skip to Main Content

راهنمای ثبت نام آزمون نظام مهندسی, کاردانی و معماران تجربی

زمان برگزاری و دفترچه ثبت نام

زمان برگزاری آزمون نظام مهندسی 1400

کلیه مهندسان جهت اشتغال به کار رسمی در حیطه فعالیت خود نیازمند اخذ پروانه نظام مهندسی از سوی سازمان نظام مهندسی می باشند. این مورد عینا در مورد کاردانان فنی ساختمان و معماران تجربی نیز صدق می کند و فعالیت رسمی برای این دو گروه نیز تنها با اخذ پروانه اشتغال از سوی سازمان نظام کاردانی مقدور است. جهت اخذ پروانه اشتغال به کار تمامی داوطلبان باید اقدام به ثبت نام در آزمون نظام مهندسی و موفق به قبولی در آزمون نظام مهندسی, کاردانی و معماران تجربی شوند.

آزمون نظام مهندسی معمولا سالی 1 یا 2 بار با همکاری سازمان نظام مهندسی ساختمان و وزارت راه و شهرسازی برگزار می شود. زمان برگزاری آزمون ورود به حرفه از چند ماه قبل توسط دفتر مقررات ملی ساختمان اعلام می شود.

مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان اعلام کرد: آزمون های اردیبهشت ماه نظام مهندسی که به جهت ورود موج چهارم بیماری کرونا لغو شده بود، با توجه به تصمیمات اخیر ستاد ملی مدیریت کرونا در روزهای ۱۳ تا ۱۵ مردادماه ۱۴۰۰ بطور همزمان در سراسر کشور برگزار خواهد شد.
وی گفت در این دوره از آزمون ها علاوه بر آزمون های ورود به حرفه و چهار صلاحیت تخصصی جدید شامل “اجرای تاسیسات برقی”، اجرای تاسیسات مکانیکی”، “ارزیابی و اجرای بهسازی لرزه ای” و “طرح و اجرای گود، پی و سازه نگهبان” که داوطلبان آن ها قبلا ثبت نام کرده بودند.

راهنمای ثبت نام آزمون نظام مهندسی 1400

تاریخ شروع ثبت‌نام آزمون‌های یاد شده به شرح ذیل اعلام می‌‌گردد:

 • ثبت نام آزمون ورود به حرفه مهندسان به مدت ۲ روز از تاریخ ۱۴۰۰/۰۳/۱۷ لغایت ۱۴۰۰/۰۳/۱۸
 • ثبتنام آزمون‌های کاردانهای فنی ساختمان و معماران تجربی به مدت ۴ روز از تاریخ ۱۴۰۰/۰۳/۱۷ لغایت ۱۴۰۰/۰۳/۲۰

از این‌رو کلیه متقاضیان دریافت پروانه اشتغال به‌کار و صلاحیت‌های مذکور می‌توانند با مراجعه تدریجی به درگاه inbr.ir  نسبت به ثبت‌نام و یا اعمال اصلاحات احتمالی اقدام نمایند. لازم بذکر است متقاضیانی که قبلاً برای آزمون اردیبهشتماه سال جاری ثبت‌نام نموده‌اند نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند و صرفاً در صورت نیاز به تغییر محل آزمون می‌توانند از تاریخ ۱۴۰۰/۰۳/۱۷ لغایت ۱۴۰۰/۰۳/۲۰  نسبت به اصلاح و ویرایش اطلاعات ثبت‌نام و احیاناً تغییر محل آزمون اقدام نمایند. از آنجا که مهلت‌های مذکور قابل تمدید نمی‌باشند ضروری است متقاضیان نسبت به مطالعه دقیق دستورالعمل ثبت‌نام اقدام و از مفاد آن مطلع و اسناد و مدارک مورد نیاز را قبلاً آماده کرده باشند تا با محدودیت زمان مواجه نشوند. لازم بذکر است سامانه ثبت‌نام از ساعت ۱۰:۰۰ روز دوشنبه مورخ ۱۴۰۰/۰۳/۱۷ فعال می‌باشد.

کلیه داوطلبان اخذ پروانه نظام مهندسی جهت شرکت در آزمون نظام مهندسی نیازمند دارا بودن حداقل سنوات سابقه کار اعلام شده در دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون ورود به حرفه هستند. سنوات لازم برای کارشناسی 3 سال، برای کارشناسی ارشد 2 سال و برای دکترا 1 سال می باشد. سنوات برای کاردان های دارای مدرک مورد تایید وزارت علوم 5 سال و برای مدارک مورد تایید سایر وزارتخانه ها 6 سال می باشد. هم چنین دیپلمه های فنی جهت دریافت پروانه اشتغال به کار پایه 3 و شرکت در آزمون تعیین صلاحیت معماران تجربی نیازمند حداقل 25 سال سن و 7 سال سابقه کار حرفه ای می باشند.

