skip to Main Content
مدارک پروانه نظام مهندسی - اشکال هندسی نارنجی با متن نارنجی

مراحل صدور و مدارک پروانه نظام مهندسی

صفر تا صد آنچه باید انجام دهید

اخذ پروانه نظام مهندسی

کلیه مهندسان رشته های هفتگانه مهندسی در صورتی که بخواهند به طور رسمی اجازه فعالیت در رشته خود را داشته باشند نیازمند دریافت مجوز از سازمان نظام مهندسی هستند. این مجوز که با عنوان پروانه اشتغال به کار شناخته می شود این مزیت را برای آنها فراهم می کنند که در یکی از صلاحیت های یک پروژه مهندسی به طور رسمی فعالیت کرده و به نسبت سطح پروانه اشتغال به کار خود تعرفه کار را دریافت نمایند.

اخذ پروانه اشتغال نظام مهندسی شرایط و مراحلی دارد که تنها با طی نمودن کامل مراحل صدور پروانه نظام مهندسی قادر به اخذ این پروانه از سازمان نظام مهندسی هستید. شرایط و مدارک پروانه نظام مهندسی شامل مواردی مانند داشتن سنوات کار حرفه ای لازم، قبولی در آزمون نظام مهندسی، عضویت در سازمان نظام مهندسی، گذراندن دوره های کارآموزی و سمینارهای توجیهی، تشکیل پرونده مالیاتی، واریزعوارض صدور پروانه نظام مهندسی و ارائه مدارک پروانه نظام مهندسی اعلامی به سازمان نظام مهندسی.

بخشی از این فرایند اینترنتی بوده و بخشی نیازمند خضور شخص در سازمان نظام مهندسی می باشند. در بخش های زیر به توضیح شرایط و مدارک پروانه نظام مهندسی بیان شده می پردازیم تا شما مهندسان را با رند کامل صدور پروانه نظام مهندسی آشنا نماییم.

مراحل دریافت پروانه نظام مهندسی

در تصویر زیر اینفوگرافیک مراحل صدور و مدارک پروانه نظام مهندسی رسم شده است. در زیر آن کلیه مراحل به طور کامل شرح داده شده است.

مدارک پروانه نظام مهندسی - اینفوگرافیک مراحل دریافت پروانه

مرحله اول: قبولی آزمون نظام مهندسی

اولین مرحله جهت دریافت پروانه نظام مهندسی شرکت و قبولی در آزمون ورود به حرفه نظام مهندسی در همان رشته مورد نظر و صلاحیتی از آن رشته که تمایل دارید. البته یک متقاضی می تواند همزمان در کلیه صلاحیت های یک رشته شرکت کند. به طور مثال مهندس معماری می تواند همزمان در صلاحیت طراحی، اجرا و نظارت همان رشته در آزمون نظام مهندسی شرکت نماید. جهت شرکت در آزمون مهندسان باید سنوات کار حرفه ای لازم که از سوی سازمان نظام مهندسی اعلام می شود را دارا باشند. به طور مثال این سنوات برای کارشناسی ۳ سال از تاریخ اخذ مدرک، برای ارشد ۲ سال و برای دکترا ۱ سال می باشد.

چنانچه داوطلب به نیمی از سوالات آزمون نظام مهندسی به درستی پاسخ داده و نمره قبولی که شامل ۵۰ درصد نمره با احتساب نمره منفی می باشد را کسب نماید، می تواند جهت دریافت پروانه اشتغال نظام مهندسی اقدام نموده و مراحل بعدی و فرایند صدور پروانه نظام مهندسی را طی نماید.

دریافت لیست منابع آزمون نظام مهندسی

دانلود رایگان مباحث مقررات ملی ساختمان و سایر منابع آزمون نظام مهندسی

مرحله دوم: عضویت در سازمان نظام مهندسی

پس از قبولی در آزمون نظام مهندسی اولین کاری که مهندسان قبول شده باید انجام دهند این است که درخواست عضویت برای سازمان نظام مهندسی شهر خود ارسال نمایند. البته این نکته حائز اهمیت است که نیازی نیست درخواست عضویت را حتما پس از قبولی در آزمون نظام مهندسی داد و مهندسان می توانند پس از اخذ مدرک مهندسی بدون گذراندن سنوات مربوط به آزمون نظام مهندسی به عضویت سازمان نظام مهندسی درآیند.

