skip to Main Content

مراحل صدور و مدارک پروانه نظام مهندسی

صفر تا صد آنچه باید انجام دهید

اخذ پروانه نظام مهندسی

کلیه مهندسان رشته های هفتگانه مهندسی در صورتی که بخواهند به طور رسمی اجازه فعالیت در رشته خود را داشته باشند نیازمند دریافت مجوز از سازمان نظام مهندسی هستند. این مجوز که با عنوان پروانه اشتغال به کار شناخته می شود این مزیت را برای آنها فراهم می کنند که در یکی از صلاحیت های یک پروژه مهندسی به طور رسمی فعالیت کرده و به نسبت سطح پروانه اشتغال به کار خود تعرفه کار را دریافت نمایند.

اخذ پروانه اشتغال نظام مهندسی شرایط و مراحلی دارد که تنها با طی نمودن کامل مراحل صدور پروانه نظام مهندسی قادر به اخذ این پروانه از سازمان نظام مهندسی هستید. شرایط و مدارک پروانه نظام مهندسی شامل مواردی مانند داشتن سنوات کار حرفه ای لازم، قبولی در آزمون نظام مهندسی، عضویت در سازمان نظام مهندسی، گذراندن دوره های کارآموزی و سمینارهای توجیهی، تشکیل پرونده مالیاتی، واریزعوارض صدور پروانه نظام مهندسی و ارائه مدارک پروانه نظام مهندسی اعلامی به سازمان نظام مهندسی.

بخشی از این فرایند اینترنتی بوده و بخشی نیازمند خضور شخص در سازمان نظام مهندسی می باشند. در بخش های زیر به توضیح شرایط و مدارک پروانه نظام مهندسی بیان شده می پردازیم تا شما مهندسان را با رند کامل صدور پروانه نظام مهندسی آشنا نماییم.

مراحل دریافت پروانه نظام مهندسی

در تصویر زیر اینفوگرافیک مراحل صدور و مدارک پروانه نظام مهندسی رسم شده است. در زیر آن کلیه مراحل به طور کامل شرح داده شده است.

مدارک پروانه نظام مهندسی - اینفوگرافیک مراحل دریافت پروانه

مرحله اول: قبولی آزمون نظام مهندسی

اولین مرحله جهت دریافت پروانه نظام مهندسی شرکت و قبولی در آزمون ورود به حرفه نظام مهندسی در همان رشته مورد نظر و صلاحیتی از آن رشته که تمایل دارید. البته یک متقاضی می تواند همزمان در کلیه صلاحیت های یک رشته شرکت کند. به طور مثال مهندس معماری می تواند همزمان در صلاحیت طراحی، اجرا و نظارت همان رشته در آزمون نظام مهندسی شرکت نماید. جهت شرکت در آزمون مهندسان باید سنوات کار حرفه ای لازم که از سوی سازمان نظام مهندسی اعلام می شود را دارا باشند. به طور مثال این سنوات برای کارشناسی 3 سال از تاریخ اخذ مدرک، برای ارشد 2 سال و برای دکترا 1 سال می باشد.

چنانچه داوطلب به نیمی از سوالات آزمون نظام مهندسی به درستی پاسخ داده و نمره قبولی که شامل 50 درصد نمره با احتساب نمره منفی می باشد را کسب نماید، می تواند جهت دریافت پروانه اشتغال نظام مهندسی اقدام نموده و مراحل بعدی و فرایند صدور پروانه نظام مهندسی را طی نماید.

دریافت لیست منابع آزمون نظام مهندسی

دانلود رایگان مباحث مقررات ملی ساختمان و سایر منابع آزمون نظام مهندسی

مرحله دوم: عضویت در سازمان نظام مهندسی

پس از قبولی در آزمون نظام مهندسی اولین کاری که مهندسان قبول شده باید انجام دهند این است که درخواست عضویت برای سازمان نظام مهندسی شهر خود ارسال نمایند. البته این نکته حائز اهمیت است که نیازی نیست درخواست عضویت را حتما پس از قبولی در آزمون نظام مهندسی داد و مهندسان می توانند پس از اخذ مدرک مهندسی بدون گذراندن سنوات مربوط به آزمون نظام مهندسی به عضویت سازمان نظام مهندسی درآیند.