داوطلبان قبل از ثبت نام در آزمون ورود به حرفه باید از طریق لینک زیر سنوات بدست کسب شده خود را محاسبه نمایند.

لینک محاسبه سنوات سابقه کار حرفه ای

تذكر: متقاضیانی كه سنوات لازم را تا روز برگزاری آزمون احراز ننمایند امکان ثبت نام و شركت در آزمون را ندارند و در صورت نداشتن شرایط لازم و ورود اطلاعات نادرست جهت ثبت نام و قبولی آنان در آزمون، قبولی كان لم یکن تلقی شده و با آنها مطابق ضوابط و مقررات برخورد خواهد شد.

داوطلبان جهت ثبت نام در آزمون نظام مهندسی نیازمند عضویت در سازمان نظام نیستند و  تنها در صورت قبولی در آزمون جهت اخذ پروانه اشتغال به کار باید درخواست عضویت در سازمان مهندسی را بدهند. قبولی در آزمون تنها با کسب حداقل 50 درصد نمره آزمون مقدور بوده و پس از قبولی تا 4 سال زمان برای اخذ پروانه اشتغال به کار وجود دارد, در غیر اینصورت اعتبار قبولی از بین رفته و نیازمند شرکت مجدد در آزمون هستند.

رشته های دارای صلاحیت شرکت در آزمون نظام مهندسی

رشته های 7 گانه مهندسی دارای صلاحیت شرکت در آزمون به همراه نوع گرایش لازم به شرح زیر است:

کلیه رشته‌های مهندسی مذکور در قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان شامل رشته‌های معماری (طراحی، نظارت و اجرا)، عمران (محاسبات/ نظارت/ اجرا/ طرح و اجرای گود، پی و سازه نگهبان/ ارزیابی، طرح و اجرای بهسازی )، تاسیسات مکانیکی (طراحی و نظارت و اجرا)، تاسیسات برقی (طراحی و نظارت و اجرا) شهرسازی، نقشه‌برداری و ترافیک

جهت دستیابی به اطلاعات تکمیلی شرایط شرکت در آزمون ورود به حرفه به همراه اطلاع از جدول سنوات لازم می توانید دفترچه راهنمای ثبت نام در آزمون ورود به حرفه را از لینک زیر دانلود نمایید.

دانلود دفترچه راهنمای ثبت نام در آزمون ورود به حرفه مهندسی، کاردانی و معماران تجربی

صلاحیت ها:

1- متقاضیان آزمون ورود به حرفه مهندسان در رشته هاي مهندسی شهرسازي، نقشه برداري و ترافیك پس از كسب قبولی در آزمون، پروانه اشتغال به كار مهندسی پایه سه در صلاحیت هاي طراحی و نظارت را دریافت مینمایند.
2- متقاضیان آزمون ورود به حرفه مهندسان براي اخذ پروانه اشتغال بکار مهندسی در رشته معماري در صلاحیت هاي (نظارت، طراحی و اجرا)، رشته عمران در صلاحیت هاي (نظارت، محاسبات و اجرا) و رشته هاي تاسیسات مکانیکی و تاسیسات برقی در صلاحیت هاي (نظارت، طراحی و اجرا) میبایست به طور جداگانه در آزمون مربوط به آن صلاحیت ثبت نام و شركت نمایند.
3- آزمون ورود به حرفه مهندسان براي اخذ پروانه اشتغال به كار مهندسی در رشته هاي تاسیسات مکانیکی و تاسیسات برقی صلاحیت اجرا براي پایه سه برگزار میگردد و متقاضیان میبایست داراي پروانه اشتغال به كار مهندسی حداقل پایه ي دو صلاحیت نظارت باشند.
4-  آزمون ورود به حرفه مهندسان براي اخذ پروانه اشتغال به كار مهندسی در رشته عمران صلاحیت هاي (طرح و اجرای گود، پی و سازه نگهبان) و (ارزیابی، طرح و اجرای بهسازی) براي متقاضیان داراي شرایط زیر برگزار میگردد:
4-1- براي اخذ صلاحیت (طرح و اجرای گود، پی و سازه نگهبان) متقاضیان باید داراي مدرك كارشناسی ارشد یا دكتري رشته عمران در گرایش خاك و پی و همچنین داراي پروانه اشتغال به كار مهندسی در صلاحیتهاي نظارت یا اجراي پایه یك و حداقل صلاحیت محاسبات پایه دو باشند.

4-2- برای اخذ صلاحیت (ارزیابی، طرح و اجرای بهسازی) متقاضیان باید داراي مدرك كارشناسی ارشد یا دكتري رشته عمران در گرایشهاي سازه یا زلزله و همچنین داراي پروانه اشتغال به كار مهندسی در صلاحیتهاي نظارت یا اجراي پایه یك و حداقل صلاحیت محاسبات پایه دو باشند.

گروه آموزشی آزمون یار بزرگترین مرجع برگزار کننده آزمون های آنلاین، دوره های آموزشی و پکیج های آمادگی آزمون نظام مهندسی و کاردانی همیار شما مهندسان عزیز تا کسب موفقیت است.

