگان مدرک دیپلم فنی ساختمان داشتن سابقه کار تجربی به مدت ۷ سال و حداقل ۲۵ سال سن برای اخذ پروانه پایه ۳
   ۴- برای سایر موارد داشتن حداقل ۸ سال سابقه کار تجربی و حداقل ۲۶ سال سن برای اخذ پروانه پایه ۳

  1. سلام دوست عزیز
   آزمون کاردانهای فنی در هیچ کدام از رشته های ۶ گانه دارای چند صلاحیت نیست. یعنی فقط برای هر رشته یک آزمون وجود داره.
   به طور مثال آزمون کاردانی تاسیسات برقی
   اون مربوط به آزمون مهندسان هست که رشته برق دارای دو صلاحیت طراحی و نظارت هست

 1. سلام
  میخواستم بدونم ایا کاردان هم مثل نظام مهندسی درامدی داره یا نه ؟
  یعنی همونطور که مهندسین نظام مهندسی در سال متراژ مشخصی حق امضا و پروژه دارن آیا برای کاردان ها هم پروژه و کاری و حق امضایی وجود داره اصلا یا خیر ؟
  ممنون

 2. سلام. از سال ۸۶ اعتبار پروانه اشتغال کاردانیم را تمدید نکردم. حال می خواهم فعالیتم را از بگیرم آیا پروانه اشتغالم تمدید میشه با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top