در واقع نه عضویت در سازمان نظام مهندسی شرط لازم برای شرکت در آزمون نظام مهندسی است و نه شرکت و قبولی در آزمون نظام مهندسی شرط لازم برای درخواست عضویت در سازمان است. پس چه بهتر است که مهندسان پس از اخذ مدرک مهندسی و قبل از شرکت در آزمون نظام مهندسی اقدام به عضویت در سازمان نظام مهندسی نمایند.

درخواست عضویت در سازمان برای رشته های هفتگانه مهندسی (مهندسی عمران، معماری، مکانیک، برق، شهرسازی، نقشه برداری و ترافیک قابل اقدام است. این درخواست ابتدا به صورتی اینترنتی در سایت سازمان نظام مهندسی شهر مورد نظر و با ارسال اسکن مدارک درخواستی شامل شناسنامه، کارت ملی، عکس، امضا و مدارک تحصیلی متقاضی شروع می شود. پس از ارسال تاییدیه توسط سازمان باید حق عضویت پرداخت شود. در نهایت متقاضی باید اقدام به مراجعه حضوری و دادن اصل مدارک نماید تا در این صورت کارت عضویت را از سازمان نظام مهندسی دریافت کند.

اطلاعات بیشتر در بخش شرایط عضویت در سازمان نظام مهندسی

مرحله سوم: درخواست صدور پروانه نظام مهندسی

جهت ارسال درخواست صدور پروانه نظام مهندسی نیاز است تا نتایج آزمون نظام مهندسی قبول شدگان از طرف سازمان سنجش به سازمان نظام مهندسی ارسال شود. پس از بارگزاری نتایج آزمون در سازمان نظام مهندسی این امکان برای مهندسان فراهم می شود تا با مراجعه به سازمان نظام مهندسی شهر خود درخواست دریافت پروانه اشتغال به کار نظام مهندسی را بدهند.

تاریخ های مراجعه قبول شدگان آزمون نظام مهندسی مهر 99 برای درخواست دریافت پروانه اشتغال به کار: داوطلبان تهرانی برای اطلاع از تاریخ های مراجعه، تحویل مدارک و انجام سایر مراحل اخذ پروانه اشتغال از سازمان نظام مهندسی باید 01/10/99 به سایت سازمان نظام مهندسی تهران به نشانی http://www.TCEO.IR مراجعه نمایند. داوطلبان شهرهای دیگر برای انجام مراحل اخذ پروانه باید از تاریخ 20/10/99 به نظام مهندسی استان محل عضویت خود مراجعه نمایند.

پس از اعلام درخواست پروانه نظام مهندسی، متقاضیان باید دو بخش را در این مرحله طی کنند. این دو بخش شامل پذیرش و آموزش است.

بخش 1: پذیرش

این بخش مرتبط با تشکیل پرونده مالیاتی به عنوان یکی از مدارک پروانه نظام مهندسی است. برای این منظور ابتدا باید با استفاده از فرم های ارائه شده توسط اداره کل راه و شهرسازی سوابق کار تجربی و حرفه ای متقاضی تنظیم شود. پس از آن باید اقدام به اخذ استعلام از حوزه مالیاتی نمود. پس از آن باید در حوزه محل سکونت متقاضی پرونده مالیاتی تشکیل شود.

بخش 2: آموزش

تمام قبول شدگان در آزمون نظام مهندسی پیش از ارائه کامل مدارک پروانه نظام مهندسی و دریافت پروانه اشتغال به کار موظف می باشند در دوره های کارآموزی و سمینارهای توجیهی عمومی و تخصصی برگزار شده توسط سازمان نظام مهندسی شرکت نمایند. شرکت در این دوره ها و سمینارها برای همه مهندسان قبول شده در آزمون نظام مهندسی در هر رشته و صلاحیتی ضروری می باشد اما نوع دوره و سمینار برای صلاحیت های مختلف متفاوت می باشد. جهت ادامه مراحل ارائه مدارک پروانه نظام مهندسی و دریافت پروانه اشتغال به کار گواهی حضور در این دوره ها و سمینارها الزامی می باشد.