در واقع نه عضویت در سازمان نظام مهندسی شرط لازم برای شرکت در آزمون نظام مهندسی است و نه شرکت و قبولی در آزمون نظام مهندسی شرط لازم برای درخواست عضویت در سازمان است. پس چه بهتر است که مهندسان پس از اخذ مدرک مهندسی و قبل از شرکت در آزمون نظام مهندسی اقدام به عضویت در سازمان نظام مهندسی نمایند.

درخواست عضویت در سازمان برای رشته های هفتگانه مهندسی (مهندسی عمران، معماری، مکانیک، برق، شهرسازی، نقشه برداری و ترافیک قابل اقدام است. این درخواست ابتدا به صورتی اینترنتی در سایت سازمان نظام مهندسی شهر مورد نظر و با ارسال اسکن مدارک درخواستی شامل شناسنامه، کارت ملی، عکس، امضا و مدارک تحصیلی متقاضی شروع می شود. پس از ارسال تاییدیه توسط سازمان باید حق عضویت پرداخت شود. در نهایت متقاضی باید اقدام به مراجعه حضوری و دادن اصل مدارک نماید تا در این صورت کارت عضویت را از سازمان نظام مهندسی دریافت کند.

اطلاعات بیشتر در بخش شرایط عضویت در سازمان نظام مهندسی

مرحله سوم: درخواست صدور پروانه نظام مهندسی

جهت ارسال درخواست صدور پروانه نظام مهندسی نیاز است تا نتایج آزمون نظام مهندسی قبول شدگان از طرف سازمان سنجش به سازمان نظام مهندسی ارسال شود. پس از بارگزاری نتایج آزمون در سازمان نظام مهندسی این امکان برای مهندسان فراهم می شود تا با مراجعه به سازمان نظام مهندسی شهر خود درخواست دریافت پروانه اشتغال به کار نظام مهندسی را بدهند.

تاریخ های مراجعه قبول شدگان آزمون نظام مهندسی مهر ۹۸ برای درخواست دریافت پروانه اشتغال به کار: داوطلبان تهرانی برای اطلاع از تاریخ های اخذ پروانه اشتغال از سازمان نظام مهندسی باید به سایت سازمان نظام مهندسی تهران به نشانی http://www.TCEO.IR مراجعه نمایند. داوطلبان شهرهای دیگر برای انجام مراحل اخذ پروانه باید از تاریخ ۰۳/۱۲/۱۳۹۸ به نظام مهندسی استان خود مراجعه نمایند.

پس از اعلام درخواست پروانه نظام مهندسی، متقاضیان باید دو بخش را در این مرحله طی کنند. این دو بخش شامل پذیرش و آموزش است.

بخش ۱: پذیرش

این بخش مرتبط با تشکیل پرونده مالیاتی به عنوان یکی از مدارک پروانه نظام مهندسی است. برای این منظور ابتدا باید با استفاده از فرم های ارائه شده توسط اداره کل راه و شهرسازی سوابق کار تجربی و حرفه ای متقاضی تنظیم شود. پس از آن باید اقدام به اخذ استعلام از حوزه مالیاتی نمود. پس از آن باید در حوزه محل سکونت متقاضی پرونده مالیاتی تشکیل شود.

بخش ۲: آموزش

تمام قبول شدگان در آزمون نظام مهندسی پیش از ارائه کامل مدارک پروانه نظام مهندسی و دریافت پروانه اشتغال به کار موظف می باشند در دوره های کارآموزی و سمینارهای توجیهی عمومی و تخصصی برگزار شده توسط سازمان نظام مهندسی شرکت نمایند. شرکت در این دوره ها و سمینارها برای همه مهندسان قبول شده در آزمون نظام مهندسی در هر رشته و صلاحیتی ضروری می باشد اما نوع دوره و سمینار برای صلاحیت های مختلف متفاوت می باشد. جهت ادامه مراحل ارائه مدارک پروانه نظام مهندسی و دریافت پروانه اشتغال به کار گواهی حضور در این دوره ها و سمینارها الزامی می باشد.

