skip to Main Content

درباره گروه آموزشی آزمون یار

گروه آموزشی آزمون یار با هدف ایجاد و در دسترس قرار دادن آزمون های هدفمند و تخصصی بر پایه آزمون نظام مهندسی اقدام به راه اندازی چندین سایت برگزار کننده دوره های آمادگی آزمون نظام مهدسی و آزمون آزمایشی نظام مهندسی آنلاین, کاردانی و معماران تجربی به همراه فروشگاه محصولات مرتبط در همین حوزه کرده است. آزمون یار, همیار مهندسان تا کسب موفقیت

با ما در تماس باشید

پست الکترونیک: eazmoonyar.com@gmail.com
تلفن تماس: 05138335933

موقعیت ما

آزمون آزمایشی نظام مهندسی آنلاین - نقشه گوگل نشان دهنده موقعیت آزمون یار در مشهد- دانشجو 8
051 38335933 eazmoonyar.com@gmail.com
مدارک پروانه نظام مهندسی - اشکال هندسی نارنجی با متن نارنجی

مراحل صدور و مدارک پروانه نظام مهندسی

صفر تا صد آنچه باید انجام دهید

اخذ پروانه نظام مهندسی

کلیه مهندسان رشته های هفتگانه مهندسی در صورتی که بخواهند به طور رسمی اجازه فعالیت در رشته خود را داشته باشند نیازمند دریافت مجوز از سازمان نظام مهندسی هستند. این مجوز که با عنوان پروانه اشتغال به کار شناخته می شود این مزیت را برای آنها فراهم می کنند که در یکی از صلاحیت های یک پروژه مهندسی به طور رسمی فعالیت کرده و به نسبت سطح پروانه اشتغال به کار خود تعرفه کار را دریافت نمایند.

اخذ پروانه اشتغال نظام مهندسی شرایط و مراحلی دارد که تنها با طی نمودن کامل مراحل صدور پروانه نظام مهندسی قادر به اخذ این پروانه از سازمان نظام مهندسی هستید. شرایط و مدارک پروانه نظام مهندسی شامل مواردی مانند داشتن سنوات کار حرفه ای لازم، قبولی در آزمون نظام مهندسی، عضویت در سازمان نظام مهندسی، گذراندن دوره های کارآموزی و سمینارهای توجیهی، تشکیل پرونده مالیاتی، واریزعوارض صدور پروانه نظام مهندسی و ارائه مدارک پروانه نظام مهندسی اعلامی به سازمان نظام مهندسی.

بخشی از این فرایند اینترنتی بوده و بخشی نیازمند خضور شخص در سازمان نظام مهندسی می باشند. در بخش های زیر به توضیح شرایط و مدارک پروانه نظام مهندسی بیان شده می پردازیم تا شما مهندسان را با رند کامل صدور پروانه نظام مهندسی آشنا نماییم.

مراحل دریافت پروانه نظام مهندسی

در تصویر زیر اینفوگرافیک مراحل صدور و مدارک پروانه نظام مهندسی رسم شده است. در زیر آن کلیه مراحل به طور کامل شرح داده شده است.

مدارک پروانه نظام مهندسی - اینفوگرافیک مراحل دریافت پروانه

مرحله اول: قبولی آزمون نظام مهندسی

اولین مرحله جهت دریافت پروانه نظام مهندسی شرکت و قبولی در آزمون ورود به حرفه نظام مهندسی در همان رشته مورد نظر و صلاحیتی از آن رشته که تمایل دارید. البته یک متقاضی می تواند همزمان در کلیه صلاحیت های یک رشته شرکت کند. به طور مثال مهندس معماری می تواند همزمان در صلاحیت طراحی، اجرا و نظارت همان رشته در آزمون نظام مهندسی شرکت نماید. جهت شرکت در آزمون مهندسان باید سنوات کار حرفه ای لازم که از سوی سازمان نظام مهندسی اعلام می شود را دارا باشند. به طور مثال این سنوات برای کارشناسی ۳ سال از تاریخ اخذ مدرک، برای ارشد ۲ سال و برای دکترا ۱ سال می باشد.

چنانچه داوطلب به نیمی از سوالات آزمون نظام مهندسی به درستی پاسخ داده و نمره قبولی که شامل ۵۰ درصد نمره با احتساب نمره منفی می باشد را کسب نماید، می تواند جهت دریافت پروانه اشتغال نظام مهندسی اقدام نموده و مراحل بعدی و فرایند صدور پروانه نظام مهندسی را طی نماید.