برای ثبت نام و شرکت در دوره ها باید به سازمان نظام مهندسی مراجعه کرده و پس از دریافت تاییدیه آموزش اقدام به ثبت نام نمود. دوره های در نظر گرفته شده برای صلاحیت های مختلف به شرح زیر است:

 1. اجرا:  شرکت در دوره کارورزی اجرا و سمینار توجیهی عمومی
 2. نظارت: شرکت در سمینار توجیهی عمومی و سمینار توجیهی تخصصی
 3. طراحی: شرکت در سمینار توجیهی عمومی و سمینار توجیهی تخصصی

نکته: قبول شدگان این مورد را در نظر بگیرند که در صورت داشتن عضویت در سازمان نظام مهندسی، با وجود اعلام سازمان مبنی بر حضور در سازمان و شرکت در دوره تنها پس از ارسال کارنامه نتایج از سوی سازمان سنجش به سازمان نظام مهندسی و در تاریخ های اعلام شده، می توانند در فاصله بین اعلام نتایج در سامانه آزمونهای ورود به حرفه سایت دفتر مقررات ملی ساختمان تا زمان ارسال نتایج به سازمان نظام مهندسی که بعضا 2 تا 3 ماه طول می کشند درخواست شرکت در دوره ها و سمینارها را نمایند. بدین طریق روند دریافت پروانه اشتغال به کار آنها سریعتر انجام خواهد شد.

مرحله چهارم: ارائه مدارک پروانه نظام مهندسی به سازمان نظام مهندسی

پس از اتمام دوره ها و سمینارهای برگزار شده توسط نظام مهندسی و اخذ گواهینامه حضور در این دوره ها، متقاضی پروانه اشتغال نظام مهندسی باید اقدام به واریز اینترنتی عوارض صدور پروانه اشتغال به کار نماید، که مبلغ آن و شماره حساب مربوطه از سوی سازمان نظام مهندسی همان استان اعلام می شود. با انجام این واریز تاییدیه پرداخت الکترونیکی به متقاضی داده می شود.

پس از آن متقاضی باید به سازمان نظام مهندسی مربوطه مراجعه کرده و به عنوان بخش بعدی فرایند سوگندنامه مهندسی از وی اخذ شود. این مرحله نیازمند حضور خود متقاضی و نه هیچ شخص جایگزینی است. و در نهایت به عنوان اقدام آخر کلیه مدارک پروانه نظام مهندسی که شامل موارد زیر است را تقدیم سازمان نمایند. مدارک پروانه نظام مهندسی شامل:

 • کپی مدارک شناسایی: شناسنامه، کارت ملی، گواهی پایان خدمت
 • کپی مدارک تحصیلی: کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا
 • 3 قطعه عکس 4*3
 • پرینت تاییدیه قبولی در آزمون نظام مهندسی
 • مدارک و سنوات سوابق اشتغال به کار

پس از طی تمامی این مراحل و ارائه مدارک پروانه نظام مهندسی گفته شده در بالا، از سوی سازمان پیامی مبنی بر حضور جهت دریافت پروانه نظام مهندسی به داوطلب ارسال می شود.

گروه آموزشی آزمون یار بزرگترین مرجع برگزار کننده آزمون های آنلاین، دوره های آموزشی و پکیج های آمادگی آزمون نظام مهندسی و کاردانی همیار شما مهندسان عزیز تا کسب موفقیت است.

 

سوالات خود را از طریق بخش دیدگاه از ما بپرسید.

آزمون نظام مهندسی - پس زمینه روشن با متن محصولات سایت

آزمون نظام مهندسی - عکس سایت آموزش یار در لپ تاپ

آزمون نظام مهندسی - عکس سایت آزمون یار در تبلت در دست گرفته شده

آزمون نظام مهندسی - عکس برگه آزمون با مداد و پس زمینه سفید و خاکستری

آزمون نظام مهندسی - عکس چراغ مطالعه و کتاب با پس زمینه رزد و سفید

آزمون نظام مهندسی - عکس انگشت اشاره شده به برگه آزمون و تبلت با پس زمینه خاکستری و سفید

این مطلب 149 دیدگاه دارد
 1. با سلام.یه سوال داشتم توی شرایط نوشته سه سال سابقه کار مرتبط یعنی شما باید سه سال سابقه داشته باشین تا مهر بدن.ممنون

  1. با سلام
   بله
   و چند روش برای اثباتش هست طبق ماده 6 قانون نظام مهندسی:
   گواهي اشتغال به كار و تجربيه عملي و سابقه كار متقاضي در صورتي معتبر شناخته خواهد شد كه توسط واحدهاي فني وزارتخانه‌ها، سازمانهاي دولتي يا وابسته به دولت، شهرداريها، شخصيت‌هاي حقوقي شاغل در رشته‌هاي موضوع «قانون»، شركت‌هاي ساختماني يا مهندسان مشاور كه داراي پروانه اشتغال به كار مهندسي «شخص حقوقي» مي‌باشند و يا توسط دو نفر از مهندسان با بيش از ده سال سابقه كار و داراي پروانه اشتغال به كار مهندسي و يا توسط «نظام مهندسي استان» تأييد و صادر شده باشد.
   موفق باشید

