skip to Main Content

مراحل صدور و مدارک پروانه نظام مهندسی

صفر تا صد آنچه باید انجام دهید

اخذ پروانه نظام مهندسی

کلیه مهندسان رشته های هفتگانه مهندسی در صورتی که بخواهند به طور رسمی اجازه فعالیت در رشته خود را داشته باشند نیازمند دریافت مجوز از سازمان نظام مهندسی هستند. این مجوز که با عنوان پروانه اشتغال به کار شناخته می شود این مزیت را برای آنها فراهم می کنند که در یکی از صلاحیت های یک پروژه مهندسی به طور رسمی فعالیت کرده و به نسبت سطح پروانه اشتغال به کار خود تعرفه کار را دریافت نمایند.

اخذ پروانه اشتغال نظام مهندسی شرایط و مراحلی دارد که تنها با طی نمودن کامل مراحل صدور پروانه نظام مهندسی قادر به اخذ این پروانه از سازمان نظام مهندسی هستید. شرایط و مدارک پروانه نظام مهندسی شامل مواردی مانند داشتن سنوات کار حرفه ای لازم، قبولی در آزمون نظام مهندسی، عضویت در سازمان نظام مهندسی، گذراندن دوره های کارآموزی و سمینارهای توجیهی، تشکیل پرونده مالیاتی، واریزعوارض صدور پروانه نظام مهندسی و ارائه مدارک پروانه نظام مهندسی اعلامی به سازمان نظام مهندسی.

بخشی از این فرایند اینترنتی بوده و بخشی نیازمند خضور شخص در سازمان نظام مهندسی می باشند. در بخش های زیر به توضیح شرایط و مدارک پروانه نظام مهندسی بیان شده می پردازیم تا شما مهندسان را با رند کامل صدور پروانه نظام مهندسی آشنا نماییم.

مراحل دریافت پروانه نظام مهندسی

در تصویر زیر اینفوگرافیک مراحل صدور و مدارک پروانه نظام مهندسی رسم شده است. در زیر آن کلیه مراحل به طور کامل شرح داده شده است.

مدارک پروانه نظام مهندسی - اینفوگرافیک مراحل دریافت پروانه

مرحله اول: قبولی آزمون نظام مهندسی

اولین مرحله جهت دریافت پروانه نظام مهندسی شرکت و قبولی در آزمون ورود به حرفه نظام مهندسی در همان رشته مورد نظر و صلاحیتی از آن رشته که تمایل دارید. البته یک متقاضی می تواند همزمان در کلیه صلاحیت های یک رشته شرکت کند. به طور مثال مهندس معماری می تواند همزمان در صلاحیت طراحی، اجرا و نظارت همان رشته در آزمون نظام مهندسی شرکت نماید. جهت شرکت در آزمون مهندسان باید سنوات کار حرفه ای لازم که از سوی سازمان نظام مهندسی اعلام می شود را دارا باشند. به طور مثال این سنوات برای کارشناسی 3 سال از تاریخ اخذ مدرک، برای ارشد 2 سال و برای دکترا 1 سال می باشد.

چنانچه داوطلب به نیمی از سوالات آزمون نظام مهندسی به درستی پاسخ داده و نمره قبولی که شامل 50 درصد نمره با احتساب نمره منفی می باشد را کسب نماید، می تواند جهت دریافت پروانه اشتغال نظام مهندسی اقدام نموده و مراحل بعدی و فرایند صدور پروانه نظام مهندسی را طی نماید.

دریافت لیست منابع آزمون نظام مهندسی

دانلود رایگان مباحث مقررات ملی ساختمان و سایر منابع آزمون نظام مهندسی

مرحله دوم: عضویت در سازمان نظام مهندسی

پس از قبولی در آزمون نظام مهندسی اولین کاری که مهندسان قبول شده باید انجام دهند این است که درخواست عضویت برای سازمان نظام مهندسی شهر خود ارسال نمایند. البته این نکته حائز اهمیت است که نیازی نیست درخواست عضویت را حتما پس از قبولی در آزمون نظام مهندسی داد و مهندسان می توانند پس از اخذ مدرک مهندسی بدون گذراندن سنوات مربوط به آزمون نظام مهندسی به عضویت سازمان نظام مهندسی درآیند.

در واقع نه عضویت در سازمان نظام مهندسی شرط لازم برای شرکت در آزمون نظام مهندسی است و نه شرکت و قبولی در آزمون نظام مهندسی شرط لازم برای درخواست عضویت در سازمان است. پس چه بهتر است که مهندسان پس از اخذ مدرک مهندسی و قبل از شرکت در آزمون نظام مهندسی اقدام به عضویت در سازمان نظام مهندسی نمایند.

درخواست عضویت در سازمان برای رشته های هفتگانه مهندسی (مهندسی عمران، معماری، مکانیک، برق، شهرسازی، نقشه برداری و ترافیک قابل اقدام است. این درخواست ابتدا به صورتی اینترنتی در سایت سازمان نظام مهندسی شهر مورد نظر و با ارسال اسکن مدارک درخواستی شامل شناسنامه، کارت ملی، عکس، امضا و مدارک تحصیلی متقاضی شروع می شود. پس از ارسال تاییدیه توسط سازمان باید حق عضویت پرداخت شود. در نهایت متقاضی باید اقدام به مراجعه حضوری و دادن اصل مدارک نماید تا در این صورت کارت عضویت را از سازمان نظام مهندسی دریافت کند.

اطلاعات بیشتر در بخش شرایط عضویت در سازمان نظام مهندسی

مرحله سوم: درخواست صدور پروانه نظام مهندسی

جهت ارسال درخواست صدور پروانه نظام مهندسی نیاز است تا نتایج آزمون نظام مهندسی قبول شدگان از طرف سازمان سنجش به سازمان نظام مهندسی ارسال شود. پس از بارگزاری نتایج آزمون در سازمان نظام مهندسی این امکان برای مهندسان فراهم می شود تا با مراجعه به سازمان نظام مهندسی شهر خود درخواست دریافت پروانه اشتغال به کار نظام مهندسی را بدهند.

تاریخ های مراجعه قبول شدگان آزمون نظام مهندسی مهر 99 برای درخواست دریافت پروانه اشتغال به کار: داوطلبان تهرانی برای اطلاع از تاریخ های مراجعه، تحویل مدارک و انجام سایر مراحل اخذ پروانه اشتغال از سازمان نظام مهندسی باید 01/10/99 به سایت سازمان نظام مهندسی تهران به نشانی http://www.TCEO.IR مراجعه نمایند. داوطلبان شهرهای دیگر برای انجام مراحل اخذ پروانه باید از تاریخ 20/10/99 به نظام مهندسی استان محل عضویت خود مراجعه نمایند.

پس از اعلام درخواست پروانه نظام مهندسی، متقاضیان باید دو بخش را در این مرحله طی کنند. این دو بخش شامل پذیرش و آموزش است.

بخش 1: پذیرش

این بخش مرتبط با تشکیل پرونده مالیاتی به عنوان یکی از مدارک پروانه نظام مهندسی است. برای این منظور ابتدا باید با استفاده از فرم های ارائه شده توسط اداره کل راه و شهرسازی سوابق کار تجربی و حرفه ای متقاضی تنظیم شود. پس از آن باید اقدام به اخذ استعلام از حوزه مالیاتی نمود. پس از آن باید در حوزه محل سکونت متقاضی پرونده مالیاتی تشکیل شود.