دریافت لیست منابع آزمون نظام مهندسی

دانلود رایگان مباحث مقررات ملی ساختمان و سایر منابع آزمون نظام مهندسی

مرحله دوم: عضویت در سازمان نظام مهندسی

پس از قبولی در آزمون نظام مهندسی اولین کاری که مهندسان قبول شده باید انجام دهند این است که درخواست عضویت برای سازمان نظام مهندسی شهر خود ارسال نمایند. البته این نکته حائز اهمیت است که نیازی نیست درخواست عضویت را حتما پس از قبولی در آزمون نظام مهندسی داد و مهندسان می توانند پس از اخذ مدرک مهندسی بدون گذراندن سنوات مربوط به آزمون نظام مهندسی به عضویت سازمان نظام مهندسی درآیند.

در واقع نه عضویت در سازمان نظام مهندسی شرط لازم برای شرکت در آزمون نظام مهندسی است و نه شرکت و قبولی در آزمون نظام مهندسی شرط لازم برای درخواست عضویت در سازمان است. پس چه بهتر است که مهندسان پس از اخذ مدرک مهندسی و قبل از شرکت در آزمون نظام مهندسی اقدام به عضویت در سازمان نظام مهندسی نمایند.

درخواست عضویت در سازمان برای رشته های هفتگانه مهندسی (مهندسی عمران، معماری، مکانیک، برق، شهرسازی، نقشه برداری و ترافیک قابل اقدام است. این درخواست ابتدا به صورتی اینترنتی در سایت سازمان نظام مهندسی شهر مورد نظر و با ارسال اسکن مدارک درخواستی شامل شناسنامه، کارت ملی، عکس، امضا و مدارک تحصیلی متقاضی شروع می شود. پس از ارسال تاییدیه توسط سازمان باید حق عضویت پرداخت شود. در نهایت متقاضی باید اقدام به مراجعه حضوری و دادن اصل مدارک نماید تا در این صورت کارت عضویت را از سازمان نظام مهندسی دریافت کند.

اطلاعات بیشتر در بخش شرایط عضویت در سازمان نظام مهندسی

مرحله سوم: درخواست صدور پروانه نظام مهندسی

جهت ارسال درخواست صدور پروانه نظام مهندسی نیاز است تا نتایج آزمون نظام مهندسی قبول شدگان از طرف سازمان سنجش به سازمان نظام مهندسی ارسال شود. پس از بارگزاری نتایج آزمون در سازمان نظام مهندسی این امکان برای مهندسان فراهم می شود تا با مراجعه به سازمان نظام مهندسی شهر خود درخواست دریافت پروانه اشتغال به کار نظام مهندسی را بدهند.

تاریخ های مراجعه قبول شدگان آزمون نظام مهندسی مهر ۹۸ برای درخواست دریافت پروانه اشتغال به کار: داوطلبان تهرانی برای اطلاع از تاریخ های اخذ پروانه اشتغال از سازمان نظام مهندسی باید به سایت سازمان نظام مهندسی تهران به نشانی http://www.TCEO.IR مراجعه نمایند. داوطلبان شهرهای دیگر برای انجام مراحل اخذ پروانه باید از تاریخ ۰۳/۱۲/۱۳۹۸ به نظام مهندسی استان خود مراجعه نمایند.

پس از اعلام درخواست پروانه نظام مهندسی، متقاضیان باید دو بخش را در این مرحله طی کنند. این دو بخش شامل پذیرش و آموزش است.

بخش ۱: پذیرش

این بخش مرتبط با تشکیل پرونده مالیاتی به عنوان یکی از مدارک پروانه نظام مهندسی است. برای این منظور ابتدا باید با استفاده از فرم های ارائه شده توسط اداره کل راه و شهرسازی سوابق کار تجربی و حرفه ای متقاضی تنظیم شود. پس از آن باید اقدام به اخذ استعلام از حوزه مالیاتی نمود. پس از آن باید در حوزه محل سکونت متقاضی پرونده مالیاتی تشکیل شود.

بخش ۲: آموزش

تمام قبول شدگان در آزمون نظام مهندسی پیش از ارائه کامل مدارک پروانه نظام مهندسی و دریافت پروانه اشتغال به کار موظف می باشند در دوره های کارآموزی و سمینارهای توجیهی عمومی و تخصصی برگزار شده توسط سازمان نظام مهندسی شرکت نمایند. شرکت در این دوره ها و سمینارها برای همه مهندسان قبول شده در آزمون نظام مهندسی در هر رشته و صلاحیتی ضروری می باشد اما نوع دوره و سمینار برای صلاحیت های مختلف متفاوت می باشد. جهت ادامه مراحل ارائه مدارک پروانه نظام مهندسی و دریافت پروانه اشتغال به کار گواهی حضور در این دوره ها و سمینارها الزامی می باشد.