 

سوالات خود را از طریق بخش دیدگاه از ما بپرسید.

 

آزمون نظام مهندسی - پس زمینه روشن با متن محصولات سایت

آزمون نظام مهندسی - عکس سایت آموزش یار در لپ تاپ

آزمون نظام مهندسی - عکس سایت آزمون یار در تبلت در دست گرفته شده

آزمون نظام مهندسی - عکس برگه آزمون با مداد و پس زمینه سفید و خاکستری

آزمون نظام مهندسی - عکس چراغ مطالعه و کتاب با پس زمینه رزد و سفید

آزمون نظام مهندسی - عکس انگشت اشاره شده به برگه آزمون و تبلت با پس زمینه خاکستری و سفید

سوالات متداول

1- زمان برگزاری و ثبت نام آزمون نظام مهندسی و کاردانی چه تاریخی است؟

آزمون ورود به حرفه مهندسی و کاردانی به طور معمول سالی دو بار برگزار می شود که تاریخ دقیق ثبت نام و برگزاری در سایت inbr.ir و همین سایت اعلام می شود.

2- جهت ثبت نام در آزمون نیازمند عضویت در سازمان نظام مهندسی هستیم؟

خیر، نیازی به عضویت در سازمان نظام مهندسی ندارید اما پس از قبولی در آزمون جهت دریافت پروانه اشتغال به کار نیازمند عضویت هستید.

3- نتایج آزمون نظام مهندسی چه تاریخی اعلام می شود؟

نتایج آزمون معمولا دو ماه بعد از برگزاری آزمون توسط سامانه اعلام نتایج آزمون ورود به حرفه مهندسان در سایت inbr.ir منتشر می شود.

4- زمان اعتراض به سوالات آزمون نظام مهندسی چه تاریخی است؟

پس از انتشار کلید سوالات داوطلبان تا یک هفته فرصت دارند فرم اعتراض به سوالات را پر کرده (قابل دانلود در سایت inbr.ir) و به آدرس الکترونیکی azmoon@inbr.ir ارسال نمایند.

5- سنوات سابقه کار حرفه ای لازم برای شرکت در آزمون نظام مهندسی چقدر است؟

برای داوطلبان کارشناسی از تاریخ فارغ التحصیلی 3 سال، برای کارشناسی ارشد 2 سال و برای دکترا 1 سال است. برای داوطلبان کاردان از تاریخ اخذ مدرك كاردانی تا زمان اخذ مدرك مهندسی به ازاي هر 1 سال كامل یك سال و حداكثر تا دو سال به سنوات مهندسی اضافه خواهد شد.

این مطلب 34 دیدگاه دارد
 1. سلام
  من سال ۹۲ مدرک کاردانیمو گرفتم و مرداد ۱۴۰۰ کارشناسی رو تموم کردم ، الان چند سال بعد میتونم تو آزمون شرکت کنم
  لطفا راهنماییم کنید.

  1. با سلام
   باید 3 سال کامل از اخذ مدرک کارشناسیتون تا قبل از شرکت در آزمون گذشته باشه و البته در این 3 سال سنوات کاری داشته باشید
   اگر عنوان مدرک کاردانی با کارشناسیتون یکسان باشه 5 سال فاصله بین مدرک کاردانی تا کارشناسیتونو می تونید به عنوان یک سال سنوات مورد نیاز کارشناسی در نظر بگیرید و بعد دو سال کامل از اخذ مدرکتون آزمون بدید
   موفق باشید

 2. سلام‌کاردانی‌معماری‌شهری‌دارم‌علمی‌کاربردی‌می‌توانم‌در‌ازمون‌نظام‌مهندسی‌شرکت‌کنم

  1. با سلام
   با مدرک کاردانی نمی توانید در آزمون نظام مهندسی شرکت کنید و فقط می توانید در صورت داشتن سنوات لازم در آزمون نظام کاردانی شرکت کنید.
   البته عنوان مدرک شما جزو عناوین جدول رشته های قابل قبول آزمون نیست به همین دلیل باید این مورد را از سازمان نظام کاردانی بپرسید
   موفق باشید

 3. به کافینت هم مراجعه کردم گفتن معماران تجربی نمیشه ثبت نام کرد ولی تو دفترچه ذکر شده شرایطشو میشه راهنمایی کنید لطفا کجا باید ثبت نام کرد

  1. سلام
   آزمون نظام کاردانی و معماران تجربی هنوز ثبت نامش اعلام نشده
   فعلا فقط آزمون نظام مهندسی ثبت نام شروع شده
   موفق باشید

 4. سلام وقت بخیر ببخشید منم کاردانی رشته معماری سال ۹۲ تموم کردم هر کاری کردم نشد ثبت نام کنم واسه آزمون

 5. سلام من سال 86 مدرک کاردانی معماری گرفتم نمیتونم توی آزمون نظام مهندسی شرکت کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top