بخش 2: آموزش

تمام قبول شدگان در آزمون نظام مهندسی پیش از ارائه کامل مدارک پروانه نظام مهندسی و دریافت پروانه اشتغال به کار موظف می باشند در دوره های کارآموزی و سمینارهای توجیهی عمومی و تخصصی برگزار شده توسط سازمان نظام مهندسی شرکت نمایند. شرکت در این دوره ها و سمینارها برای همه مهندسان قبول شده در آزمون نظام مهندسی در هر رشته و صلاحیتی ضروری می باشد اما نوع دوره و سمینار برای صلاحیت های مختلف متفاوت می باشد. جهت ادامه مراحل ارائه مدارک پروانه نظام مهندسی و دریافت پروانه اشتغال به کار گواهی حضور در این دوره ها و سمینارها الزامی می باشد.

برای ثبت نام و شرکت در دوره ها باید به سازمان نظام مهندسی مراجعه کرده و پس از دریافت تاییدیه آموزش اقدام به ثبت نام نمود. دوره های در نظر گرفته شده برای صلاحیت های مختلف به شرح زیر است:

 1. اجرا:  شرکت در دوره کارورزی اجرا و سمینار توجیهی عمومی
 2. نظارت: شرکت در سمینار توجیهی عمومی و سمینار توجیهی تخصصی
 3. طراحی: شرکت در سمینار توجیهی عمومی و سمینار توجیهی تخصصی

نکته: قبول شدگان این مورد را در نظر بگیرند که در صورت داشتن عضویت در سازمان نظام مهندسی، با وجود اعلام سازمان مبنی بر حضور در سازمان و شرکت در دوره تنها پس از ارسال کارنامه نتایج از سوی سازمان سنجش به سازمان نظام مهندسی و در تاریخ های اعلام شده، می توانند در فاصله بین اعلام نتایج در سامانه آزمونهای ورود به حرفه سایت دفتر مقررات ملی ساختمان تا زمان ارسال نتایج به سازمان نظام مهندسی که بعضا 2 تا 3 ماه طول می کشند درخواست شرکت در دوره ها و سمینارها را نمایند. بدین طریق روند دریافت پروانه اشتغال به کار آنها سریعتر انجام خواهد شد.

مرحله چهارم: ارائه مدارک پروانه نظام مهندسی به سازمان نظام مهندسی

پس از اتمام دوره ها و سمینارهای برگزار شده توسط نظام مهندسی و اخذ گواهینامه حضور در این دوره ها، متقاضی پروانه اشتغال نظام مهندسی باید اقدام به واریز اینترنتی عوارض صدور پروانه اشتغال به کار نماید، که مبلغ آن و شماره حساب مربوطه از سوی سازمان نظام مهندسی همان استان اعلام می شود. با انجام این واریز تاییدیه پرداخت الکترونیکی به متقاضی داده می شود.

پس از آن متقاضی باید به سازمان نظام مهندسی مربوطه مراجعه کرده و به عنوان بخش بعدی فرایند سوگندنامه مهندسی از وی اخذ شود. این مرحله نیازمند حضور خود متقاضی و نه هیچ شخص جایگزینی است. و در نهایت به عنوان اقدام آخر کلیه مدارک پروانه نظام مهندسی که شامل موارد زیر است را تقدیم سازمان نمایند. مدارک پروانه نظام مهندسی شامل:

 • کپی مدارک شناسایی: شناسنامه، کارت ملی، گواهی پایان خدمت
 • کپی مدارک تحصیلی: کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا
 • 3 قطعه عکس 4*3
 • پرینت تاییدیه قبولی در آزمون نظام مهندسی
 • مدارک و سنوات سوابق اشتغال به کار

پس از طی تمامی این مراحل و ارائه مدارک پروانه نظام مهندسی گفته شده در بالا، از سوی سازمان پیامی مبنی بر حضور جهت دریافت پروانه نظام مهندسی به داوطلب ارسال می شود.

گروه آموزشی آزمون یار بزرگترین مرجع برگزار کننده آزمون های آنلاین، دوره های آموزشی و پکیج های آمادگی آزمون نظام مهندسی و کاردانی همیار شما مهندسان عزیز تا کسب موفقیت است.

 

سوالات خود را از طریق بخش دیدگاه از ما بپرسید.

آزمون نظام مهندسی - پس زمینه روشن با متن محصولات سایت

آزمون نظام مهندسی - عکس سایت آموزش یار در لپ تاپ

آزمون نظام مهندسی - عکس سایت آزمون یار در تبلت در دست گرفته شده

آزمون نظام مهندسی - عکس برگه آزمون با مداد و پس زمینه سفید و خاکستری

آزمون نظام مهندسی - عکس چراغ مطالعه و کتاب با پس زمینه رزد و سفید

آزمون نظام مهندسی - عکس انگشت اشاره شده به برگه آزمون و تبلت با پس زمینه خاکستری و سفید

این مطلب 139 دیدگاه دارد
 1. سلام
  من سال 94 عضو نظام مهندسی استان آ.غ شدم اما امسال در آزمون مهر 98 قبول شدم
  الان که میخوام از طریق لینک زیر که «ورود کاربران سازمان نظام مهندسی » وارد بشم و پسوریوزرپسمیخادممن قبلا وارد نشدم از چه طریقی میتونم ثبت نام کنم و وارد سایت بشم

  1. سلام دوست عزیز
   اگه منظور شما از ورود به سایت، سایت سازمان نظام مهندسی استان آذربایجان غربی است، و با توجه به اینکه مراحل پس از قبولی در آزمون از طریق نظام مهندسی استان مورد نظر شما انجام می شود، باید به سایت استان آذربایجان غربی به نشانی http://wa-nezam.org/ مراجعه کنید و از قسمت پنل کاربری به این آدرس http://85.185.6.4:2480/ وارد بخش اعضای سازمان شوید. شماره عضویت شما به عنوان کد کاربری و کد ملی شما همان رمز عبور است.
   موفق باشید

 2. سلام.من عضو سازمان نطام مهندسی تهران هستم.در پاکدشت زندگی میکنم.مدارک م را به شهرداری پاکدشت دادم.مهر هم ساخته ام‌.اما در مورد پرونده مالیاتی اطلاعاتی ندارم.چگونه کار بهم ارجاع میشه؟
  لطفا راهنمایی کنید.

  1. سلام
   شما باید به اداره دارایی مربوطه مراجعه کرده و تشکیل پرونده دهید.
   درباره نحوه ارجاع کار در تهران و پاکدشت هم باید از سازمان نظام مهنهدسی استان اطلاع کسب کنید
   موفق باشید

 3. سلام.وقت بخیر.اگر شخصی آزمون اجرا قبول بشه،درحالی که آزمون نظارت قبول نشده،میتونه پروانه اشتغال اجرا رو بگیره یا پیش نیاز پروانه اجرا،پروانه نظارت هستش؟باتشکر

 4. سلام من میخوام عضو سازمان نظام مهندسی تهران بشم و درخواست اینترنتی رو دادم و کد رهگیری واسم اومده الان مدارکی که باید از طریق پست بفرستم نمیدونم دقیقا چیاست و اینکه حق عضویت الان باید پرداخت بشه یا بعد از تایید سازمان و نمونه امضا که یعضی جاها گفته تو کاربرگ ۸ اونم میخواد ؟تو سایت هم جواب درست نداده