برای ثبت نام و شرکت در دوره ها باید به سازمان نظام مهندسی مراجعه کرده و پس از دریافت تاییدیه آموزش اقدام به ثبت نام نمود. دوره های در نظر گرفته شده برای صلاحیت های مختلف به شرح زیر است:

 1. اجرا:  شرکت در دوره کارورزی اجرا و سمینار توجیهی عمومی
 2. نظارت: شرکت در سمینار توجیهی عمومی و سمینار توجیهی تخصصی
 3. طراحی: شرکت در سمینار توجیهی عمومی و سمینار توجیهی تخصصی

نکته: قبول شدگان این مورد را در نظر بگیرند که در صورت داشتن عضویت در سازمان نظام مهندسی، با وجود اعلام سازمان مبنی بر حضور در سازمان و شرکت در دوره تنها پس از ارسال کارنامه نتایج از سوی سازمان سنجش به سازمان نظام مهندسی و در تاریخ های اعلام شده، می توانند در فاصله بین اعلام نتایج در سامانه آزمونهای ورود به حرفه سایت دفتر مقررات ملی ساختمان تا زمان ارسال نتایج به سازمان نظام مهندسی که بعضا ۲ تا ۳ ماه طول می کشند درخواست شرکت در دوره ها و سمینارها را نمایند. بدین طریق روند دریافت پروانه اشتغال به کار آنها سریعتر انجام خواهد شد.

مرحله چهارم: ارائه مدارک پروانه نظام مهندسی به سازمان نظام مهندسی

پس از اتمام دوره ها و سمینارهای برگزار شده توسط نظام مهندسی و اخذ گواهینامه حضور در این دوره ها، متقاضی پروانه اشتغال نظام مهندسی باید اقدام به واریز اینترنتی عوارض صدور پروانه اشتغال به کار نماید، که مبلغ آن و شماره حساب مربوطه از سوی سازمان نظام مهندسی همان استان اعلام می شود. با انجام این واریز تاییدیه پرداخت الکترونیکی به متقاضی داده می شود.

پس از آن متقاضی باید به سازمان نظام مهندسی مربوطه مراجعه کرده و به عنوان بخش بعدی فرایند سوگندنامه مهندسی از وی اخذ شود. این مرحله نیازمند حضور خود متقاضی و نه هیچ شخص جایگزینی است. و در نهایت به عنوان اقدام آخر کلیه مدارک پروانه نظام مهندسی که شامل موارد زیر است را تقدیم سازمان نمایند. مدارک پروانه نظام مهندسی شامل:

 • کپی مدارک شناسایی: شناسنامه، کارت ملی، گواهی پایان خدمت
 • کپی مدارک تحصیلی: کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا
 • ۳ قطعه عکس ۴*۳
 • پرینت تاییدیه قبولی در آزمون نظام مهندسی
 • مدارک و سنوات سوابق اشتغال به کار

پس از طی تمامی این مراحل و ارائه مدارک پروانه نظام مهندسی گفته شده در بالا، از سوی سازمان پیامی مبنی بر حضور جهت دریافت پروانه نظام مهندسی به داوطلب ارسال می شود.

گروه آموزشی آزمون یار برگزار کننده ی دوره های آموزشی نظام مهندسی و آزمون آزمایشی نظام مهندسی به صورت کاملا آنلاین همیار شما مهندسان عزیز تا کسب موفقیت است.

 

سوالات خود را از طریق بخش دیدگاه از ما بپرسید.

این مطلب 64 دیدگاه دارد
 1. سلام
  من سال ۹۴ عضو نظام مهندسی استان آ.غ شدم اما امسال در آزمون مهر ۹۸ قبول شدم
  الان که میخوام از طریق لینک زیر که «ورود کاربران سازمان نظام مهندسی » وارد بشم و پسوریوزرپسمیخادممن قبلا وارد نشدم از چه طریقی میتونم ثبت نام کنم و وارد سایت بشم

  1. سلام دوست عزیز
   اگه منظور شما از ورود به سایت، سایت سازمان نظام مهندسی استان آذربایجان غربی است، و با توجه به اینکه مراحل پس از قبولی در آزمون از طریق نظام مهندسی استان مورد نظر شما انجام می شود، باید به سایت استان آذربایجان غربی به نشانی http://wa-nezam.org/ مراجعه کنید و از قسمت پنل کاربری به این آدرس http://85.185.6.4:2480/ وارد بخش اعضای سازمان شوید. شماره عضویت شما به عنوان کد کاربری و کد ملی شما همان رمز عبور است.
   موفق باشید

