skip to Main Content

چگونگی اعتراض به سوالات و نتایج آزمون نظام مهندسی

شرایط و مدارک موردنیاز

کلیه مهندسان رشته های مرتبط با صنعت ساختمان با اخذ پروانه نظام مهندسی به جامعه مهندسین اعلام می کنند که در بعضی یا همه صلاحیت های رشته خود توانسته اند از فیلتر سازمان نظام مهندسی گذشته و مجوز رسمی اشتغال به کار دریافت نمایند. آزمون نظام مهندسی همان فیلتری اصلی است که مهندسان نیازمند کسب نمره قبولی در این آزمون در بخش رشته و صلاحیت مورد نظر هستند و مرحله اعتراض به آزمون نظام مهندسی گاهی بخش سرنوشت ساز آن می شود.

آزمون نظام مهندسی از طرف وزارت راه و شهرسازی و با همکاری سازمان نظام مهندسی و دفتر مقررات ملی ساختمان در رشته های هفتگانه مهندسی ساختمان شامل آزمون مهندسی عمران، مهندسی معماری، مهندسی مکانیک، مهندسی برق، مهندسی شهرسازی، مهندسی نقشه برداری برگزار می شود. با توجه به اینکه جهت قبولی در آزمون باید 50 درصد نمره را با در نظر گرفتن نمره منفی کسب کرد، این امر بدین معناست که آزمون دهنده نیاز به پاسخگویی صحیح حداقل 30 سوال از 60 سوال را دارد. این امر باعث می شود برای خیلی از داوطلبان برخی اوقات تغییر پاسخ حتی یک سوال به منزله قبول یا رد در آزمون باشد.

 2 زمان مناسب برای اعتراض به آزمون نظام مهندسی

همیشه در هر آزمونی احتمال خطا چه در متن سوال چه در اعلام نتایج وجود دارد و به همین دلیل برای جلوگیری از پایمال شدن حق شرکت کنندگان در آزمون نظام مهندسی و ایجاد شفافیت در روند برگزاری تا اعلام نتایج آزمون، وزارت راه و شهرسازی این امکان را برای داوطلبان فراهم کرده است تا در دو مرحله اقدام به اعتراض به آزمون نظام مهندسی نمایند.

این دو مرحله شامل اعتراض به سوالات آزمون نظام مهندسی پس از انتشار پاسخنامه سوالات آزمون و اعتراض به نتایج آزمون نظام مهندسی پس از انتشار نتیجه نمره کسب شده توسط هر داوطلب در آزمون است. زمان و نحوه اعتراض به نتایج یا سوالات آزمون نظام مهندسی همراه با مدارک مورد نیاز در هردو مرحله در سایت دفتر مقررات ملی اعلام می شود.

البته کلیه داوطلبان و شرکت کنندگان در آزمون باید همواره این نکته را در نظر بگیرند که سوالات آزمون نظام مهندسی همه برپایه منابع رسمی دفتر مقررات ملی ساختمان و آیین نامه ها، دستورالعمل ها و قوانین رسمی اعلام شده از طرف وزارت راه و شهرسازی یا سازمان نظام مهندسی هستند. به طبع این موضوع کلیه پاسخ ها نیز بر اساس همین منابع است. داوطلبان باید کاملا دقت نمایند که در صورتی که اعتراض داوطلب به طور مثال در مورد پاسخ سوال مطابق با منابع غیر رسمی یا نظر افراد غیر رسمی باشد، این اعتراض بی اعتبار خواهد بود.

نحوه اعتراض به سوالات آزمون نظام مهندسی مهر 99

پاسخنامه آزمون نظام مهندسی یا به عبارتی کلید سوالات آزمون نظام مهندسی در همه رشته ها و صلاحیت ها معمولا یک ماه پس از برگزاری آزمون در سامانه آزمونهای ورود به حرفه سایت دفتر مقررات ملی ساختمان منتشر شده و در دسترس عموم قرار داده می شود. کلید سوالات آزمون نظام مهندسی توسط سازمان نظام مهندسی با دقت بررسی و منتشر می شود اما در بیشتر ادوار برگزاری آزمون نظام مهندسی این مورد پیش می آید که برخی سوالات نامفهوم بوده یا دارای اشکال در متن سوال یا گزینه ها باشد. حتی این مورد ممکن است پیش بیاید که گزینه درست سوال در بین گزینه ها موجود نباشد.