  1. سلام
   با توجه به اینکه مراحل عضویت در سازمان نظام مهندسی هر استان ممکن است متفاوت باشد، بهتر آن است که با نظام مهندسی استان خود تماس گرفته و از مراحل و مدارک مورد نیاز اطمینان حاصل کنید.
   موفق باشید

  2. سلام وقتتون بخیر
   من آزمونو قبول شدم آیا امکانش هست که مثلا سال دیگه اقدام کنم برای گرفتن پروانه؟

   1. سلام
    تا حداکثر 3 سال پس از قبولی برای گرفتن پروانه مهلت دارید
    موفق باشید

 5. سلام. برای صدور پروانه اشتغال بعد از اینکه نظام مهندسی استان تایید کرد روال کار چطوری هست و چقدر طول میکشه تا پروانه صادر بشه؟؟؟ امکان داره نظام مهندسی تایید کنه ولی راه و شهرسازی تایید نکنه؟

  1. سلام
   روال کلی کار به همان صورت است که در مقاله عنوان شد. اما در برخی جزئیات و در مورد اینکه چقد طول میکشد تا پروانه صادر شود ممکن است در نظام مهندسی هر استانی متفاوت باشد. پس بهتر است این موارد از طریق تماس از نظام مهندسی استان خود سوال بفرمایید.
   در صورتی که سوابق و اطلاعات شما موردی نداشته باشد، دلیلی برای رد از طرف راه و شهرسازی وجود ندارد.
   موفق باشید

 6. من هفته گذشته پروانه نظام مهندسیم رو از طریق پست دریافت کردم.ولی در خصوص ساخت مهر، نحوه ثبت نام در سیستم ارجاع نظارت ویا مراحل دیگه هیچ اطلاعاتی ندارم.از کجا باید شروع بکنم؟

 7. سلام من در ازمون مهر 98 تو ازمون محاسبات قبول شدم کاردانی من حسابداریه و کارشناسی عمران رو تو سال 90 گرفتم الان که درخواست صدور پروانه دادم میگن تو نمیتونی پروانه بگیری ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام
   طبق مصوبات کمیسیون هم ارزی رشته ها افرادی که مدرک کاردانی در رشته غیر مرتبط با رشته های هفتگانه ساختمان دارند صدور پروانه اشتغال برای آنها امکان پذیر نیست.
   در این مورد نمی تونم راهنمایی خاصی بکنم و بهتر اینه که شما به نظام مهندسی استانتون مراجعه کنید و از همونجا پیگیر بشید
   موفق باشید

 8. با سلام
  من کاردانی و کارشناسی ناپیوسته ام را در رشته نقشه برداری گرفته ام و کارشناسی ارشدم را در رشته معماری- آیا می توانم در رشته معماری آزمون نظام بدهم و صلاحیت های سه گانه رشته معماری را اخذ کنم؟؟

  ضمنا آزمون بعدی کی می باشد؟

  متشکرم

  1. سلام
   شما احتمالا می توانید در صلاحیت نظارت معماری آزمون دهید
   ولی جهت اطمینان از این موضوع با نظام مهندسی استان خود تماس بگیرید
   ضمنا هنوز تاریخ آزمون بعدی اعلام نشده است.
   موفق باشید

   1. سلام
    وقت بخیر من برای دریافت گواهی نظارت مدارک فرستادم فقط مدرک دانشگاهی کم بود
    الان گرفتم باید چیکار کنم؟
    حضوری ببرم؟
    یا پست کنم

 9. با سلام
  من آزمون نظارت مکانیک در مهر 98 رو قبول شدم . اون موقع ساکن شهرستان بودم ولی الان به تهران نقل مکان کردم . بعد از قبولی هم هیچ یک از مراحل رو واسه اخذ پروانه انجام ندادم. میخواستم بدونم میتونم از همین ابتدا درخواستم رو تو نظام مهندسی تهران ثبت کنم یا باید همون شهرستان این پروسه رو انجام بدم و اگر لازمه شهرستان این پروسه انجام بشه چطور میتونم پروانه رو به تهران انتقال بدم؟
  ممنون

  1. سلام
   همانطور که احتمالا می دانید یکی از مدارک اخذ پروانه اشتغال، عضویت در سازمان نظام مهندسی می باشد.
   در صورتی که از قبل به عضویت نظام مهندسی استان قبلی درآمده اید باید در خواست انتقال عضویت بدهید بنا بر ماده ماده 47 آیین نامه اجرایی قانون نظام مهندسی

   ((شخص حقيقي يا حقوقي نميتواند در آن واحد، عضويت بيش از يك نظام مهندسي استان را دارا باشد و در مواقعي كه اقامتگاه شخص از يك استان به استان ديگر تغيير كند، كارت عضويت سازمان نظام مهندسي جديد پس از موافقت نظام مهندسي استان و تحقق شش ماه اقامت در استان جديد صادر و كارت عضويت قبلي باطل شده و همراه با مدارك مربوط به نظام مهندسي استان محل صدور آن فرستاده ميشود. در فاصله شش ماه مذكور كارت عضويت نظام مهندسي استان قبلي موظف است حسب درخواست نظام مهندسي استان جديد رونوشتي از پرونده و سوابق عضو انتقالي براي نظام مهندسي استان جديد ارسال دارد.))
   مدارک لازم جهت انتقال عضویت در سایت نظام مهندسی تهران موجود است.
   اما در صورتی که هنوز به عضویت هیچ سازمان نظام مهندسی در نیامده اید بهتر است ابتدا با نظام مهندسی تهران تماس بگیرید و شرایط را جهت عضویت و اخذ پروانه اشتغال بپرسید.

  2. سلام وقتوون بخیر برای گرفتن مهر اجرا نظام مهندسی در صورت قبولی در آزمون سابقه بیمه نیاز است یا ۳ سال از مدرک بگذره کافی است؟

   1. سلام
    3 سال از مدرک برای شرکت در آزمون نیاز است
    بعد از قبولی در آزمون تا به امسال که سابقه بیمه نیاز نیست و باید 2 مهندس تعهد دهند که شما سابقه کاری مرتبط دارید
    موفق باشید

 10. سلام من استان خراسان رضوی هستم ولی در سایتش هیچ چیزی به عنوان در خواست پروانه اشتغال ندیدم .

  1. سلام
   در این صقحه سایت سازمان نظام مهندسی خراسان رضوی دستورالعمل ها اومده
   ولی همینطور که در مقاله نوشته شده برای درخواست پروانه باید به سازمان مراحعه کنید
   موفق باشید

 11. سلام
  اینکه از شرایط آزمون برا کارشناسی ۳ سال سابقه کار و سنوات هست
  یعنی ۳ سال سابقه کار مرتبط باید داشته باشیم یا فقط ۳ سال از تاریخ اخذ مدرک گذشته باشه؟

   1. سلام ، وقت بخیر بنده فارغ التحصیل کارشناسی عمران هستم که ۳ سال هم از اون تاریخ گذشته ، اما سابقه فعالیت حرفه ای نداشتم ، آیا برای دریافت پروانه نیازمند ۳ سال سابقه بیمه حرفه ای هستم ؟ ممنون .