 2. سلام.من عضو سازمان نطام مهندسی تهران هستم.در پاکدشت زندگی میکنم.مدارک م را به شهرداری پاکدشت دادم.مهر هم ساخته ام‌.اما در مورد پرونده مالیاتی اطلاعاتی ندارم.چگونه کار بهم ارجاع میشه؟
  لطفا راهنمایی کنید.

  1. سلام
   شما باید به اداره دارایی مربوطه مراجعه کرده و تشکیل پرونده دهید.
   درباره نحوه ارجاع کار در تهران و پاکدشت هم باید از سازمان نظام مهنهدسی استان اطلاع کسب کنید
   موفق باشید

 3. سلام.وقت بخیر.اگر شخصی آزمون اجرا قبول بشه،درحالی که آزمون نظارت قبول نشده،میتونه پروانه اشتغال اجرا رو بگیره یا پیش نیاز پروانه اجرا،پروانه نظارت هستش؟باتشکر

 4. سلام من میخوام عضو سازمان نظام مهندسی تهران بشم و درخواست اینترنتی رو دادم و کد رهگیری واسم اومده الان مدارکی که باید از طریق پست بفرستم نمیدونم دقیقا چیاست و اینکه حق عضویت الان باید پرداخت بشه یا بعد از تایید سازمان و نمونه امضا که یعضی جاها گفته تو کاربرگ ۸ اونم میخواد ؟تو سایت هم جواب درست نداده

  1. سلام
   با توجه به اینکه مراحل عضویت در سازمان نظام مهندسی هر استان ممکن است متفاوت باشد، بهتر آن است که با نظام مهندسی استان خود تماس گرفته و از مراحل و مدارک مورد نیاز اطمینان حاصل کنید.
   موفق باشید

 5. سلام. برای صدور پروانه اشتغال بعد از اینکه نظام مهندسی استان تایید کرد روال کار چطوری هست و چقدر طول میکشه تا پروانه صادر بشه؟؟؟ امکان داره نظام مهندسی تایید کنه ولی راه و شهرسازی تایید نکنه؟

  1. سلام
   روال کلی کار به همان صورت است که در مقاله عنوان شد. اما در برخی جزئیات و در مورد اینکه چقد طول میکشد تا پروانه صادر شود ممکن است در نظام مهندسی هر استانی متفاوت باشد. پس بهتر است این موارد از طریق تماس از نظام مهندسی استان خود سوال بفرمایید.
   در صورتی که سوابق و اطلاعات شما موردی نداشته باشد، دلیلی برای رد از طرف راه و شهرسازی وجود ندارد.
   موفق باشید

 6. من هفته گذشته پروانه نظام مهندسیم رو از طریق پست دریافت کردم.ولی در خصوص ساخت مهر، نحوه ثبت نام در سیستم ارجاع نظارت ویا مراحل دیگه هیچ اطلاعاتی ندارم.از کجا باید شروع بکنم؟

 7. سلام من در ازمون مهر ۹۸ تو ازمون محاسبات قبول شدم کاردانی من حسابداریه و کارشناسی عمران رو تو سال ۹۰ گرفتم الان که درخواست صدور پروانه دادم میگن تو نمیتونی پروانه بگیری ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام
   طبق مصوبات کمیسیون هم ارزی رشته ها افرادی که مدرک کاردانی در رشته غیر مرتبط با رشته های هفتگانه ساختمان دارند صدور پروانه اشتغال برای آنها امکان پذیر نیست.
   در این مورد نمی تونم راهنمایی خاصی بکنم و بهتر اینه که شما به نظام مهندسی استانتون مراجعه کنید و از همونجا پیگیر بشید
   موفق باشید

 8. با سلام
  من کاردانی و کارشناسی ناپیوسته ام را در رشته نقشه برداری گرفته ام و کارشناسی ارشدم را در رشته معماری- آیا می توانم در رشته معماری آزمون نظام بدهم و صلاحیت های سه گانه رشته معماری را اخذ کنم؟؟

