skip to Main Content

آزمون ورود به حرفه

آزمون نظام مهندسی, کاردانی و معماران تجربی

آزمون ورود به حرفه, آزمون رسمی کشوری است که توسط سازمان وزارت راه و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی و با همکاری سازمان سنجش آموزش کشور هر ساله برگزار می شود. آزمون ورود به حرفه در سه بخش آزمون نظام مهندسی, آزمون نظام کاردانی فنی و آزمون تعیین صلاحیت معماران تجربی در رشته ها و رده های مختلف برگزار می شود.

کلیه مهندسان, کاردانان فنی و معماران تجربی مطابق با  ماده 11, 21, 26, 28 قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان, برای اخذ پروانه نظام مهندسی اشتغال به کار رسمی از وزارت راه و شهرسازی و دریافت شماره رسمی از سازمان نظام مهندسی ملزم به شرکت در این آزمون ها و بررسی صلاحیت هستند.

آزمون نظام مهندسی

آزمون نظام مهندسی در 7 رشته و رده مختلف تخصصی مهندسی عمران, مهندسی معماری, مهندسی مکانیک, مهندسی برق, مهندسی شهرسازی, مهندسی نقشه برداری و مهندسی ترافیک برگزار می شود. آزمون نظام مهندسی عمران در سه رده محاسبات, نظارت و اجرا و همچنین آزمون نظام مهندسی معماری در سه بخش نظارت, طراحی و اجرا برگزار می شود. آزمون نظام مهندسی برق و مکانیک نیز هرکدام در دو بخش نظارت و طراحی اجرا می شود.

آزمون نظام کاردانی و معماران تجربی

علاوه بر آزمون نظام مهندسی, آزمون نظام کاردانی فنی ساختمان نیز در 6 رشته کاردانی معماری, کاردانی عمران, تاسیسات مکانیکی, تاسیسات برقی, شهر سازی و نقشه برداری برگزار می شود. آزمون تعیین صلاحیت معماران تجربی نیز در سه پایه 1 و 2 و 3 برگزار می شود. کاردانهای فنی ساختمان و معماران تجربی جهت اخذ پروانه پایه 3، برای قبولی در آزمون نیازمند کسب حداقل 50 درصد نمره هستند. این در حالی است که معماران تجربی جهت اخذ پروانه پایه 2 نیازمند 55 درصد نمره و پروانه پایه 1 نیازمند 60 درصد نمره هستند.

شرایط ثبت نام در آزمون ورود به حرفه

آزمون حرفه مهندسان به طور معمول سالی دو بار برگزار می شود و مهندسان و کاردانان فنی برای دریافت پروانه نظام مهندسی اشتغال به کار پایه سه نیازمند پاسخگویی درست حداقل 50 درصد از سوالات آزمون می باشند. همچنین معماران تجربی می توانند پروانه اشتغال به کار پایه سه , دو و یک را با قبولی در این آزمون دریافت نمایند. آزمون ورود به حرفه در کلیه رشته ها و بخش ها به جز آزمون طراحی معماری به صورت تستی و جزوه باز می باشد.

جهت ثبت نام در آزمون ورود به حرفه حداقل سوابق کاری مشخصی برای مهندسان, کاردانان فنی و معماران تجربی با توجه به نوع مدرک آنان وجود دارد که برای اطلاع از آن می توانید به جدول حداقل سنوات سابقه کار حرفه ای مراجعه نمایید. جهت مشاهده جدول محاسبه سنوات مهندسی، کاردانی و معماران تجربی به بخش راهنمای ثبت نام آزمون نظام مهندسی مراجعه نمایید.

اعتبار قبولی در آزمون حرفه مهندسان, کاردانان فنی و معماران تجربی تا 3 سال پس از زمان قبولی می باشد و چنانچه طی این دوره زمانی قبول شدگان برای دریافت پروانه اشتغال به کار درخواست ندهند, اعتبار قبولی آنان از بین رفته و ملزم به شرکت و پذیرش مجدد در آزمون می باشند. جهت اطلاع از شرایط دریافت پروانه نظام مهندسی اشتغال به کار بر روی لینک آن کلیک نمایید.

مهندسان, کاردانان فنی و معماران تجربی برای شرکت در آزمون نیازمند عضویت در سازمان نظام مهندسی نمی باشند ولی در صورت قبولی در آزمون برای ارسال درخواست دریافت پروانه اشتغال به کار و مجوز رسمی فعالیت, عضویت در سازمان نظام مهندسی یکی از لزومات پذیرش می باشد. دریافت پروانه اشتغال به کار به منزله آن است که شخص دارای شخصیت حقوقی می شود و واجد شرایط تاسیس دفاتر مهندسی یا استفاده از حق امضا خود در پروژه های ساختمانی به عنوان کارشناس رسمی می باشد. جهت اطلاع از شرایط عضویت در سازمان نظام مهندسی بر روی لینک آن کلیک نمایید.