    1. سلام
     برای شرکت در آزمون نیازمند سابقه بیمه نیستید و همینکه 3 سال از مدرک گذشته باشد کافیه
     برای دریافت پروانه بعد از آزمون برای تایید سابقه نیازمند تعهد محضری دو مهندس عضو سازمان هستید
     موفق باشید

 12. سلام من فرم درخواست عضویت رو پر کردم و متاسفانه ارسال مدارکم بیش تر از یک هفته طول کشید ، چیکار باید کنم ؟؟؟

 13. سلام …وقت بخیر…من سال ۹۳ صلاحیت اجرا معماری رو قبول شدم ولی موفق به اخذ پروانه نشدم چون از من بیمه مرتبط با اجرا میخواستن که نداشتم…خواستم بدونم آیا الان هم یکی از شرایط پروانه اجرا داشتن بیمه مرتبط هست؟ که اگر نیست دوباره آزمون اجرا رو شرکت کنم

 14. با سلام
  من برای دریافت پروانه اشتغال به کار در نظام مهندسی استان تهران درخواست دادم و مدارک ارسال کردم ازجمله کارنامه قبولی در آزمون و فرم سابقه کار.برام پیام اومده که 1-ارسال تاییدیه قبولی در آزمون نظام مهندسی الزامی است(که اگه ممکنه راهنمایی کنید که از کجا باید تاییدیه بگیرم چون هرچه جستجو کردم پیدا نکردم که از کجا باید تاییدیه رو بگیرم)2-ارسال فرم سابقه کار الزامیست (در صورتی که من فرم سابقه کار رو به امضاء دو مهندس پایه یک رساندم و فرستادم-البته محل کار من تهران نبوده و فرم سابقه کارم برای استان آذربایجان شرقی هست.امکانش هست که بخاطر اینکه برای تهران نبوده قبول نکردند؟؟؟)ممنون میشم اگه پاسخ بدید.

  1. سلام
   دوست عزیز تمامی این موارد را بهتر است با یک تماس تلفنی از نظام مهندسی استان مورد نظر بپرسید تا جواب درستی دریافت نمایید.
   موفق باشید

 15. سلام، وقت بخیر
  امکان استفاده از پروانه اشتغال به عنوان عضو امتیاز آور شرکتی در استانی غیر از استان صادرکننده وجود داره؟

 16. سلام و وقت بخیر
  برای دریافت پروانه صرفا باید 3 سال از دریافت مدرک گذشته باشه یا 3 سال سابقه کار داشته باشیم؟
  اگر فقط گذشتن 3 سال از فارغ التحصیلی هست پس فرم سابقه کار که می بایست به امضای دو نفر مهندس دارای پروانه برسد چیست؟
  با توجه به اینکه بنده در زمینه نظارت و طراحی ساختمان فعالیت نکرده ام از کجا می بایست آن دو مهندس را پیدا کنم؟

  1. سلام
   گذشتن 3 سال از فارغ التحصیلی جزو شروط شرکت در آزمون است
   اما همانطور که خودتون اشاره کردید برای دریافت پروانه بعد از قبولی در آزمون به سابقه کار نیاز دارید
   موفق باشید

 17. سلام و وقت بخیر
  میخواستم بدونم منظور از مدارک و سنوات سوابق اشتغال به کار در قسمت ارسال مدان و متشکررک چیست؟؟
  ممنون و متشکر

 18. باسلام، اينجانب داراي مدارك تحصيلي ديپلم هنرستان رشته ساختمان، فوق ديپلم رشته عمران كارهاي عمومي ساختمان، ليسانس رشته حمل‌و‌نقل‌وترافيك و ارشد رشته حمل‌و‌نقل‌وترافيك هستم. در خصوص شركت در آزمون نظام مهندسي و ورود به حرفه، آيا مجاز به انتخاب رشته‌هاي مرتبط با مهندسي عمران مانند: (نظارت، محاسبات و اجرا) هستم؟ باتشكر.

  1. سلام
   با توجه به رشته مقطع لیسانس شما که عمران نیست نمی توانید در آزمون نظام مهندسی عمران هیچ صلاحیتی شرکت نمایید.
   می توانید در آزمون نظام کاردانی عمران در صورت داشتن سوات لازم شرکت نمایید
   موفق باشید

 19. سلام.روش درست پر کردن کاریرگ گواهی سابقه كار استان تهران به چه صورت است؟برای مهندس عمران بیاد حتما دو مهندسی عمران پایه1 امضا کنند؟

 20. سلام
  برای گرفتن پروانه اشتغال به کار فقط امضای دو مهندس کافیست یا حتما باید سابقه کار مرتبط با نظارت و اجرا داشته باشیم؟برای تهران

  1. سلام
   تا به امروز به این صورت بوده که دو مهندسی متعهد عضو سازمان بشند شما سابقه کار مرتبط دارید و مورد دیگه ای نیاز نیست
   موفق باشید

 21. بنده سال۹۳ کارشناسی ناپیوسته عمران مدرک گرفتم ح با توجه به اینکه کاردانی زبان دارم برای پروانه نظام مهندسی چه کاری باید انجام بدم.ممنون

  1. سلام
   طبق مصوبات کمیسیون هم ارزی رشته افراد با مدرک کاردانی غیر مرتبط با رشته های هفتگانه ساختمان امکان دریافت پروانه اشتغال به کار ندارند
   باز هم برای اطمینان توصیه می کنم با نظام مهندسی استان خود تماس بگیرید و بپرسید
   موفق باشید

 22. سلام من پروانه نظارت دارم ولی برای پروانه اجرا که قبل از نظارت قبول شدم اقدام نکردم الان می خوام اقدام کنم که نمیدونم در کدوم قسمت از سایت باید مدارک را آپلود کنم.

  1. سلام
   برای اجرای مراحل دریافت پروانه با نظام مهندسی استان خود تماس بگیرید
   موفق باشید

 23. سلام…
  بنده در آزمون نظام محاسبات 99 شرکت کردم و با توجه به کلید اولیه ارائه شده 30 درست و 2 غلط دارم که میشه حدود 48.9 درصد آیا امکان اعتراض وجود دارد که نمره من رو به 50 تغییر بدن آخه تو سایتا خوندم اگه نمرت مثلا 49.01 بشه رو به بالا گرد میشه …. یعنی من باید به خاطر 11 صدم دوباره 2 ماه درس بخونم؟؟؟؟!!

  1. سلام
   بعد از انتشار نتایج حتما اعتراض بزنید
   احتمال قبول شدن وجود دارد
   موفق باشید

 24. با عرض سلام و خسته نباشید.
  بنده دارای مدرک کاردانی معدن گرایش استخراج ، کارشناسی مکانیک گرایش طراحی جامدات و کارشناسی ارشد گرایش ساخت و تولید هستم.آیا میتوانم در رشته مکانیک آزمون بدهم و در صورتی قبولی در آزمون پروانه اخذ نمایم.
  با تشکر

  1. سلام
   ((طبق مصوبات کمیسیون هم ارزی رشته ها صدور پروانه اشتغال بکار مهندسی ساختمان براي دارندگان مدارك تحصیلی کارشناسی ناپیوسته رشته اصلی با کاردانی در رشته هاي غیر مرتبط بارشته هاي هفتگانه ساختمان ، امکان پذیر نمی باشد.))
   به دلیل غیر مرتبط بودن مدرک کاردانی با مدرک کارشناسی هم امکان اخذ پروانه از طریق مدرک کارشناسی شما نیست.