با توجه به این امر و برای اینکه داوطلبان بتوانند نظرات و اعتراض خود را مبنی بر این اشکالات اعلام نمایند، دفتر مقررات ملی ساختمان مهلت یک هفته ای به کلیه شرکت کنندگان می دهد تا اعتراض های خود را در قالب فرم اعتراضی که در سایت inbr.ir در دسترس است ارسال نمایند. اعتراضات ارسالی باید کاملا دقیق و با ذکر منبع و مدرک باشد و از ارسال اعتراض بر پایه حدس و گمان یا مطالب کلی جدا پرهیز شود.

دانلود فرم اعتراض به سوالات آزمون نظام مهندسی مهر 99

مهلت ارسال فرم اعتراض به سوالات آزمون ورود به حرفه مهر 99 تا تاریخ 99/07/23 می باشد

نحوه اعتراض به سوالات آزمون مهندسی بدین صورت است:

  • فرم مربوطه باید با اشاره به سوال و منبع و مدرک مورد نیاز و متن اعتراض پر شود.
  • اعتراض به چندین سوال باید در قالب یک فرم باشد و برای هر سوال فرم جداگانه ارسال نشود.
  • فرم مربوطه در قالب pdf ذخیره شده و نام فایل باید شماره موبایل شرکت کننده باشد.
  • فایل pdf به آدرس های پست الکترونیک زیر ارسال شود

رشته‌های مهندسی و کاردانی عمران: omran@inbr.ir

رشته‌های مهندسی و کاردانی معماری و شهرسازی و معماران تجربی: memari@inbr.ir

رشته‌های مهندسی و کاردانی تاسیسات‌مکانیکی و تاسیسات‌برقی tasisat@inbr.ir

رشته‌های مهندسی و کاردانی نقشه‌برداری و ترافیک: naghshe@inbr.ir

کلیه اعتراضات ارسالی در کمیته های تخصصی هر رشته به دقت بررسی می شود. چنانچه اعتراضی پذیرفته نشود مججد به کمیته تجدید نظر ارسال شده و بررسی دقیق تری انجام می شود. هر سوال حتی اگر یک اعتراض در رابطه با آن وجود داشته باشد نسبت به صحت سوال مورد بررسی قرار می گیرد. چنانچه سوالی مشکل دار باشد، آن سوال حذف شده و نمره آن به کلیه شرکت کنندگان در همان رشته و صلاحیت داده شده و در کارنامه نتایج آنها اعمال می ود.

نحوه اعتراض به نتایج آزمون نظام مهندسی

شرکت کنندگان در آزمون نظام مهندسی این مورد را باید در نظر بگیرند که احتمال اشتباه در نتایج و کارنامه آزمون نام مهندسی بسیار کم است. به این دلیل که مراحل بررسی نتایج و پاسخنامه های شرکت کنندگان توسط شرکت خدمات آموزش سازمان سنجش کشور به دقت و با صرف زمان کافی طی می شود. علاوه بر آن کلیه مراحل بررسی نتایج زیر نظر وزارت راه و شهرسازی انجام می شود. همین امر احتمال خطا را کاهش می دهد و تا حد زیادی می توان گفت نتایج اعلامی قطعی و دقیق است.

سامانه اعلام نتایج آزمون های تستی نظام مهندسی

سامانه اعلام نتایج آزمون طراحی معماری

با وجود همه این موارد در صورتی که داوطلب پس از بررسی کلید سوالات آزمون نظام مهندسی و با توجه به پاسخ هایی که خود به سوالات داده است احتمال می دهد که نتایج موجود در کارنامه اشتباه است می تواند تا حدود یک هفته (99/9/12) فرم اعتراض به نتایج را به دقت پر نموده و آن را به نشانی های پستی اعلام شده ارسال نماید.

