skip to Main Content
ثبت نام آزمون نظام مهندسی- پس زمینه آبی با عکس ساختمان و فنجان و کاغذ

راهنمای ثبت نام آزمون نظام مهندسی, کاردانی و معماران تجربی

زمان برگزاری و دفترچه ثبت نام

زمان برگزاری آزمون نظام مهندسی ۹۸

کلیه مهندسان جهت اشتغال به کار رسمی در حیطه فعالیت خود نیازمند اخذ پروانه نظام مهندسی از سوی سازمان نظام مهندسی می باشند. این مورد عینا در مورد کاردانان فنی ساختمان و معماران تجربی نیز صدق می کند و فعالیت رسمی برای این دو گروه نیز تنها با اخذ پروانه اشتغال از سوی سازمان نظام کاردانی مقدور است. جهت اخذ پروانه اشتغال به کار تمامی داوطلبان باید اقدام به ثبت نام در آزمون نظام مهندسی و موفق به قبولی در آزمون نظام مهندسی, کاردانی و معماران تجربی شوند.

آزمون نظام مهندسی معمولا سالی ۱ یا ۲ بار با همکاری سازمان نظام مهندسی ساختمان و وزارت راه و شهرسازی برگزار می شود. زمان برگزاری آزمون ورود به حرفه از چند ماه قبل توسط دفتر مقررات ملی ساختمان اعلام می شود. طبق اعلان دفتر مقررت ملی ساختمان, آزمون نظام مهندسی قرار است در کلیه رشته های ۷ گانه و همه صلاحیت ها به جز طراحی معماری به همراه آزمون کاردانی و تعیین صلاحیت معماران تجربی سال ۹۹ در روزهای پنجشنبه و جمعه مورخ ۳ و ۴ مهرماه ۱۳۹۹ در سراسر کشور برگزار می شود. هم چنین آزمون طراحی معماری روز پنجشنبه مورخ ۶ شهریورماه ۱۳۹۹ برگزار خواهد شد.

ثبت‌نام آزمون‌ معماری (طراحی) از روز چهار‌شنبه مورخ ۹۹/۰۴/۰۴  آغاز و تا روز سه‌شنبه مورخ ۹۹/۰۴/۱۰  ادامه خواهد داشت.

همچنین داوطلبان آزمون‌های تستی که در سال ۱۳۹۸ ثبت‌نام نموده‌اند و سایر داوطلبانی که به هر دلیل در آن مقطع زمانی موفق به ثبت‌نام نشده‌اند می‌توانند از روز شنبه مورخ ۹۹/۰۴/۰۷ ساعت ۱۶  تا پایان روز سه‌شنبه مورخ ۹۹/۰۴/۱۰ نسبت به اعمال اصلاحات موردنظر و همچنین ثبت‌نام اقدام نمایند. لازم بذکر است متقاضیانی که قبلاً برای آزمون اسفندماه سال ۱۳۹۸ ثبت‌نام نموده‌اند نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند و صرفاً در صورت نیاز به تغییر می‌توانند نسبت به اصلاح و ویرایش اطلاعات ثبت‌نام و احیاناً تغییر محل آزمون اقدام نمایند.

لینک ثبت نام آزمون نظام مهندسی، کاردانی و معماران تجربی در پایین همین صفحه موجود است.

راهنمای ثبت نام آزمون نظام مهندسی ۹۸

کلیه داوطلبان اخذ پروانه نظام مهندسی جهت شرکت در آزمون نظام مهندسی نیازمند دارا بودن حداقل سنوات سابقه کار اعلام شده در دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون ورود به حرفه هستند. سنوات لازم برای کارشناسی ۳ سال، برای کارشناسی ارشد ۲ سال و برای دکترا ۱ سال می باشد. سنوات برای کاردان های دارای مدرک مورد تایید وزارت علوم ۵ سال و برای مدارک مورد تایید سایر وزارتخانه ها ۶ سال می باشد. هم چنین دیپلمه های فنی جهت دریافت پروانه اشتغال به کار پایه ۳ و شرکت در آزمون تعیین صلاحیت معماران تجربی نیازمند حداقل ۲۵ سال سن و ۷ سال سابقه کار حرفه ای می باشند.