   ((اشخاصی که دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ناپیوسته یا تکنولوژی یا علمی کاربردی در رشته های موضوع ماده ۶ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان می باشند ليكن بواسطه غير مرتبط بودن مدرک تحصیلی کاردانی آنان مشمول دریافت پروانه اشتغال به کار نمی شوند، چنانچه موفق به اخذ مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد در رشته های اصلی مقطع کارشناسی خود شوند، می توانند پروانه اشتغال به کار مرتبط با مهندسی و با حدود صلاحیت نظارت و در رشته هایی که صلاحیت اجرا اعطا می شود، صلاحیت اجرا نیز دریافت نمایند.))
   ((طبق مصوبات کمیسیون ماده ۷ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان به فارغ التحصیلان رشته مکانیک – ساخت و تولید پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته های اصلی یا مرتبط با تأسیسات مکانیکی ساختمان تعلق نمی گیرد.))
   با توجه به قانون بالا و به دلیل اینکه گرایش مدرک ارشد شما جزو رشته های اصلی نیست نمی توانید از طریق مدرک ارشد هم پروانه اخذ نمایید.

   با وجود این من توصیه می کنم برای اطمینان بیشتر از طریق تماس تلفنی از سازمان نظام مهندسی استان خود نیز سوال بفرمایید.
   موفق باشید

  1. سلام
   برای شرکت در آزمون کاردانهای فنی ساختمان با مدرک تحصیلی مورد تایید وزارت علوم نیاز به گذراندن 5 سال از زمان فارغ التحصیلیتون دارید
   با مدرک مورد تایید سایر وزارتخانه ها این مدت 6 سال هست
   پس شما می تونید برای دریافت پروانه اشتغال به کار در آزمون آتی ثبت نام و شرکت کنید
   موفق باشید

 25. سلام من پارسال آزمون نظارت عمران قبول شدم هنوز اقدام نکردم برا پروانه کسب میخواستم بدونم تا چه مدت بعد از آزمون قبولی آزمون مورد تایید هست و میشه اقدام کرد؟

 26. سلام وقت بخیر
  بنده سه سوال داشتم ممنون میشم راهنمایی کنید
  بنده آزمون اجرا رو در اولین دوره برگزاری این آزمون قبول شدم ولی چون گفتن که باید حتما آزمون نظارت هم قبول بشی برای کرفتن پروانه اجرا اقدام نکردم، میشه بفرمایید که چندمدت بعدازقبولی در آزمون میتوان فرصت برای گرفتن پروانه هست
  وا اینکه آزمون نظارت رو بهمن 97 قبول شدم و تاحالا برای گرفتن پروانه اقدام نکردم ایا مشکلی نیست؟
  درضمن بنده ازقبل عضونظام مهندسی استان کردستان و شهرسنندج بودم الان میخام پروانه رو درهمان استان ولی شهرستان مریوان بگیرم مشکلی ازاین بابت هست یانه وباید چه کارهایی انجام بدم؟؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام
   طبق بخشنامه های زیر برای گرفتن پروانه اجرا نیازی به قبولی در آزمون نظارت ندارید و مستقل از هم می باشند.
   مصوبه شماره ۴۰۰/۶۵۸۲۵ به تاريخ ۲۸/۱۱/۱۳۹۴
   صلاحیت اجرا و نظارت مستقل از هم می باشد و قبولی در آزمون هر یک، با رعایت ضوابط و مقررات مربوطه و مشروط به ارائه سابقه سنواتی حرفه ای در همان زمینه برای اخذ صلاحیت ( اجرا با نظارت ) کافیست.

   مصوبه شماره ۴۰۰/۱۶۳۷ به تاريخ ۲۲/۰۱/۱۳۹۵
   پیرو بخشنامه شماره ۴۰۰/۶۵۸۲۵ مورخه ۲۸/۱۱/۱۳۹۴ موضوع تسهیل در امر صدور پروانه اشتغال به کار به آگاهی می رساند در اجرای بند ۳ بخشنامه مذکور ، صدور پروانه اشتغال به کار با صلاحیت اجرا برای مهندسانی که در آزمون های قبلی ورود به حرفه شرکت و فقط در صلاحیت اجرا قبول شده اند بلا مانع است. مقتضی است مقرر فرمایید اقداد لازم معمول گردد.

   پس از قبولی در هر آزمون حداکثر تا سه سال مهلت دارید برای گرفتن پروانه اشتغال به کار اقدام کنید
   در مورد عضویت نظام مهندسی مشکلی نیست. شما باید به نظام مهندسی شهر سنندج مراجعه کنید و درخواست انتقال عضویت به نظام مهندسی شهر مریوان و بدید. اگه نیاز به انجام کاری باشه خودشون اعلام می کنند.
   موفق باشید

 27. سلام من در آزمون مهر ۹۸ طراحی معماری شرکت کردم و قبول شدم ولی به دلیل در دسترس نبودن مدرک ارشدم هنوز عضویت نظامم انجام نشده تا کی مهلت دارم؟

   1. متشکرم از پاسختون.خیالمو خیلی راحت کردید
    پس حتی الزامی به عضویت نیست تا این 3 سال؟؟
    جایی خونده بودم تا یک سال برای ارائه ی مدرک فرصت هست
    برای همین نگران شدم

    1. شما می تونید طی این 3 سال برای عضویت و صدور پروانه درخواست بدید مشکلی نیست
     موفق باشید

 28. سلام
  وقت بخیر
  من آزمون نظارت دوره قبل شرکت کردم و تمام کارهای مربوط به اخذ پروانه و مهر و … رو هم انجام دادم و فقط بایدمناطق حوزه کاری خودم رو مشخص کنم، میشه راهنمایی کنید که چند منطقه رو میتونم انتخاب کنم؟ ( من عضو نظام مهندسی تهران هستم)
  و سوال دوم اینکه برای پروانه اجرا هم ازمون دادم و مهر 99 قبول شدم، الان برای سمینارها و کلاس ها باید از کجا درخواست بدم و اینکه دوران کارورزی خود سازمان معرفی میکنه یا خودم باید پیدا کنم؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. سلام
   در ارتباط با سوال اولتون بنده اطلاعی ندارم و می تونید با یک تماس از نظام مهندسی تهران سوال بفرمایید
   در ارتباط با آزمون اجرا براي اطلاع از زمان مراجعه، تحويل مدارك و انجام ساير مراحل جهت دريافت پروانه اشتغال بکار مهندسي، از تاريخ 1 / 10 / 99 با مراجعه به وبسايت سازمان استان تهران به آدرس http://www.tceo.ir اطلاعات لازم را کسب نمایید
   موفق باشید

 29. سلام
  بنده عضو سازمان هستم و شماره عضویت دارم یعنی قبلا مدارک اسکن شده و برابر اصل شده رو تحویل دادم
  امسال قبول شدم و میخوام برای پروانه اقدام کنم آیا دوباره باید مدارک رو برابر اصل کنم؟

  1. سلام
   عضویت در نظام مهندسی فقط یک بخش از مراحل انجام دریافت پروانه است و در صورتی که قبلا عضو شده اید نیازی به انجام مجدد آن نیست
   برای انجام سایر مراحل به نظام مهندسی استان خود مراجعه نمایید
   موفق باشید

 30. سلام
  اجرا رو مهر ۹۸ و نظارت رو مهر ۹۹ قبول شدم
  برای شرکت در کلاس ها کجا مراجعه کنم؟

  1. سلام
   برای انجام مراحل باید به نظام مهندسی استان خود مراجعه نمایید.
   قبول شدگان 99 در تهران در 1 دی باید به سایت نظام مهندسی تهران مراجعه کنند و در شهرستان در 20 دی ماه به نظام مهندسی استان خود جهت تحویل مدارک مراجعه نمایند.
   موفق باشید