  ضمنا آزمون بعدی کی می باشد؟

  متشکرم

  1. سلام
   شما احتمالا می توانید در صلاحیت نظارت معماری آزمون دهید
   ولی جهت اطمینان از این موضوع با نظام مهندسی استان خود تماس بگیرید
   ضمنا هنوز تاریخ آزمون بعدی اعلام نشده است.
   موفق باشید

   1. سلام
    وقت بخیر من برای دریافت گواهی نظارت مدارک فرستادم فقط مدرک دانشگاهی کم بود
    الان گرفتم باید چیکار کنم؟
    حضوری ببرم؟
    یا پست کنم

 9. با سلام
  من آزمون نظارت مکانیک در مهر ۹۸ رو قبول شدم . اون موقع ساکن شهرستان بودم ولی الان به تهران نقل مکان کردم . بعد از قبولی هم هیچ یک از مراحل رو واسه اخذ پروانه انجام ندادم. میخواستم بدونم میتونم از همین ابتدا درخواستم رو تو نظام مهندسی تهران ثبت کنم یا باید همون شهرستان این پروسه رو انجام بدم و اگر لازمه شهرستان این پروسه انجام بشه چطور میتونم پروانه رو به تهران انتقال بدم؟
  ممنون

  1. سلام
   همانطور که احتمالا می دانید یکی از مدارک اخذ پروانه اشتغال، عضویت در سازمان نظام مهندسی می باشد.
   در صورتی که از قبل به عضویت نظام مهندسی استان قبلی درآمده اید باید در خواست انتقال عضویت بدهید بنا بر ماده ماده ۴۷ آیین نامه اجرایی قانون نظام مهندسی

   ((شخص حقیقی یا حقوقی نمیتواند در آن واحد، عضویت بیش از یک نظام مهندسی استان را دارا باشد و در مواقعی که اقامتگاه شخص از یک استان به استان دیگر تغییر کند، کارت عضویت سازمان نظام مهندسی جدید پس از موافقت نظام مهندسی استان و تحقق شش ماه اقامت در استان جدید صادر و کارت عضویت قبلی باطل شده و همراه با مدارک مربوط به نظام مهندسی استان محل صدور آن فرستاده میشود. در فاصله شش ماه مذکور کارت عضویت نظام مهندسی استان قبلی موظف است حسب درخواست نظام مهندسی استان جدید رونوشتی از پرونده و سوابق عضو انتقالی برای نظام مهندسی استان جدید ارسال دارد.))
   مدارک لازم جهت انتقال عضویت در سایت نظام مهندسی تهران موجود است.
   اما در صورتی که هنوز به عضویت هیچ سازمان نظام مهندسی در نیامده اید بهتر است ابتدا با نظام مهندسی تهران تماس بگیرید و شرایط را جهت عضویت و اخذ پروانه اشتغال بپرسید.

  2. سلام وقتوون بخیر برای گرفتن مهر اجرا نظام مهندسی در صورت قبولی در آزمون سابقه بیمه نیاز است یا ۳ سال از مدرک بگذره کافی است؟

   1. سلام
    ۳ سال از مدرک برای شرکت در آزمون نیاز است
    بعد از قبولی در آزمون تا به امسال که سابقه بیمه نیاز نیست و باید ۲ مهندس تعهد دهند که شما سابقه کاری مرتبط دارید
    موفق باشید

  1. سلام
   در این صقحه سایت سازمان نظام مهندسی خراسان رضوی دستورالعمل ها اومده
   ولی همینطور که در مقاله نوشته شده برای درخواست پروانه باید به سازمان مراحعه کنید
   موفق باشید

 10. سلام
  اینکه از شرایط آزمون برا کارشناسی ۳ سال سابقه کار و سنوات هست
  یعنی ۳ سال سابقه کار مرتبط باید داشته باشیم یا فقط ۳ سال از تاریخ اخذ مدرک گذشته باشه؟

   1. سلام ، وقت بخیر بنده فارغ التحصیل کارشناسی عمران هستم که ۳ سال هم از اون تاریخ گذشته ، اما سابقه فعالیت حرفه ای نداشتم ، آیا برای دریافت پروانه نیازمند ۳ سال سابقه بیمه حرفه ای هستم ؟ ممنون .