داوطلبان قبل از ثبت نام در آزمون ورود به حرفه باید از طریق لینک زیر سنوات بدست کسب شده خود را محاسبه نمایند.

لینک محاسبه سنوات سابقه کار حرفه ای

داوطلبان جهت ثبت نام در آزمون نظام مهندسی نیازمند عضویت در سازمان نظام نیستند و  تنها در صورت قبولی در آزمون جهت اخذ پروانه اشتغال به کار باید درخواست عضویت در سازمان مهندسی را بدهند. قبولی در آزمون تنها با کسب حداقل ۵۰ درصد نمره آزمون مقدور بوده و پس از قبولی تا ۴ سال زمان برای اخذ پروانه اشتغال به کار وجود دارد, در غیر اینصورت اعتبار قبولی از بین رفته و نیازمند شرکت مجدد در آزمون هستند.

رشته های دارای صلاحیت شرکت در آزمون نظام مهندسی

رشته های ۷ گانه مهندسی دارای صلاحیت شرکت در آزمون به همراه نوع گرایش لازم به شرح زیر است:

کلیه رشته‌های مهندسی مذکور در قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان شامل رشته‌های معماری (طراحی، نظارت و اجرا)، عمران (محاسبات، نظارت و اجرا)، تاسیسات مکانیکی (طراحی و نظارت)، تاسیسات برقی (طراحی و نظارت) شهرسازی، نقشه‌برداری و ترافیک

جهت دستیابی به اطلاعات تکمیلی شرایط شرکت در آزمون ورود به حرفه به همراه اطلاع از جدول سنوات لازم می توانید دفترچه راهنمای ثبت نام در آزمون ورود به حرفه را از لینک زیر دانلود نمایید.

دانلود دفترچه راهنمای ثبت نام در آزمون ورود به حرفه مهندسی، کاردانی و معماران تجربی

 

کلیه سوالات آزمون آنلاین نظام مهندسی آزمون یار منطبق با آخرین ویرایش مباحث مقررات ملی اعلام شده می باشد.

گروه آموزشی آزمون یار برگزار کننده ی دوره های آموزشی نظام مهندسی و آزمون آزمایشی نظام مهندسی به صورت کاملا آنلاین همیار شما مهندسان عزیز تا کسب موفقیت است.

 

سوالات خود را از طریق بخش دیدگاه از ما بپرسید.

 

آزمون نظام مهندسی - پس زمینه روشن با متن محصولات سایت

آزمون نظام مهندسی - عکس سایت آموزش یار در لپ تاپ

آزمون نظام مهندسی - عکس سایت آزمون یار در تبلت در دست گرفته شده

آزمون نظام مهندسی - عکس برگه آزمون با مداد و پس زمینه سفید و خاکستری

آزمون نظام مهندسی - عکس چراغ مطالعه و کتاب با پس زمینه رزد و سفید

آزمون نظام مهندسی - عکس انگشت اشاره شده به برگه آزمون و تبلت با پس زمینه خاکستری و سفید

سوالات متداول

۱- زمان برگزاری و ثبت نام آزمون نظام مهندسی و کاردانی چه تاریخی است؟

آزمون ورود به حرفه مهندسی و کاردانی به طور معمول سالی دو بار برگزار می شود که تاریخ دقیق ثبت نام و برگزاری در سایت inbr.ir و همین سایت اعلام می شود.

۲- جهت ثبت نام در آزمون نیازمند عضویت در سازمان نظام مهندسی هستیم؟

خیر، نیازی به عضویت در سازمان نظام مهندسی ندارید اما پس از قبولی در آزمون جهت دریافت پروانه اشتغال به کار نیازمند عضویت هستید.

۳- نتایج آزمون نظام مهندسی چه تاریخی اعلام می شود؟

نتایج آزمون معمولا دو ماه بعد از برگزاری آزمون توسط سامانه اعلام نتایج آزمون ورود به حرفه مهندسان در سایت inbr.ir منتشر می شود.