برای ثبت نام و شرکت در دوره ها باید به سازمان نظام مهندسی مراجعه کرده و پس از دریافت تاییدیه آموزش اقدام به ثبت نام نمود. دوره های در نظر گرفته شده برای صلاحیت های مختلف به شرح زیر است:

 1. اجرا:  شرکت در دوره کارورزی اجرا و سمینار توجیهی عمومی
 2. نظارت: شرکت در سمینار توجیهی عمومی و سمینار توجیهی تخصصی
 3. طراحی: شرکت در سمینار توجیهی عمومی و سمینار توجیهی تخصصی

نکته: قبول شدگان این مورد را در نظر بگیرند که در صورت داشتن عضویت در سازمان نظام مهندسی، با وجود اعلام سازمان مبنی بر حضور در سازمان و شرکت در دوره تنها پس از ارسال کارنامه نتایج از سوی سازمان سنجش به سازمان نظام مهندسی و در تاریخ های اعلام شده، می توانند در فاصله بین اعلام نتایج در سامانه آزمونهای ورود به حرفه سایت دفتر مقررات ملی ساختمان تا زمان ارسال نتایج به سازمان نظام مهندسی که بعضا ۲ تا ۳ ماه طول می کشند درخواست شرکت در دوره ها و سمینارها را نمایند. بدین طریق روند دریافت پروانه اشتغال به کار آنها سریعتر انجام خواهد شد.

مرحله چهارم: ارائه مدارک پروانه نظام مهندسی به سازمان نظام مهندسی

پس از اتمام دوره ها و سمینارهای برگزار شده توسط نظام مهندسی و اخذ گواهینامه حضور در این دوره ها، متقاضی پروانه اشتغال نظام مهندسی باید اقدام به واریز اینترنتی عوارض صدور پروانه اشتغال به کار نماید، که مبلغ آن و شماره حساب مربوطه از سوی سازمان نظام مهندسی همان استان اعلام می شود. با انجام این واریز تاییدیه پرداخت الکترونیکی به متقاضی داده می شود.

پس از آن متقاضی باید به سازمان نظام مهندسی مربوطه مراجعه کرده و به عنوان بخش بعدی فرایند سوگندنامه مهندسی از وی اخذ شود. این مرحله نیازمند حضور خود متقاضی و نه هیچ شخص جایگزینی است. و در نهایت به عنوان اقدام آخر کلیه مدارک پروانه نظام مهندسی که شامل موارد زیر است را تقدیم سازمان نمایند. مدارک پروانه نظام مهندسی شامل:

 • کپی مدارک شناسایی: شناسنامه، کارت ملی، گواهی پایان خدمت
 • کپی مدارک تحصیلی: کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا
 • ۳ قطعه عکس ۴*۳
 • پرینت تاییدیه قبولی در آزمون نظام مهندسی
 • مدارک و سنوات سوابق اشتغال به کار

پس از طی تمامی این مراحل و ارائه مدارک پروانه نظام مهندسی گفته شده در بالا، از سوی سازمان پیامی مبنی بر حضور جهت دریافت پروانه نظام مهندسی به داوطلب ارسال می شود.

گروه آموزشی آزمون یار برگزار کننده ی دوره های آموزشی نظام مهندسی و آزمون آزمایشی نظام مهندسی به صورت کاملا آنلاین همیار شما مهندسان عزیز تا کسب موفقیت است.

 

سوالات خود را از طریق بخش دیدگاه از ما بپرسید.

این مطلب 2 دیدگاه دارد
 1. سلام
  من سال ۹۴ عضو نظام مهندسی استان آ.غ شدم اما امسال در آزمون مهر ۹۸ قبول شدم
  الان که میخوام از طریق لینک زیر که «ورود کاربران سازمان نظام مهندسی » وارد بشم و پسوریوزرپسمیخادممن قبلا وارد نشدم از چه طریقی میتونم ثبت نام کنم و وارد سایت بشم

  1. سلام دوست عزیز
   اگه منظور شما از ورود به سایت، سایت سازمان نظام مهندسی استان آذربایجان غربی است، و با توجه به اینکه مراحل پس از قبولی در آزمون از طریق نظام مهندسی استان مورد نظر شما انجام می شود، باید به سایت استان آذربایجان غربی به نشانی http://wa-nezam.org/ مراجعه کنید و از قسمت پنل کاربری به این آدرس http://85.185.6.4:2480/ وارد بخش اعضای سازمان شوید. شماره عضویت شما به عنوان کد کاربری و کد ملی شما همان رمز عبور است.
   موفق باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top