 2. سلام
  من مدرک لیسانسم رو تازه گرفتم ولی قبلش کار کردم و سابقه دارم و با توجه به اینکه باید ۳ سال از مدرک بگذره برای آزمون
  میخواستم بپرسم دونفر عضو نطام‌ میتونن تایید کنن من سابقه دارم تا بتونم آزمون بدم؟؟
  ممنون

  1. سلام
   خیر. 3 سال کامل باید از تاریخ اخذ مدرکتون بگذره وگرنه مجوز شرکت در آزمون را ندارید
   می تونید برای اطمینان از نظام مهندسی استانتون بپرسید
   موفق باشید

 3. سلام
  من تازه فارغ التحصیل شدم ولی سابقه بیمه دارم و کار کردم میخواستم ببینم اون ۳ سالی که باید از مدرک بگذره رو کسی نمیتونه تایید ‌کنه که بنده ۳ سال سابقه دارم تا بتونم آزمون نظام بدم؟
  یعنی یکی بگه ایشون ۳ سال کارکردن تو این حوزه
  ممنون

  1. سلام
   خیر. 3 سال کامل باید از تاریخ اخذ مدرکتون بگذره وگرنه مجوز شرکت در آزمون را ندارید
   موفق باشید

 4. سلام وقت بخیر
  بنده توی عضویت در نظام مهندسی به مشکل خوردم ، فرم کامل پر شد ، تصویر عکس رنگی، شناسنامه، کارت ملی، مدرک کاردانی و کارشناسی اسکن و ارسال شد، این مدارک کپی برابر اصل شده هم به سازمان پست شد، ولی الان زده مدارک ناقص هست، میخواستم راهنمایی بفرمایید
  تشکر

  1. سلام
   تا 3 سال پس از قبولی فرصت اخذ پروانه دارید
   اگر بهمن 97 قبول شدید می تونید برای اخذ پروانه اقدام کنید
   اگر اردیبهشت 97 قبول شدید از نظام مهندسی بپرسید
   موفق باشید

 5. سلام من مدرک کارشناسی پیوسته مهندسی برق مخابرات دارم میخواستم ببینم تو آزمون نظام مهندسی طراحی،نظارت و اجرا کدومو میتونم شرکت کنم واسه اخذ پروانه اشتغال به کار

  1. سلام
   در آزمون طراحی و نظارت می تونید شرکت کنید
   ولی برای شرکت در آزمون اجرا باید حداقل پایه 2 نظارت داشته باشید
   موفق باشید

 6. با سلام
  بنده کارمند رسمی دولت هستم. اما چون به صورت متعهد خدمت استخدام شدم کارت پایان خدمت ندارم اما دارای ۷ سال سابقه خدمت رسمی و حکم کارگزینی و … موجود است. میشه به جای کارت پایان خدمت حکم کارگزینی و کارت پرسنلی رو تحویل داد؟ و آیا مسکن و شهر سازی قبول میکنه؟
  وضعیت نظام وظیفه بنده متعهد خدمت به ارگان هستش.
  از نظام مهندسی پرسیدم گفتن که ما مدارکو تحویل مسکن شهرسازی میدیم و ما اطلاعی نداریم.
  با تشکر از سایت خوبتون

  1. با سلام
   متاسفانه من هم در جریان این مورد نیستم و تنها راه اطمینان از این قضیه همونجور که نظام مهندسی گفته پرسیدن از خود سازمان مسکن و شهرسازی است
   موفق باشید

 7. سلام ممنون از سایت خوبتون
  من لیسانس و فوق لیسانس مهندسی معماری دارم و با مدرک ارشدم کارت عضویت عادی نظام رو گرفتم اما دو سال از مدرک ارشدم نگذشته ولی سه سال از لیسانس گذشته میتونم واسه آزمون و پروانه اقدام کنم؟ یا بلید صبر کنم دوسال از ارشدم بگذره ؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. سلام
   مشکلی نداره و شما می تونید با مدرک لیسانس در آزمون شرکت کنید
   اما جهت اطمینان بیشتر با کارشناسان نظام مهندسی استانتون هم تماس بگیرید
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top