۴- زمان اعتراض به سوالات آزمون نظام مهندسی چه تاریخی است؟

پس از انتشار کلید سوالات داوطلبان تا یک هفته فرصت دارند فرم اعتراض به سوالات را پر کرده (قابل دانلود در سایت inbr.ir) و به آدرس الکترونیکی azmoon@inbr.ir ارسال نمایند.

۵- سنوات سابقه کار حرفه ای لازم برای شرکت در آزمون نظام مهندسی چقدر است؟

برای داوطلبان کارشناسی از تاریخ فارغ التحصیلی ۳ سال، برای کارشناسی ارشد ۲ سال و برای دکترا ۱ سال است. برای داوطلبان کاردان از تاریخ اخذ مدرک کاردانی تا زمان اخذ مدرک مهندسی به ازای هر ۱ سال کامل یک سال و حداکثر تا دو سال به سنوات مهندسی اضافه خواهد شد.

این مطلب 19 دیدگاه دارد
 1. سلام
  جهت ثبت نام در حرفه مهندسی کاردان های اسفند ۹۸ کارت به مبلغ ۸۰ تومان خریداری کردم
  که سریال کارت با رمز عبور ۵حرفی داد
  اما برای ثبت نام رمز عبور ۷حرفی نوشته

  1. سلام دوست عزیز
   اینطور که من متوجه شدم شما قصد شرکت در آزمون کاردانهای فنی رو دارید که در سامانه ثبت نام این آزمون که لینکش در پایین سایت هست رمز ۵ حرفی خواسته
   اون سامانه ثبت نام مربوط به آزمون مهندسان هست که رمز عبور ۷ حرفی درخواست کرده
   احتمالا شما سامانه اشتباه را وارد شده اید

   1. با عرض سلام
    کاردانی برق صنعتی (الکتروتکنیک) دارم .نظارت و طراحی میتونم شرکت کنم؟
    کلا کاردان فنی برق ازمون طراحی و نظارت داره یا فقط ازمون نظارت داره؟

    1. سلام دوست عزیز
     بله. آزمون کاردانی برق چند صلاحیت ندارد و تنها آزمون با عنوان کاردانی برق برگزار می شود که پس از قبولی فقط در صلاحیت نظارت می توانند فعالیت کنند.
     موفق باشید

 2. مرسی از راهنمایییتون
  یک سوال دیگه داشتم
  داخل مدرک نوشته شده که در سال ۹۰ تحصیل به پایان رسیده است.
  اما روی شماره و تاریخ مدرک (بالا سمت چپ)تاریخ ۹۶ زده شده .
  وقتی داخل سایت نوشته شده که سال اخذ مدرک را بنویسید باید کدوم سال نوشته شود؟
  سال ۹۰ تموم شده بوده ولی تا سال ۹۶ دنبال اخذ مدرک نرفته.

 3. سلام عرض ادب و خسته نباشی .من دیشب فهمیدم ثبت نامشو.ک وقتش گذشته آیا راهی هست برای ثبت نام که از دست نره وقتم خیلی ممنون میشم بخدا اگه کمکم کنین.

 4. باسلام
  برای ثبت نام در آزمون کاردانی چه سنواتی باید داشته باشیم و اون و چطور محاسبه میکنن و از کجا تاییدیه باید بگیریم ؟
  ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   سنوات برای کاردان های دارای مدرک مورد تایید وزارت علوم ۵ سال و برای مدارک مورد تایید سایر وزارتخانه ها ۶ سال می باشد.
   در پایین همین صفحه لینک محاسبه سنوات وجود داره
   موفق باشید

 5. سلام
  رشته من مهندسی مکانیک (بدون گرایش ) هست آیا در هر دو آزمون طراحی و نظارت می توانم شرکت کنم؟
  من در دوره دانشگاه دروس سیالاتی را گذرانده ام ولی از سال ۹۰ به بعد در مدرک گرایش منظور نمی شود
  با تشکر