 31. سلام من بهمن ۹۷ اجرا رو قبول شدم دنبالش نرفتم تا کی زمان دارم برم دنبال کاراش؟

  1. سلام
   شما حداکثر تا 3 سال پس از قبولی مهلت دارید تا پروانه اشتغال به کار را دریافت نمایید.
   موفق باشید

 32. سلام ببخشید من پروانه نظارتمو گرفتم میشه راهنمایی کنید که ادامه مراحل چطور هست و باید چه اقدامی بکنم؟(استان تهران هستم) و اینکه در مورد دریافت پروانه نظارت دوره ای برگذار نشد.حالا امسال هم اجرارو قبول شدم برلی اجرا چطوره دوره های اموزشی برگذار میشه؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام
   دوست عزیز شما باید تمام اطلاعات مربوط به مراحل دریافت پروانه رو از نظام مهندسی استان خودتون بپرسید
   موفق باشید

 33. سلام. بنده قبلا در سازمان عضو شده ام. (خراسان رضوی). ازمون امسال (99) نظارت و طراحی رو قبول شدم. البته نظارت رو 49. که فکر میکنم. گفتن بیاید کلاس. در مورد این نمرات 48-49 اطلاعات جدیدی دارید؟ که به چه شکل باید اقدام کنیم. متشکرم.

  1. سلام
   تبریک میگم قبولیتون در آزمون امسالو
   خیر در مورد زمان برگزاری کلاس ها اطلاعی نداریم لطفا با نظام مهندسی تماس بگیرید
   موفق باشید

 34. با سلام
  بنده عضویت نظام در استان البرز را دارم اما بروانه ندارم در حال حاضر میخواهم از استان تهران بروانه بگیرم (محل سکونت را تغییر داده ام)ایا نیاز به انتقال عضویت هست یا میتوانم مستقیم در ازمون شرکت کنم و بعد درخواست عضویت در تهران را بدهم ؟
  ایا امسال در اسفند ماه ازمون نظام برگزار میشود ؟

  1. سلام
   فرقی نمیکنه قبل یا بعد از آزمون می توانید درخواست انتقال عضویت دهید. برای شرکت در آزمون نیاز به عضویت ندارید. عضویت در نظام جزو مدارک درخواست صدور پروانه بعد از قبولی می باشد.
   هنوز اطلاعیه ای برای زمان دقیق آزمون منتشر نشده ولی دفتر مقررات اعلام کرده داوطلبان برای آزمون اسفند آماده باشند.
   موفق باشید

 35. سلام فردی که کارشناسی نقشه برداری دارد و کارشناسی ارشد سازه نیز دارد ، میتواند هم مهر نقشه برداری و هم مهر های عمران را بگیرد ؟

 36. سلام
  من کارشناسی مهندسی شیمی با معدل 17.5 از دانشگاه دولتی در سال 96 گرفتم و میخام مهر نظام مهندسی برای ناظر گاز بگیرم . میخواستم منو راهنمایی کنید که چه مراحلی باید طی کنم؟

  1. سلام
   اگه منظور شما در ارتباط با ناظر گاز شرکت در آزمون مبحث 17 می باشد، اطلاع چندانی از این آزمون ندارم
   ولی جزو مدارک جهت شرکت در آزمون مبحث 17 داشتن پروانه نظام مهندسی در رشته مکانیک نظارت است و رشته شیمی جزو رشته های مورد تایید برای اخذ این پروانه نیست
   بهتره این مورد و از نظام مهندسی استانتون سوال بفرمایید
   موفق باشید

 37. سلام . من نظارت مهر 98 و اجرا رو مهر 99 قبول شدم و تازه درخواست عضویت در نظام مهندسی دادم وشماره عضویت از سیستم گرفتم ولی هنوز کارت عضویتم صادر نشده با این شرایط میتونم در دوره های نظارت و اجرا برای دریافت پروانه پایه 3 شرکت کنم؟

  1. سلام
   این مورد و باید از خود سازمان بپرسید
   فکر نمی کنم مانعی باشه
   موفق باشید

 38. سلام، آیا بعد قبولی در آزمون برای گرفتن پروانه(گرید ۳) لزوما نیاز به سابقه کار هست؟
  اگر بلی مدارک لازم برای این سابقه کار برای مدرک ارشد چیست؟
  با توجه به اینکه آزمون بعد از ۳ سال اکسپایر میشه در صورت نداشتن سابقه کار شرکت در آزمون فایده ای داره؟

  1. سلام
   شرایطی که تا به امروز بوده بدین صورته که برای بحث سابقه کار باید دو مهندس عضو نظام مهندسی تعهد محضری بدند که شما سابقه کار مرتبط دارید
   نیازی به ارائه بیمه یا مواردی مثل این نیست.
   متن ماده 6 قانون: گواهی اشتغال به کار و تجربه عملی و سابقه کار متقاضی در صورتی معتبر شناخته می شود که توسط واحدهای فنی وزارتخانه ها، سازمانهای دولتی یا وابسته به دولت، شهرداریها، شخصیت های حقوقی شاغل در رشته های موضوع قانون شرکت های ساختمانی یا مهندسان مشاور که دارای پروانه مهندسی شخص حقوقی می باشند و یا توسط دو نفر از مهندسان با بیش از ده سال سابقه کار و دارای پروانه اشتغال به کار مهندسی و یا توسط نظام مهندسی استان تایید و صادر شده باشد.
   موفق باشید

 39. با عرض سلام
  آیا فرد متقاضی پروانه نظام مهندسی، میتواند پروانه اشتغال به کار را در شهر دیگری به جز شهری که ساکن است اخذ کند؟؟
  مثلا بنده اصفهان ساکن هستم ولی میخواهم در فلاورجان یا شاهین شهر از شهر های اطراف کار نظارت یا طراحی بگیرم؟؟
  پیشاپیش از شما کمال تشکر را دارم

  1. سلام
   پروانه اشتغال به کار به صورت استانی صادر می شود. اینکه بتوان به شهرستانهای یک استان انتقال داد رو ساز و کارش و در جریان نیستم و باید از نظام مهندسی استانتون بپرسید
   موفق باشید

 40. سلام.من بهمن ماه دو سال پیش ازمون شرکن کردم و اردیبهشت ماه قبول شدم.تازه الان دارم مدارکمو کامل میکنم تا تو سامانه بارگذاری کنم.نمره قبولیم نمیسوزه؟و اینکه نمیدونم بعدش باید چیکار کنم؟من نظارت و اجرا قبول شدم.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. سلام
   شما تا 3 سال بعد از قبولی فرصت دریافت پروانه را دارید
   در ارتباط با مراحل انجام کار بهترین کار این است به نظام مهندسی استانتون مراجعه کنید تا مراحل بعدی کار و سایر مدارک موردنیاز را توضیح دهند
   موفق باشید

 41. با سلام
  بنده در ازمون مهر 99 قبول شدم و در مراحل اخذ پروانه هستم.
  به نظام مهندسی شهرمون مراجعه کردم، بهم گفتن تنها یک نفر در این شهر نظارت برقی دارد!!! و طراحی برقی هم اصلا کسی نیست!!!!!! در صورتی که تعداد خیلی زیادی ناظر عمران هست توی شهر ( از یکی از اعضای عمرانی شنیدم و اون فرد هم میدونست که ناظر و طراح برقی کم داریم)
  سوال بنده این هست که با توجه به اینکه در شهر ما ساخت و ساز به نسبت زیاد هست تا چه مقدار متراژ نقشه هایی هست که به یک فرد داده میشود؟ ایا همون 8000 متر هست که تا 12000 متر هم قابل افزایش است یا اینکه اگر نیرو نداشته باشند هر قدر که نقشه باشد بین مهندسین تقسیم میشود.