جهت دانلود راهنمای ثبت نام آزمون نظام مهندسی, کاردانی و معماران تجربی کلیک نمایید.

زمان برگزاری آزمون نظام مهندسی، کاردانی و معماران تجربی

مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان اعلام کرد: آزمون های اردیبهشت ماه نظام مهندسی که به جهت ورود موج چهارم بیماری کرونا لغو شده بود، با توجه به تصمیمات اخیر ستاد ملی مدیریت کرونا در روزهای ۱۳ تا ۱۵ مردادماه ۱۴۰۰ بطور همزمان در سراسر کشور برگزار خواهد شد.
وی گفت در این دوره از آزمون ها علاوه بر آزمون های ورود به حرفه و چهار صلاحیت تخصصی جدید شامل “اجرای تاسیسات برقی”، اجرای تاسیسات مکانیکی”، “ارزیابی و اجرای بهسازی لرزه ای” و “طرح و اجرای گود، پی و سازه نگهبان” که داوطلبان آن ها قبلا ثبت نام کرده بودند.

تاریخ شروع ثبت‌نام آزمون‌های یاد شده به شرح ذیل اعلام می‌‌گردد:

 • ثبت نام آزمون ورود به حرفه مهندسان به مدت ۲ روز از تاریخ ۱۴۰۰/۰۳/۱۷ لغایت ۱۴۰۰/۰۳/۱۸
 • ثبتنام آزمون‌های کاردانهای فنی ساختمان و معماران تجربی به مدت ۴ روز از تاریخ ۱۴۰۰/۰۳/۱۷ لغایت ۱۴۰۰/۰۳/۲۰

از این‌رو کلیه متقاضیان دریافت پروانه اشتغال به‌کار و صلاحیت‌های مذکور می‌توانند با مراجعه تدریجی به درگاه inbr.ir  نسبت به ثبت‌نام و یا اعمال اصلاحات احتمالی اقدام نمایند. لازم بذکر است متقاضیانی که قبلاً برای آزمون اردیبهشتماه سال جاری ثبت‌نام نموده‌اند نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند و صرفاً در صورت نیاز به تغییر محل آزمون می‌توانند از تاریخ ۱۴۰۰/۰۳/۱۷ لغایت ۱۴۰۰/۰۳/۲۰  نسبت به اصلاح و ویرایش اطلاعات ثبت‌نام و احیاناً تغییر محل آزمون اقدام نمایند. از آنجا که مهلت‌های مذکور قابل تمدید نمی‌باشند ضروری است متقاضیان نسبت به مطالعه دقیق دستورالعمل ثبت‌نام اقدام و از مفاد آن مطلع و اسناد و مدارک مورد نیاز را قبلاً آماده کرده باشند تا با محدودیت زمان مواجه نشوند. لازم بذکر است سامانه ثبت‌نام از ساعت ۱۰:۰۰ روز دوشنبه مورخ ۱۴۰۰/۰۳/۱۷ فعال می‌باشد.

آزمون آزمایشی نظام مهندسی

از تاثیر گذار ترین روش ها جهت افزایش قبولی در آزمون نظام مهندسی شرکت در آزمون آزمایشی نظام مهندسی است. آزمون آزمایشی نظام مهندسی به صورت آنلاین و به سه روش آزمون با سوالات ثابت, آزمون با سوالات متغیر و آزمون سفارشی پیمانه ای در دسترس است. این آزمون ها به تفکیک هر رشته و گرایش در سایت و اپلیکیش آزمون یار در هر دو نسخه اندروید و ios در دسترس مهندسان قرار گرفته است. تمامی آزمون ها منطبق با آخرین ویرایش کتاب ها و منابع آزمون, به همراه ارائه منبع دقیق هر سوال, پاسخنامه و نمودار آماری تحلیل نحوه پاسخگویی شما است.

دوره های آمادگی آزمون نظام مهندسی

علاوه بر آزمون آنلاین نظام مهندسی, دوره های آمادگی آزمون آزمون نظام مهندسی ارائه شده توسط گروه آموزشی آزمون یار به صورت برگزاری دوره ها و کلاس های آنلاین با بکارگیری مجربترین اساتید مرتبط در تمامی مباحث مواد آزمون شامل مباحث 22 گانه مقررات ملی و .. مهم ترین ابزار در کسب آمادگی پیش از آزمون است.

کلیه سوالات آزمون آنلاین نظام مهندسی آزمون یار منطبق با آخرین ویرایش مباحث مقررات ملی اعلام شده می باشد.