  1. رشته های اصلی مکانیک در آزمون:
   مکانیک – حرارتی و سیالات / مکانیک –سیالات/ لکترومکانیک گرایش مکانیک قبل از سال ۶۰ / مکانیک قبل از سال ۶۰ /تاسیسات حرارتی /تاسیسات حرارتی و برودتی/ تاسیسات تهویه و تبرید/ تاسیسات تهویه مطبوع
   رشته های مرتبط که می توانند تنها مدرک نظارت اخذ کنند:
   تکنولوژی ( مکانیک – حرارت و سیالات یا مکانیک – جامدات یا مکانیک – طراحی جامدات یا تاسیسات حرارتی و برودتی یا تاسیسات حرارتی یا تاسیسات تهریه و تبرید با تأسیسات تبرید و سردخانه) /علمی کاربردی ( مکانیک – حرارت و سیالات یا تاسیسات حرارتی و برودتی یا تاسیسات حرارتی یا تاسیسات تهویه و تبرید یا تاسیسات تبرید و سردخانه یا مکانیک – جامدات یا مکانیک – طراحی جامدات ) /فن آوری (مکانیک – حرارت و سیالات یا مکانیک – سیالات با تاسیسات حرارتی و برودتی یا تاسیسات حرارتی یا تاسیسات تهویه و تبرید یا مکانیک-جامدات یا مکانیک – طراحی جامدات یا تاسیسات تبرید و سردخانه )
   مکانیک – طراحی جامدات /مهندسی مکانیک (کاربردی) /تکنولوژی مکانیک /مکانیک – طراحی ماشینها /تأسیسات مکانیک – سردخانه /مکانیک- ماشینهای حرارتی / مکانیک (مکانیک ماشینها)
   دبیری فنی مکانیک – حرارت /دبیری فنی – جامدات
   مهندس عملی مکانیک
   معادل کارشناسی مکانیک-حرارت و سیالات
   اگر نتوانستید با توجه به مصوبات کمیسیون هم ارزی رشته ها متوجه شوید که در کدام صلاحیت میتوانید در آزمون نظام مهندسی شرکت کنید بهترین راهکار این است که با یک تماس تلفنی با سازمان نظام مهندسی استان محل اقامت خودتان ، با دادن اطلاعات مدرک تحصیلی از مسئول مربوطه در این مورد سوال کنید.

 6. سلام. من رشته تحصیلی مرتبط ندارم اما حدود ۸سال در شرکت انبوه ساز فعالیت داشتم. میتونم در ازمون معمار تجربی شرکت کنم؟ اصلا خانم میتونه در ازمون معمار تجربی شرکت کنه؟

  1. سلام
   جنسیت جزو شرایط آزمون نیست
   در صورتی که مدرک دیپلم فنی ساختمان داشته باشید برای پروانه پایه ۳ معمار تجربی حداقل ۷ سال سابقه کار تجربی و حداقل ۲۵ سال سن نیاز است
   در صورتی که مدرک دیپلم فنی ندارید برای پروانه پایه ۳ داشتن حداقل ۸ سال سابقه تجربی و حداقل ۲۶ سال سن نیاز است.
   اینکه سابقه کار شما مرتبط و قابل قبول هست را بهتر است از سازمان مربوطه سوال نمایید
   موفق باشید

 7. سلام بنده با ۳۷ سال سن وبا ۲۰ سال تجربه در زمینه تزئینات و دکوراسیون داخلی ساختمان و مدارک فنی و حرفه ای (نقاشی ساختمان،جوشکاری برق،جوشکاری آرگون)میتونم تو آزمون معماری (نظارت) اسفند ماه شرکت کنم ؟ ممنون

  1. سلام
   در صورتی که مدرک لیسانس مرتبط با رشته معماری ندارید نمی تونید در آزمون نظام مهندسی معماری نظارت شرکت کنید.
   شما می توانید در آزمون معماران تجربی شرکت کنید اما قبل از ثبت نام در آزمون از سازمان نظام کاردانی استان خود استعلام بگیرید که آیا مدرک شما برای ثبت نام در آزمون معماران تجربی موردقبول هست یا خیر
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top