  البته این را هم قبل از قبولی شنیده بودم که اون بنده خدا مهندس برق درامد بسیار زیادی دارد

 42. وقتتون بخیر… در مورد نحوه ارجاع کار و مراحل فعال کردن پروانه ممنون میشم توضیح بفرمایید …من پروانه نظارتم اومده به دفتر خدمات مراجعه کردم فرم ها رو پر کردم شماره امضا گرفتم حالا میگن در سایت شهرداری ثبت نام کنم و کدرهگیری بگیرم ولی هر کار کردم میگه رمز ورود اشتباه است دوباره به دفتر خدمات مراجعه کردم گفتن نمی دونن رفتم کافی نت سازمان دوباره منو ارجاع دادن به دفتر خدمات گیج شدم واقعا ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. سلام
   این مشکل و فقط باید از طریق خود سازمان موردنظر پیگیری کنید
   ایده ای برای حل این مشکل ندارم
   موفق باشید

 43. با عرض سلام و احترام
  بعد از قبولی در آزمون نظارت و طراحی تاسیسات برقی آیا فرد می‌تواند پروانه‌ی اشتغال در هر دو صلاحیت را دریافت کند؟

  1. سلام
   می توانید در هردو صلاحیت پروانه بگیرید ولی همزمان فقط در یک صلاحیت انتخابی امکان کار دارید
   موفق باشید

 44. سلام و عرض ادب. من پروانه نظارت و اجرای عمران داشتم که شهریور 99 پروانه مو حقوقی کردم.توی آزمون مهر، محاسبات قبول شدم. پروانه قدیمم تا خرداد 1400 اعتبار داره. از شرکت فشار میارن که تمدید رو انجام بدم. اما من گذاشتم تا همزمان با ثبت مدارک قبولی محاسبات اینکار رو انجام بدم که تاریخش 25 بهمن ماه هست. آیا کار درستی میکنم یا الان تمدید رو انجام بدم؟ کلا فرآیند ثبت قبولی و تمدید چقدر طول میکشه؟

  1. سلام
   همه این مواردی که فرمودید بستگی به روند کاری نظام مهندسی استانتون داره. تماس بگیرید و بپرسید
   موفق باشید

 45. با سلام وعرض خسته نباشید من ۳ سال است پروانه نظارت کاردانی دارم و کارشناسی میخونم (مرتبط) ایا پس از گرفتن مدرک کارشناسی باید ازمون نظارت مهندسی بدم و اگر جواب مثبت است چند سال از مدرک کارشناسی باید بگذرد تا بتونم شرکت کنم برای نظارت

  1. سلام
   بله شما پس از گرفتن مدرک کارشناسی برای دریافت پروانه اشتغال به کار مهندسی باید آزمون نظام مهندسی شرکت کنید
   باید 3 سال کامل از تاریخ اخذ مدرک کارشناسیتون گذشته باشه تا بتونید در آزمون نظام مهندسی شرکت کنید
   در صورتی که عنوان مدرک کارشناسی شما با عنوان مدرک کاردانی یکسان باشد، هر 5 سال بین زمان اخذ مدرک کاردانی تا اخذ مدرک کارشناسی یک سال از اون 3 سال سنوات مورد نیاز برای آزمون مهندسی حساب می شود (البته فقط تا معادل 2 سال سنوات می توانید از این مورد استفاده نمایید.)
   موفق باشید

 46. با سلام وعرض خسته نباشید من ۳ سال است پروانه نظارت کاردانی در رشته برق دارم و کارشناسی میخونم (مرتبط) ایا پس از گرفتن مدرک کارشناسی باید ازمون نظارت مهندسی بدم و اگر جواب مثبت است چند سال از مدرک کارشناسی باید بگذرد تا بتونم شرکت کنم برای نظارت

 47. سلام و وقت بخیر.
  بنده کاردانی رشته اجرای ساختمانهای بتنی، کارشناسی تکنولوژی راهسازی، ارشد راه و ترابری دارم، ظاهرا رشته تکنولوژی راهسازی جزء رشته های هفتگانه نیست. با این حساب بنده میتوانم پروانه اشتغال بگیرم؟

  1. سلام
   رشته کارشناسی و کارشناسی ارشد شما جزو جدول رشته های آزمون نظام مهندسی ترافیک هست.
   می تونید در آزمون نظام مهندسی ترافیک شرکت کنید
   موفق باشید

   1. با عرض سلام مجدد و تشکر از پاستخون.سوالم اینه من عنوان رشته کارشناسی‌ام (مهندسی تکنولوژی راهسازی) است و عنوان مهندسی عمران-راهسازی در آن وجود ندارد. با این وجود با توجه به مدرک لیسانسم و فوق لیسانس که مهندسی عمران-راه و ترابری است، مشکلی برای پروانه اشتغال ترافیک ندارم؟

    1. سلام
     رشته مهندسی تکنولوژی راهسازی جزو جدول رشته های مرتبط با ترافیک می باشد
     پس برای شرکت در آزمون مشکلی ندارید
     باز هم اگر می خواهید مطمئن تر شوید می توانید با نظام مهندسی استانتون تماس بگیرید
     موفق باشید

 48. سلام وقت بخیر..من آزمون نظارت بهمن 99 رو قبول شدم..میخواستم ببینم ایا هنوز وقت هست برا گرفتن پروانه نظارت؟؟
  ممنون

  1. سلام
   تا 3 سال پس از قبولی در آزمون فرصت دارید برای اخذ پروانه اقدام کنید
   موفق باشید

 49. سلام
  من شنیده ام با پروانه پایه 3 طراحی و نظارت عمران فقط می شود ساختمان 2 طبقه ساخت.
  در شهر تهران که ساختمان 2 طبقه ساخته نمی شود!!!
  یعنی پروانه پایه 3 طراحی و نظارت عمران در شهر تهران کارایی ندارد؟

  1. سلام
   دوست عزیز این موارد و با یک تماس می توانید از سازمان نظام مهندسی استانتون بپرسید
   موفق باشید

 50. با عرض سلام
  من کارشناسی مهندسی مکانیک دارم و در سازمان هواشناسی مشغول کارم میخواستم ببینم میتونم تو نظام مهندسی هم فعالیت کنم ؟به سبب اینکه سابقه ی غیر مرتبط با رشتم دارم این سوالو پرسیدم…
  ممنون از وقتتون

  1. سلام
   اینکه امکان فعالیت همزمان به عنوان مهندس نظام مهندسی و سازمان هواشناسی رو داشته باشید در مصوبات کمیسیون یا در دفترچه راهنما موردی در خلاف آن ذکر نشده است.
   اما در مورد سابقه
   شما برای شرکت در آزمون نیاز به سنوات تحصیلی یعنی 3 سال کامل از زمان فارغ التحصیلی دارید.
   ولی پس از قبولی در آزمون و برای صدور پروانه نیازمنده سابقه کار مرتبط هستید
   می تونید برای اطمینان بیشتر با نظام مهندسی استانتون تماس بگیرید.
   موفق باشید

 51. سلام.من می خوام آزمون طراحی و نظارت برق امتحان بدم.
  از طرفی بدهی مالیاتی دارم.آیا اگه قبول بشم در آزمون بعدش به من پروانه میدن یا بدهی مالیاتی مانع می شه.ممنونم اگر جواب بدین