آزمونهاي تستي به آدرس: تهران صندوق پستي به شماره 355-17775 شرکت خدمات آموزشی سازمان سنجش (بر روي پاكت ذكر شود مربوط به كدام بخش از آزمونهاي ورود به حرفه مهندسان ميباشد )

فرم اعتراض باید به صورت کتبی پر شده و به همراه ذکر مشخصات کامل (نام و نام خانوادگی ، شماره داوطلبی ، شماره شناسنامه ، تاریخ تولد ، رشته آزمون ، آدرس دقیق و شماره تماس) فقط و فقط در زمان تعیین شده ارسال شود. در غیر اینصورت بررسی نخواهد شد.

دانلود راهنما اعتراض به نتایج آزمون نظام مهندسی 

دانلود فرم اعتراض به نتایج آزمون های تستی نظام مهندسی 99

داوطلبان آزمون طراحی معماری باید فرم مربوط به این آزمون را از زیر دانلود کرده و در مهلت گفته شده به آدرس ایمیل: tarahi@inbr.ir ارسال نمایند.

ذکر مشخصات در موضوع ایمیل : شماره داوطلبی و نمره کسب شده

دانلود فرم اعتراض به نتایج آزمون طراحی معماری 99 

پس از قبولی در آزمون باید چه کرد؟

این نکته باید در نظر گرفته شود که اگر داوطلبی در آزمون نظام مهنهدسی قبول شود ولی شرایط و مدارک مربوط به شرکت در آزمون آن داوطلب صحت نداشته باشد، قبولی او بی تاثیر خواهد بود. به طور مثال اگر مشخص شود که تاریخ اخذ مدرک تحصیلی آن داوطلب با تاریخ اعلامی جهت ثبت نام در آزمون مغایرت دارد.

جهت اخذ پروانه نظام مهندسی، قبولی در آزمون نظام مهندسی تنها یکی از شرایط لازم است. علاوه بر آن شرط دیگر عضویت در سازمان نظام مهندسی است. تاریخ اعتبار این قبولی 4 سال می باشد و طی این مدت باید داوطلب مراحل بعدی جهت اخذ پروانه نظام مهندسی اشتغال به کار را طی کرده باشد. در غیر اینصورت قبولی نامعتبر شده و نیاز به انجام مجدد آزمون نظام مهندسی می باشد. کارنامه قبول شدگان تا یکسال بر روی سامانه اعلام نتایج باقی می ماند. 

 

گروه آموزشی آزمون یار بزرگترین مرجع برگزار کننده آزمون های آنلاین، دوره های آموزشی و پکیج های آمادگی آزمون نظام مهندسی و کاردانی همیار شما مهندسان عزیز تا کسب موفقیت است.

سوالات خود را از طریق بخش دیدگاه از ما بپرسید.

آزمون نظام مهندسی - پس زمینه روشن با متن محصولات سایت

آزمون نظام مهندسی - عکس سایت آموزش یار در لپ تاپ

آزمون نظام مهندسی - عکس سایت آزمون یار در تبلت در دست گرفته شده

آزمون نظام مهندسی - عکس برگه آزمون با مداد و پس زمینه سفید و خاکستری

آزمون نظام مهندسی - عکس چراغ مطالعه و کتاب با پس زمینه رزد و سفید

آزمون نظام مهندسی - عکس انگشت اشاره شده به برگه آزمون و تبلت با پس زمینه خاکستری و سفید

این مطلب یک دیدگاه دارد
  1. واقعا بی انصافی هست درمورد محاسبات عمران اونی که 6ماه خونده 49 بگیره اونی که الکی سیاه کرده 40 بگیره بعد هر دو رد بشن با این زمان کم باید رقابتی باشه نه سطح 50_دوم اینکه طراح بعضی اطلاعات جهت حل سوال نداده بود مثل سوال مبحث2800و8 لطفا قبل از ارایه امتحان سوالات چک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top