    1. سلام
     برای شرکت در آزمون نیازمند سابقه بیمه نیستید و همینکه ۳ سال از مدرک گذشته باشد کافیه
     برای دریافت پروانه بعد از آزمون برای تایید سابقه نیازمند تعهد محضری دو مهندس عضو سازمان هستید
     موفق باشید

 11. سلام من فرم درخواست عضویت رو پر کردم و متاسفانه ارسال مدارکم بیش تر از یک هفته طول کشید ، چیکار باید کنم ؟؟؟

 12. سلام …وقت بخیر…من سال ۹۳ صلاحیت اجرا معماری رو قبول شدم ولی موفق به اخذ پروانه نشدم چون از من بیمه مرتبط با اجرا میخواستن که نداشتم…خواستم بدونم آیا الان هم یکی از شرایط پروانه اجرا داشتن بیمه مرتبط هست؟ که اگر نیست دوباره آزمون اجرا رو شرکت کنم

 13. با سلام
  من برای دریافت پروانه اشتغال به کار در نظام مهندسی استان تهران درخواست دادم و مدارک ارسال کردم ازجمله کارنامه قبولی در آزمون و فرم سابقه کار.برام پیام اومده که ۱-ارسال تاییدیه قبولی در آزمون نظام مهندسی الزامی است(که اگه ممکنه راهنمایی کنید که از کجا باید تاییدیه بگیرم چون هرچه جستجو کردم پیدا نکردم که از کجا باید تاییدیه رو بگیرم)۲-ارسال فرم سابقه کار الزامیست (در صورتی که من فرم سابقه کار رو به امضاء دو مهندس پایه یک رساندم و فرستادم-البته محل کار من تهران نبوده و فرم سابقه کارم برای استان آذربایجان شرقی هست.امکانش هست که بخاطر اینکه برای تهران نبوده قبول نکردند؟؟؟)ممنون میشم اگه پاسخ بدید.

  1. سلام
   دوست عزیز تمامی این موارد را بهتر است با یک تماس تلفنی از نظام مهندسی استان مورد نظر بپرسید تا جواب درستی دریافت نمایید.
   موفق باشید

 14. سلام، وقت بخیر
  امکان استفاده از پروانه اشتغال به عنوان عضو امتیاز آور شرکتی در استانی غیر از استان صادرکننده وجود داره؟

 15. سلام و وقت بخیر
  برای دریافت پروانه صرفا باید ۳ سال از دریافت مدرک گذشته باشه یا ۳ سال سابقه کار داشته باشیم؟
  اگر فقط گذشتن ۳ سال از فارغ التحصیلی هست پس فرم سابقه کار که می بایست به امضای دو نفر مهندس دارای پروانه برسد چیست؟
  با توجه به اینکه بنده در زمینه نظارت و طراحی ساختمان فعالیت نکرده ام از کجا می بایست آن دو مهندس را پیدا کنم؟

  1. سلام
   گذشتن ۳ سال از فارغ التحصیلی جزو شروط شرکت در آزمون است
   اما همانطور که خودتون اشاره کردید برای دریافت پروانه بعد از قبولی در آزمون به سابقه کار نیاز دارید
   موفق باشید

 16. سلام و وقت بخیر
  میخواستم بدونم منظور از مدارک و سنوات سوابق اشتغال به کار در قسمت ارسال مدان و متشکررک چیست؟؟
  ممنون و متشکر

 17. باسلام، اینجانب دارای مدارک تحصیلی دیپلم هنرستان رشته ساختمان، فوق دیپلم رشته عمران کارهای عمومی ساختمان، لیسانس رشته حمل‌و‌نقل‌وترافیک و ارشد رشته حمل‌و‌نقل‌وترافیک هستم. در خصوص شرکت در آزمون نظام مهندسی و ورود به حرفه، آیا مجاز به انتخاب رشته‌های مرتبط با مهندسی عمران مانند: (نظارت، محاسبات و اجرا) هستم؟ باتشکر.