 

گروه آموزشی آزمون یار بزرگترین مرجع برگزار کننده آزمون های آنلاین، دوره های آموزشی و پکیج های آمادگی آزمون نظام مهندسی و کاردانی همیار شما مهندسان عزیز تا کسب موفقیت است.

 

سوالات خود را از طریق بخش دیدگاه از ما بپرسید.

 

آزمون نظام مهندسی - پس زمینه روشن با متن محصولات سایت

آزمون نظام مهندسی - عکس سایت آموزش یار در لپ تاپ

آزمون نظام مهندسی - عکس سایت آزمون یار در تبلت در دست گرفته شده

آزمون نظام مهندسی - عکس برگه آزمون با مداد و پس زمینه سفید و خاکستری

آزمون نظام مهندسی - عکس چراغ مطالعه و کتاب با پس زمینه رزد و سفید

آزمون نظام مهندسی - عکس انگشت اشاره شده به برگه آزمون و تبلت با پس زمینه خاکستری و سفید

سوالات متداول آزمون نظام مهندسی

1- برای شرکت در آزمون نظام مهندسی و کاردانی چه شرایطی نیاز است؟

دارا بودن مدرک لیسانس برای آزمون مهندسی و مدرک کاردانی برای آزمون کاردانی در رشته مورد نظر و داشتن حداقل سنوات سابقه کار حرفه ای اعلام شده در دفترچه راهنما (قابل دانلود در همین صفحه) که برای مدرک لیسانس حداقل 3 سال و برای کاردانی حداقل 5 سال است.

2- چه رشته ها در چه صلاحیت هایی می توانند در آزمون نظام مهندسی و کاردانی شرکت کنند؟

آزمون نظام مهندسی: رشته های هفت گانه مهندسی عمران (صلاحیت: نظارت، اجرا، محاسبات)، معماری (صلاحیت: طراحی، نظارت، اجرا), مکانیک (صلاحیت: نظارت و طراحی)، برق (صلاحیت: نظارت و طراحی)، شهرسازی، نقشه برداری و ترافیک.

آزمون نظام کاردانی: شش رشته عمران، معماری، مکانیک، برق، شهرسازی، نقشه برداری

3- آیا می توان در همه صلاحیت های یک رشته شرکت کرد؟

داوطلب می تواند در همه صلاحیت های یک رشته شرکت کند. برای شرکت در هر صلاحیت نیاز به ثبت نام جداگانه است.

4- آزمون نظام مهندسی و کاردانی چه زمانی برگزار می شود؟

آزمون نظام مهندسی و کاردانی معمولا سالی یک یا دوبار برگزار می شود و زمان قطعی برگزاری توسط دفتر مقررات ملی ساختمان در سایت inbr.ir اعلام می شود.

5- نمره قبولی در آزمون چند درصد است؟

جهت قبولی در آزمون باید نیمی از سوالات را به درستی پاسخ دهید و 50 درصد نمره را کسب کنید. آزمون نمره منفی دارد.

این مطلب 34 دیدگاه دارد
 1. سلام من کاردانی نقشه کشی معماری خوندم،میتونم ازمون نظام مهندسی یا نظام کاردانی شرکت کنم؟

  1. با سلام
   عنوان دقیق مدرک شما در جدول رشته های مصوب آخرین بخشنامه ثبت نشده
   شما باید با کارشناسان نظام مهندسی استانتون تماس بگیرید. در صورتی که تایید کنند می توانید در آزمون کاردانی معماری شرکت کنید
   موفق باشید

  1. با سلام
   عنوان دقیق مدرک شما در جدول رشته های مصوب آخرین بخشنامه ثبت نشده
   شما باید با کارشناسان نظام مهندسی استانتون تماس بگیرید تا مطمئن شوید
   موفق باشید

 2. سلام‌من‌کاردانی‌معماری‌شهری‌علمی‌کاربردی‌دارم‌ایا‌می‌توانم‌در‌ازمون.نظام‌مهندسی‌شرکت‌کنم

 3. سلام‌من‌کاردانی‌معماری‌شهری‌دارم‌ایا‌می‌توانم.در‌از‌مون‌نظام‌کاردانها‌‌شرکت‌کنم

  1. با سلام
   معماری شهری در جدول رشته های مورد تایید آزمون وجود نداشت
   لطفا برای اطمینان این مورد را از نظام مهندسی استانتون بپرسید
   موفق باشید

 4. من مدرک کاردانی نقشه برداری(کاردان فنی عمران) دارم
  الانم تو پروژه های جنوب مشغولم.با مدرک فوق دیپلم امکان شرکت تو ازمون هست؟

  1. سلام
   با مدرک کاردانی می تونید در آزمون نظام کاردانی شرکت کنید.
   برای شرکت در آزمون نظام مهندسی حداقل مدرک کارشناسی است
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top