 52. با سلام
  بنده آزمون نظارت و اجرا عمران مهر‌۹۸ رو قبول شدم.برای صدور پروانه هیچ کاری انجام ندادم. و در حال حاضر سرباز میباشم.
  کپی برابر اصل مدرک کارشناسی رو دارم(گواهی موقت).کپی رنگی مدرکم رو هم‌ برای اسکن دارم.
  آیا باید صبر کنم کارت پایان خدمتم رو بگیرم تا بعدش برای صدور پروانه اقدام کنم و در دوره ها شرکت کنم؟
  یا میتونم به عضویت سازمان دربیام و در دوره های آموزشی شرکت کنم و تاریخ صدور پروانه برای اعمال سنوات قبل پایان خدمت بخوره
  و کارت پایان خدمت را صرفا به هنگام گرفتن پروانه به سازمان بدم؟
  ممنون میشم بنده رو راهنمایی کنید
  خیلی مهمه برام ک سنواتم سریعتر شروع بشه

  1. سلام
   تمام مواردی که فرمودید را برای پاسخ قطعی باید از نظام مهندسی استانتون بپرسید
   در کل فکر می کنم شما می تونید قبل از پایان خدمت به عضویت نظام درآیید و در دوره ها شرکت کنید ولی برای مراحل بعدی و صدور پروانه یکی از مدارک کارت پایان خدمت است.
   موفق باشید

 53. با سلام
  بنده دانشجوی دکتری هستم و آزمون اجرا را پذیرفته شدم و دوره های ورود به حرفه را گذرانده ام و تا سال 1405 هم معافیت تحصیلی دارم و خدمت سربازی نرفته ام . آیا معافیت تحصیلی برای بنده ملاک خواهد بود یا اینکه حتما باید کارت پایان خدمت ارائه بدهم برای اخذ پروانه ؟؟؟ لطفا راهنمایی بفرمایید . آیا میتوانم پروانه اجرا و نظارت را بگیرم ؟؟؟

  1. سلام
   در این مورد باید از خود نظام مهندسی بپرسید که آیا با معافیت قبول می کنند یا نه.
   ولی فکر نمی کنم مشکلی داشته باشه چون معافیت رسمی دارید
   موفق باشید

 54. سلام. من مهر 99 نظارت قبول شدم و 14 بهمن مدارک را برای عضویت تهران آپلود و از طریق پست ارسال کردم. هنوز پیامکی مبنی بر عضویت دریافت نکردم.به سازمان مراجعه هم کردم اما گفتن عضویت 7 هفته طول میکشد. سوال لینه که اگه الان عضویتم اوکی بشه و من مدارک رو برای صدور پروانه ارسال کنم معمولا چند وقت طول میکشه که پروانم رو دریافت کنم؟

 55. سلام .ممنون از سایت خوبتون.
  بنده دیپلم برق قدرت ،کاردانی برق قدرت ،کارشناسی مهندسی تکنولوژی مخابرات دارم.
  آیا میتونم در آزمون نظارت و طراحی تاسیسات برقی شرکت کنم؟؟
  باتشکر

  1. سلام
   مدرک کاردانیتون قابل قبوله
   در مورد مدرک مهندسیتون اگه عنوانش برق-مخابرات است می تونید در آزمون شرکت کنید
   ولی اگه عنوانش فقط مخابرات است این رشته در جدول رشته های مصوب آزمون نیست و باید جهت اطمینان با نظام مهندسی استانتون تماس بگیرید و بپرسید
   موفق باشید

 56. سلام وقت بخیر
  من مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد عمران دارم
  میخواستم کارشناسی معماری هم بخونم
  فقط سوالی که دارم اینه که میشه از پروانه های طراحی، نظارت ، اجرا ، هر دو رشته به طور همزمان استفاده کرد یا نه؟

  1. سلام
   خیر فقط از یک صلاحیت می تونید استفاده کنید
   البته می تونید پروانه هر سه صلاحیت را بگیرید ولی همزمان نمی تونید در آنها فعالیت داشته باشید
   موفق باشید

 57. با سلام
  من کارشناسی مهندسی مکانیک دارم از دانشگاه تهران که در مدرک گرایش نداره. می‌توانم پروانه طراحی بگیرم؟ باید چکار کنم نامه‌ای مبنی بر واحدهای منطبق بر گرایش از دانشگاه کافی است؟
  با سپاس

  1. سلام
   این مورد و از کارشناسان نظام مهندسی استانتون بپرسید تا به شما پاسخ قطعی دهند
   موفق باشید

 58. سلام بنده فوق دیپلم رشته عمران بودم بعد ادامه تحصیل در رشته معماری طراحی داخلی دادم وکارشناسی گرفتم آیا میتوانم پروانه اشتغال بگیرم ؟لطفا راهنمایی کنید سپاس

  1. سلام
   بله می تونید در آزمون نظام مهندسی معماری نظارت و اجرا شرکت کنید.
   برای اطمینان می تونید از نظام مهندسی استانتون هم بپرسید
   موفق باشید

 59. سلام ممنون از سایت خوبتون
  من لیسانس و فوق لیسانس مهندسی معماری دارم و با مدرک ارشدم کارت عضویت عادی نظام رو گرفتم اما دو سال از مدرک ارشدم نگذشته ولی سه سال از لیسانس گذشته میتونم واسه آزمون و پروانه اقدام کنم؟ یا بلید صبر کنم دوسال از ارشدم بگذره ؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. سلام
   مشکلی نداره و شما می تونید با مدرک لیسانس در آزمون شرکت کنید
   اما جهت اطمینان بیشتر با کارشناسان نظام مهندسی استانتون هم تماس بگیرید
   موفق باشید

 60. با سلام
  بنده کارمند رسمی دولت هستم. اما چون به صورت متعهد خدمت استخدام شدم کارت پایان خدمت ندارم اما دارای ۷ سال سابقه خدمت رسمی و حکم کارگزینی و … موجود است. میشه به جای کارت پایان خدمت حکم کارگزینی و کارت پرسنلی رو تحویل داد؟ و آیا مسکن و شهر سازی قبول میکنه؟
  وضعیت نظام وظیفه بنده متعهد خدمت به ارگان هستش.
  از نظام مهندسی پرسیدم گفتن که ما مدارکو تحویل مسکن شهرسازی میدیم و ما اطلاعی نداریم.
  با تشکر از سایت خوبتون

  1. با سلام
   متاسفانه من هم در جریان این مورد نیستم و تنها راه اطمینان از این قضیه همونجور که نظام مهندسی گفته پرسیدن از خود سازمان مسکن و شهرسازی است
   موفق باشید

 61. سلام من مدرک کارشناسی پیوسته مهندسی برق مخابرات دارم میخواستم ببینم تو آزمون نظام مهندسی طراحی،نظارت و اجرا کدومو میتونم شرکت کنم واسه اخذ پروانه اشتغال به کار

  1. سلام
   در آزمون طراحی و نظارت می تونید شرکت کنید
   ولی برای شرکت در آزمون اجرا باید حداقل پایه 2 نظارت داشته باشید
   موفق باشید

  1. سلام
   تا 3 سال پس از قبولی فرصت اخذ پروانه دارید
   اگر بهمن 97 قبول شدید می تونید برای اخذ پروانه اقدام کنید
   اگر اردیبهشت 97 قبول شدید از نظام مهندسی بپرسید
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top