  1. سلام
   با توجه به رشته مقطع لیسانس شما که عمران نیست نمی توانید در آزمون نظام مهندسی عمران هیچ صلاحیتی شرکت نمایید.
   می توانید در آزمون نظام کاردانی عمران در صورت داشتن سوات لازم شرکت نمایید
   موفق باشید

 18. سلام.روش درست پر کردن کاریرگ گواهی سابقه کار استان تهران به چه صورت است؟برای مهندس عمران بیاد حتما دو مهندسی عمران پایه۱ امضا کنند؟

 19. سلام
  برای گرفتن پروانه اشتغال به کار فقط امضای دو مهندس کافیست یا حتما باید سابقه کار مرتبط با نظارت و اجرا داشته باشیم؟برای تهران

  1. سلام
   تا به امروز به این صورت بوده که دو مهندسی متعهد عضو سازمان بشند شما سابقه کار مرتبط دارید و مورد دیگه ای نیاز نیست
   موفق باشید

 20. بنده سال۹۳ کارشناسی ناپیوسته عمران مدرک گرفتم ح با توجه به اینکه کاردانی زبان دارم برای پروانه نظام مهندسی چه کاری باید انجام بدم.ممنون

  1. سلام
   طبق مصوبات کمیسیون هم ارزی رشته افراد با مدرک کاردانی غیر مرتبط با رشته های هفتگانه ساختمان امکان دریافت پروانه اشتغال به کار ندارند
   باز هم برای اطمینان توصیه می کنم با نظام مهندسی استان خود تماس بگیرید و بپرسید
   موفق باشید

 21. سلام من پروانه نظارت دارم ولی برای پروانه اجرا که قبل از نظارت قبول شدم اقدام نکردم الان می خوام اقدام کنم که نمیدونم در کدوم قسمت از سایت باید مدارک را آپلود کنم.

 22. سلام…
  بنده در آزمون نظام محاسبات ۹۹ شرکت کردم و با توجه به کلید اولیه ارائه شده ۳۰ درست و ۲ غلط دارم که میشه حدود ۴۸.۹ درصد آیا امکان اعتراض وجود دارد که نمره من رو به ۵۰ تغییر بدن آخه تو سایتا خوندم اگه نمرت مثلا ۴۹.۰۱ بشه رو به بالا گرد میشه …. یعنی من باید به خاطر ۱۱ صدم دوباره ۲ ماه درس بخونم؟؟؟؟!!

 23. با عرض سلام و خسته نباشید.
  بنده دارای مدرک کاردانی معدن گرایش استخراج ، کارشناسی مکانیک گرایش طراحی جامدات و کارشناسی ارشد گرایش ساخت و تولید هستم.آیا میتوانم در رشته مکانیک آزمون بدهم و در صورتی قبولی در آزمون پروانه اخذ نمایم.
  با تشکر

  1. سلام
   ((طبق مصوبات کمیسیون هم ارزی رشته ها صدور پروانه اشتغال بکار مهندسی ساختمان برای دارندگان مدارک تحصیلی کارشناسی ناپیوسته رشته اصلی با کاردانی در رشته های غیر مرتبط بارشته های هفتگانه ساختمان ، امکان پذیر نمی باشد.))
   به دلیل غیر مرتبط بودن مدرک کاردانی با مدرک کارشناسی هم امکان اخذ پروانه از طریق مدرک کارشناسی شما نیست.

   ((اشخاصی که دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ناپیوسته یا تکنولوژی یا علمی کاربردی در رشته های موضوع ماده ۶ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان می باشند لیکن بواسطه غیر مرتبط بودن مدرک تحصیلی کاردانی آنان مشمول دریافت پروانه اشتغال به کار نمی شوند، چنانچه موفق به اخذ مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد در رشته های اصلی مقطع کارشناسی خود شوند، می توانند پروانه اشتغال به کار مرتبط با مهندسی و با حدود صلاحیت نظارت و در رشته هایی که صلاحیت اجرا اعطا می شود، صلاحیت اجرا نیز دریافت نمایند.))
   ((طبق مصوبات کمیسیون ماده ۷ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان به فارغ التحصیلان رشته مکانیک – ساخت و تولید پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته های اصلی یا مرتبط با تأسیسات مکانیکی ساختمان تعلق نمی گیرد.))
   با توجه به قانون بالا و به دلیل اینکه گرایش مدرک ارشد شما جزو رشته های اصلی نیست نمی توانید از طریق مدرک ارشد هم پروانه اخذ نمایید.

   با وجود این من توصیه می کنم برای اطمینان بیشتر از طریق تماس تلفنی از سازمان نظام مهندسی استان خود نیز سوال بفرمایید.
   موفق باشید

  1. سلام
   برای شرکت در آزمون کاردانهای فنی ساختمان با مدرک تحصیلی مورد تایید وزارت علوم نیاز به گذراندن ۵ سال از زمان فارغ التحصیلیتون دارید
   با مدرک مورد تایید سایر وزارتخانه ها این مدت ۶ سال هست
   پس شما می تونید برای دریافت پروانه اشتغال به کار در آزمون آتی ثبت نام و شرکت کنید
   موفق باشید

 24. سلام من پارسال آزمون نظارت عمران قبول شدم هنوز اقدام نکردم برا پروانه کسب میخواستم بدونم تا چه مدت بعد از آزمون قبولی آزمون مورد تایید هست و میشه اقدام کرد؟

 25. سلام وقت بخیر
  بنده سه سوال داشتم ممنون میشم راهنمایی کنید
  بنده آزمون اجرا رو در اولین دوره برگزاری این آزمون قبول شدم ولی چون گفتن که باید حتما آزمون نظارت هم قبول بشی برای کرفتن پروانه اجرا اقدام نکردم، میشه بفرمایید که چندمدت بعدازقبولی در آزمون میتوان فرصت برای گرفتن پروانه هست
  وا اینکه آزمون نظارت رو بهمن ۹۷ قبول شدم و تاحالا برای گرفتن پروانه اقدام نکردم ایا مشکلی نیست؟
  درضمن بنده ازقبل عضونظام مهندسی استان کردستان و شهرسنندج بودم الان میخام پروانه رو درهمان استان ولی شهرستان مریوان بگیرم مشکلی ازاین بابت هست یانه وباید چه کارهایی انجام بدم؟؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام
   طبق بخشنامه های زیر برای گرفتن پروانه اجرا نیازی به قبولی در آزمون نظارت ندارید و مستقل از هم می باشند.
   مصوبه شماره ۴۰۰/۶۵۸۲۵ به تاریخ ۲۸/۱۱/۱۳۹۴
   صلاحیت اجرا و نظارت مستقل از هم می باشد و قبولی در آزمون هر یک، با رعایت ضوابط و مقررات مربوطه و مشروط به ارائه سابقه سنواتی حرفه ای در همان زمینه برای اخذ صلاحیت ( اجرا با نظارت ) کافیست.

   مصوبه شماره ۴۰۰/۱۶۳۷ به تاریخ ۲۲/۰۱/۱۳۹۵
   پیرو بخشنامه شماره ۴۰۰/۶۵۸۲۵ مورخه ۲۸/۱۱/۱۳۹۴ موضوع تسهیل در امر صدور پروانه اشتغال به کار به آگاهی می رساند در اجرای بند ۳ بخشنامه مذکور ، صدور پروانه اشتغال به کار با صلاحیت اجرا برای مهندسانی که در آزمون های قبلی ورود به حرفه شرکت و فقط در صلاحیت اجرا قبول شده اند بلا مانع است. مقتضی است مقرر فرمایید اقداد لازم معمول گردد.

   پس از قبولی در هر آزمون حداکثر تا سه سال مهلت دارید برای گرفتن پروانه اشتغال به کار اقدام کنید
   در مورد عضویت نظام مهندسی مشکلی نیست. شما باید به نظام مهندسی شهر سنندج مراجعه کنید و درخواست انتقال عضویت به نظام مهندسی شهر مریوان و بدید. اگه نیاز به انجام کاری باشه خودشون اعلام می کنند.
   موفق باشید

 26. سلام من در آزمون مهر ۹۸ طراحی معماری شرکت کردم و قبول شدم ولی به دلیل در دسترس نبودن مدرک ارشدم هنوز عضویت نظامم انجام نشده تا کی مهلت دارم؟

   1. متشکرم از پاسختون.خیالمو خیلی راحت کردید
    پس حتی الزامی به عضویت نیست تا این ۳ سال؟؟
    جایی خونده بودم تا یک سال برای ارائه ی مدرک فرصت هست
    برای همین نگران شدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top